Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jedenadvacátý ....

Srpen, samozřejmě, a čtyřicátý devátý v řadě. Žádné kulaté výročí, ale některé přispěvovatele neodolatelně přitahuje proto, aby si při té příležitosti přihřáli protiruský guláš.

Nedovedu si představit, až výročí bude padesáté, co se všechno dovíme. Asi nic závažného, 99 % toho, co se tehdy událo je pravděpodobně osvětleno, ale propaganda meze neklade, hlavně že účel světí prostředky.

Byl jsem aktivní účastník událostí od samého počátku invaze a svůj díl odporu proti tehdejšímu nepříteli jsem si odvedl.

Dnes při pietním aktu před budovou Rozhlasu pronesl předseda Sněmovny Hamáček zvláštní větu. Kromě frází o poučení řekl, že „tehdy jsme spojence neměli, dnes je máme.“ Konec citátu.

I tehdy jsme spojence měli, pane poslanče, kteří invazí jen potvrdili logiku vlastní doktríny, doktríny tzv. omezené suverenity států světové socialistické soustav sdružených v RVHP a VP. Stali jsme se obětí? Nikoliv, byli jsme jen nevybíravě donuceni tento fakt uznat, který jsme konečně deklarovali i v Ústavě z roku 1960: „Po této cestě (socialismu) půjdeme dále ruku v ruce s naším velkým spojencem, bratrským Svazem sovětských socialistických republik, a se všemi ostatními přátelskými zeměmi světové socialistické soustavy, jejímž je naše republika pevným článkem.“

Mocenské zájmy jsou mocenské zájmy a je jedno, jestli za tím stojí čistá ideologie nebo ideologie zahalená do různých doktrín. Mocnosti nejsou zlé nebo dobré. Nemohou se posuzovat lidskými vlastnostmi. Mocnosti, státy obecně, nemají přátele, mají jen své zájmy.

Tak jako se dnes mnozí chlácholí smlouvou s NATO, hlavně článkem 5., který ale neříká nic jiného, než že záleží na zvážení každé země, jak se v dané situaci zachová, to nemluvě o tom, že se výslovně říká, že se dává přednost mírovému řešení – v čl. 1. a 2. A skutečnost?

Tato smlouva je ve svém výkladu daleko volnější, co se zajištění naší bezpečnosti týče, než byla spojenecká smlouva s Francii před rokem 1938.

Vyplývá z toho jedno, že vlastní samostatnost nemůže nikdy být zajišťována nikým než námi samými. A podmínkou je, aby vedení státu přednostně necítilo odpovědnost za závazky zvenku, ale v závazcích k vlastnímu národu, k jeho bytí a národní samostatnosti.

To nemohla splňovat žádná vládní garnitura: ani ta v r. 1938, ani ta v r. 1968. A může to splňovat ta dnešní? V rámci tzv. sdílené suverenity EU? V rámci Lisabonské smlouvy?

Síla malého národa tkví v jeho schopnosti dorozumět se s jinými národy stejné velikosti na stejné politice vůči mocnostem, zde navazovat vzájemně propojená spojenectví, nevázat se jednoznačně na žádnou světovou velmoc. Malý stát se nesmí stát lehkým soustem pro kohokoliv, proto musí mít vybudovanou armádu, bezpečnostní síly a jasně deklarovanou ochotu občanů bránit se pokusům společnost a stát rozvrátit nebo zneužít pro zájmy, které mohou být pro malé státy zničující.

A našly se lidé jak v r. 1938, tak v roce 1968, kteří byli navzdory nepříznivému vývoji ochotni se bránit, dělat něco, aby nepříteli ztížily jeho rozhodování.

V r. 1968 to byl např. gen. Procházka, který s vědomím nebezpečí ze strany „spojenců“ navrhoval předislokaci vojenských útvarů, aby jim ztížil plánování a zvýšil možnost vojenského odporu, byli to velitelé jednotlivých útvarů, kteří navzdory výzvám o klidu, které tak silně vychovaly záměrům sovětského politického vedení, připravili svoje jednotky i na to nejhorší s jasným vědomím, že mohou být oběti nejvyšší. Jednání většiny z nich je zapomenuto. Byli později za svou statečnost propouštěni nebo skončili na bezvýznamných postech.

Na závěr budu citovat reakci mého oblíbeného gen. de Gaulla ve dnech invaze států Varšavské smlouvy:

Nad vývojem v Československu se de Gaullův počáteční optimismus měnil v obavu, že vše dopadne jako za Mnichova. „je hezké, ale Češi jdou příliš rychle a daleko. A jako vždycky, neodhodlají se k boji a nad Prahou zase spadne noc“. Přesto od 21. srpna čekal na nějakou zprávu o odporu armády a byl hodně zklamán, že „proti nájezdníkům nevystřelil jediný kanón“. „můžeme něco dělat pro národ, který se neumí bránit?“ (K. Durman, Popely ještě žhavé, II. díl)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Otto Černý | pondělí 21.8.2017 14:01 | karma článku: 21,64 | přečteno: 567x
  • Další články autora

Otto Černý

Řád neřád...

Nebo neřádstvo v řádech. Ústavní soudce Rychetský nedostane řád, který už mu byl navržený. Ne proto, že by mu patřit neměl, ale kvůli jeho soudcovské iniciativě ohledně změny volebního zákon.

13.2.2021 v 16:47 | Karma: 19,89 | Přečteno: 758x | Diskuse| Politika

Otto Černý

(Ne)Sebevražda Anety R. – mičurinství policie a soudních znalců

Mičurinské pokusy patří do jiného ranku než policejní vyšetřování, znalecké posudky, ale když se práce neprovádí do důsledku, čert ví, co z toho vykvete.

8.8.2020 v 20:48 | Karma: 36,20 | Přečteno: 1978x | Diskuse| Společnost

Otto Černý

Franta Sauer z Prahy 6

Obrazoborci jsou zvláštním typem lidí, kterým se daří nejvíce v situacích, kdy je nic neohrožuje. Takové parádní hrdinství, co nestojí víc než nějakou tu motyku nebo provaz, případně jeřáb.

4.4.2020 v 18:17 | Karma: 41,28 | Přečteno: 1908x | Diskuse| Politika

Otto Černý

Bolševník velkolepý a Karla Maříková

Bolševník velkolepý! Impozantní, dravá, životaschopná rostlina. Superlativy dostanou trhliny, když zjistíme, že jde o obtížný, těžko zničitelný nepůvodní invazní druh, který se musí likvidovat už u kořenů, nenechat vykvést.

9.3.2020 v 14:57 | Karma: 38,29 | Přečteno: 1370x | Diskuse| Politika

Otto Černý

„Přišel čas, si vzít naši zemi zpátky!! (V. Klaus ml., 10.06.19)

Málokdy se stane, že můžeme nahlížet do vlastní budoucnosti. Před pér desetiletími bylo Švédsko zemí dveří bez klíčů, bez plotů, vstřícných klidných sousedů, vzor slušnosti a příklad národní hrdosti. To bylo Švédsko minulosti.

5.7.2019 v 9:42 | Karma: 43,26 | Přečteno: 2367x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

V Česku mizí vesnické obchody. Změní trend chytré prodejny bez prodavaček?

27. května 2024

Premium Za poslední čtyři roky zmizelo téměř čtyři sta vesnických obchodů. Jejich aktuální počet je 11 701,...

Radši Okamura než Fiala, říká Konečná a hájí, proč schovala KSČM do koalice

27. května 2024

„Když se mě zeptáte, jestli Fiala, nebo Babiš, tak prostě Babiš,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz...

Nejen Batman zklamal, Bulhaři znovu volí. Hledají mesiáše, tvrdí analytici

27. května 2024

Premium Bulhaři chodí k volbám každou chvíli a pořád žádný výsledek. Na začátku června se v Bulharsku budou...

Hoši, děkujem! Jsme nesmírně hrdí! Pavel a další politici gratulují hokejistům

26. května 2024  23:51

K vítězství českého týmu na mistrovství světa v hokeji gratulují na sociálních sítích také čeští...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1709x
zastánce tradičních hodnot, které se přirozeně utvářely s vývinem společnosti a na nichž stojí základy naší evropské civilizace, aktivní odpůrce sovětské invaze, pol. vězeň, signatář CH77, emigrant ve Švédsku, redaktor Severských Listů, nyní v ČR. Zastánce de Gaullových ideí Evropy od Lisabonu až po Vladivostok.

Aktivní člen Trikolora hnutí občanů-

"Co je možné se udělalo, co je nemožné, se udělá!"

Seznam rubrik