Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Odkaz Stiega Larssona – Po stopách vraždy O. Palmeho

Před týdnem proběhl v knižním obchodě Dobrovský křest knihy Jana Stocklassy: „Odkaz Stiega Larssona – Po stopách vraždy Olofa Palmeho.  

Autor knihy dle svých slov navazuje na archív světoznámého spisovatele severských detektivek Stiega Larssona. Jeho knihy se ve světě prodávaly v milionových nákladech, byly i zfilmované.

Sám Stieg Larsson byl silně levicově orientovaný a jeho zkoumání vraždy Olofa Palmeho stavělo na jeho přesvědčení, že za vraždou dle jeho slov stojí krajně pravicové kruhy ve Švédsku a ve světě.

Stieg Larsson strávil část svého dětství u svého dědy v zapadlém švédském městečku. Jeho děda byl komunista, a jako takový byl za války „kompromitován a potrestán, zatímco ti, co sympatizovali s nacisty, mohli v neutrálním Švédsku působit dál“, jak se píše v knize. Děda, „stalinista“, jak se vyjádřila jeho partnerka, ho bezesporu silně názorově ovlivnil. „Boj proti pravicovému extrémismu se stal nedílnou součástí jeho života“.

Kniha Jana Stocklassy je stavěná právě na informacích, které Stieg Larsson před svou smrtí shromáždil. Na základě těchto informací Jan Stoklassa pokračoval dál v pátrání. Podařilo se mu navázat kontakty s některými lidmi, které Stieg Larsson ve svých poznámkách uváděl, a dál postupoval v objevování dalších kontaktů, až dle jeho mínění a za pomoci české novinářsky, se dostal k osobě, která by mohla, dle jeho závěrů, být vrahem Olofa Palmeho. Své poznatky sdělil švédské policii a doufá, podle vyjádření švédského státního zástupce, že vražda bude objasněna do dvou let.

Olof Palme pocházel z vyšších sociálních vrstev, jeho matka měla šlechtický původ z Pobaltí Jeho otec byl ředitel největší švédské pojišťovací společnosti. Olof Palme byl silně kontroverzní osobou, nejen tím, co hlásal, ale i svým původem, který se do sociální demokracie moc nehodil. Všichni na něj hleděli s podezřením: zleva i zprava.

Olof Palme chtěl změnit svět k obrazu svému nehledě na okolnosti. Zcela ovládl sociální demokracii. O jeho slovech se nediskutovalo. Nakonec se stal i švédským ministerským předsedou.

V rámci svého mesiášství se zasadil o podporu různých radikálních marxistických skupin po celém světě, na kterou švédský stát vydával a stále vydává stovky milionů švédských korun. Byl to on, který zavedl „politické“ přistěhovalectví, kdy do Švédska oficiálně proudily tisíce a tisíce levicových „uprchlíků“, záloha nových levicových voličů, zatímco opravdových a zbídačelých uprchlíků, konkrétně z jižního Vietnamu, se do přijímacích kvót příliš mnoho nevešlo.

Byl silně protiamerický, svět šokoval svojí účastí na stockholmské demonstraci proti válce ve Vietnamu, kdy šel v čele průvodu společně se severovietnamským velvyslancem.

Švédsko finančně i diplomaticky masivně podporovalo Komunistickou stranu JAR, případně její sestru ACN, bez ohledu na její extrémistický a násilný charakter, hůře stravitelný i pro tehdejší SSSR. Samozřejmě v rámci práv národů na sebeurčení. Jak jinak.

A právě toto měly být okolnosti proč i jihoafrický režim mohl mít zájem na zabití Olofa Palmeho. Ale nejen tyto, v možných důvodech se objevuje i překažení dodávek zbraní a střelného prachu ze Švédska do Iránu, spojnice aféry Irán gate a nikaragujských Contras, která málem stála Ronalda Reagana křeslo.

Vše spojeno a sečteno. Jan Stocklassa v kapitole Extrémní pravice píše, že hlavním motivátorem měly být „krajně pravicové skupiny ve Švédsku, respektive některé jejich vůdčí osobnosti. V Larssonových archívech se objevují názvy jako EAP, Evropská dělnická strana, obskurní strana, původně extrémně levicová, později s posunem kamsi k fašizujícím tendencím. Dále lidé okolo časopisu Contra, časopisu, který byl výrazně proamerický a horoval pro členství Švédska v NATO, dále Resistance International, hnutí založené sovětským disidentem Vladimírem Bukovským, hnutí silně protisovětské a protikomunistické. Už z výběru je vidět jaký mišmaš se v závěrech o možných objednavatelích vraždy Palmeho objevuje. Spektrum vidění Stiega Larssona bylo prostě jednosměrné: vše, co nesedí mému pojetí, je extrémní a pravicové.  Do tohoto úhlu vidění Stiega Larssona spadaly i švédské vojenské a policejní kruhy, které byly vůči Palmeho politice často velice kritické.

Byl jsem v té době ve švédské nucené emigraci a aktivní účastník tehdejšího dění. Proto se mne osobně dotýkají některé závěry v knize Jana Stocklassy stavěné právě na těchto informacích. Byl jsem členem švédské sekce Resistance International, podporovatelem časopisu Contra a tudíž jsem se s některými osobami uvedených v knize, letmo znal. O nějaké extrémnosti se nedá mluvit.

Jako redaktor krajanského časopisu Severské Listy jsem často otiskoval odkazy časopisu Contra, aktivit Resistance International, i zprávy od našich krajanů o dění v JAR, měl jsem kontakty s našimi krajany po celém světě.

Věděli jsme a viděli jsme, čí peníze a politika živí radikální marxistická hnutí, která stála za mnohými zástupnými konflikty ve třetím světě, kde se obě velmoci přetahovaly o svůj vliv. Nazývalo se to „osvobozenecká hnutí“, „hnutí za sebeurčení“, či „rasovou rovnoprávnost“, která často v boji vítězila.  Výsledkem zpravidla byla jiná totalita, množství mrtvých a ekonomický kolaps.

I to bylo výsledkem vědomí nebo ideologicky zaslepené, či nevědomé politiky Olofa Palmeho, díky jeho otevřené diplomatické podpoře a švédským penězům těmto hnutím.

Není tedy divu, že se v samotném Švédsku našli velmi silní kritici Palmeho politiky, především ze strany vojenských kruhů, a že rostly tendence k jeho odstranění z vysoké politiky. Nemyslím, že se jednalo jen o jedno politické spektrum švédské politiky. Silné kritiky měl i v řadách sociální demokracie.

Autor knihy Jan Stosklassa sice prošetřuje stopu nastíněnou již Larssonem, ale nikoliv však dogmaticky, snaží se nestranně spojit indicie, které dle něho vedou k samotnému pachateli. Nasazení ženy k vydolování přiznání z podezřelé osoby se mi zdá dost románové. Ženy a peníze jsou v tomto světě sice nejběžněji používané prostředky, které mnohým mohou otevřou ústa. To ano. Stává se to. Ale sotva profesionálům. Konečně, posuďte sami, kniha je čtivá.

Otto Černý, 14. března 2019

Jan Stocklassa, „Odkaz Stiega Larssona – Po stopách vraždy Olofa Palmeho“.

Dobrovský s.r.o. 2019, ISBN 978-7585-001-0, 

399,- Kč

Autor: Otto Černý | čtvrtek 14.3.2019 13:27 | karma článku: 12,53 | přečteno: 368x
  • Další články autora

Otto Černý

Řád neřád...

Nebo neřádstvo v řádech. Ústavní soudce Rychetský nedostane řád, který už mu byl navržený. Ne proto, že by mu patřit neměl, ale kvůli jeho soudcovské iniciativě ohledně změny volebního zákon.

13.2.2021 v 16:47 | Karma: 19,89 | Přečteno: 758x | Diskuse| Politika

Otto Černý

(Ne)Sebevražda Anety R. – mičurinství policie a soudních znalců

Mičurinské pokusy patří do jiného ranku než policejní vyšetřování, znalecké posudky, ale když se práce neprovádí do důsledku, čert ví, co z toho vykvete.

8.8.2020 v 20:48 | Karma: 36,20 | Přečteno: 1970x | Diskuse| Společnost

Otto Černý

Franta Sauer z Prahy 6

Obrazoborci jsou zvláštním typem lidí, kterým se daří nejvíce v situacích, kdy je nic neohrožuje. Takové parádní hrdinství, co nestojí víc než nějakou tu motyku nebo provaz, případně jeřáb.

4.4.2020 v 18:17 | Karma: 41,28 | Přečteno: 1908x | Diskuse| Politika

Otto Černý

Bolševník velkolepý a Karla Maříková

Bolševník velkolepý! Impozantní, dravá, životaschopná rostlina. Superlativy dostanou trhliny, když zjistíme, že jde o obtížný, těžko zničitelný nepůvodní invazní druh, který se musí likvidovat už u kořenů, nenechat vykvést.

9.3.2020 v 14:57 | Karma: 38,29 | Přečteno: 1370x | Diskuse| Politika

Otto Černý

„Přišel čas, si vzít naši zemi zpátky!! (V. Klaus ml., 10.06.19)

Málokdy se stane, že můžeme nahlížet do vlastní budoucnosti. Před pér desetiletími bylo Švédsko zemí dveří bez klíčů, bez plotů, vstřícných klidných sousedů, vzor slušnosti a příklad národní hrdosti. To bylo Švédsko minulosti.

5.7.2019 v 9:42 | Karma: 43,26 | Přečteno: 2367x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1827x
zastánce tradičních hodnot, které se přirozeně utvářely s vývinem společnosti a na nichž stojí základy naší evropské civilizace, aktivní odpůrce sovětské invaze, pol. vězeň, signatář CH77, emigrant ve Švédsku, redaktor Severských Listů, nyní v ČR. Zastánce de Gaullových ideí Evropy od Lisabonu až po Vladivostok.

Aktivní člen Trikolora hnutí občanů-

"Co je možné se udělalo, co je nemožné, se udělá!"

Seznam rubrik