Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O bojích s lidskou blbostí

     V roce 1993, době mého příchodu do Ameriky, jsem ani náhodou netušila, zda a s jakými předsudky či diskriminací se budu potýkat. Sice jsem slyšela, že tam utiskují černochy, ale v tomto směru jsem mohla být klidná - moje pleť mě vždy kvalifikovala spíše na ředitelku vápenky, a mé nazrzlé vlasy a zelené oči poukazují víc na původ severní než jižní. A Amerika je přece země imigrantů z celého světa, takže se nad tím, odkud jsem přišla, nebude nikdo pozastavovat...

    Omyl. Kdybych se přistěhovala do New Yorku, má teorie by možná byla správná. Ale na americkém středozápadě jsem se do pohodlné anonymity prostě uzavřít nemohla. Občas jsem i předstírala hluchoněmotu, neboť jsem jako docela plachá žena těžce nesla okamžitý zájem, který můj "roztomilý" přízvuk všude vzbuzoval. Říkám roztomilý, neboť tak ho nejčastěji všichni označovali, a okamžitě začali hádat, z kterých tajemných krajů jsem přicestovala. Pokud hádali Rusko, určitě si všimli, že se mne to tenkrát i dotklo, častěji jsem ale byla Polka, Němka, Francouzka nebo i Britka. Nedávno si dokonce jedna prodavačka v obchodě tipla, že jsem z New Yorku, a já si nebyla jistá, jestli to mám brát jako pochvalu své výslovnosti nebo ne....
     V každém případě musím říct, že jsem, až na pár maličkostí, nemusela s žádnou diskriminací vůči mé osobě bojovat, spíše s obyčejnou lidskou zvědavostí či hloupostí. Ale i ty mi někdy dávaly zabrat..
     Sousedka na návštěvě:
     "Zajímalo by mě, jestli jsi před příchodem do USA někdy viděla televizi?"
     "Samozřejmě, od narození, a hrozně mi tu chybí francouzské a italské komedie." (O dvou českých programech jsem taktně pomlčela). Ale copak jsem přišla z pralesa?
     Při obědě v kostele:
     "Nevěděla jsem, že si Evropanky holí nohy..."
     "Samozřejmě, že se holíme, a nejenom nohy," odpověděla jsem s významným mrknutím. Zrudla, a odtáhla přihlouple se usmívajícího manžela k jinému stolu. A měla jsem klid. Nevykládejte si to špatně. Většinou odpovídám velmi slušně, ale bavit se při jídle o tom, jestli a kde se Evropanky holí, navíc v přítomnosti mužů?
     Ale jak říkám, samé maličkosti. Pokud jsem s něčím musela opravdu bojovat, byly to naopak pozitivní diskriminace a nadměrná očekávání. Moje sestra ale takové štěstí neměla..
     Veronika pracovala během svého studia na vysoké škole po večerech jako servírka v jedné malé rodinné restauraci. Pracovní doba i finanční ohodnocení pro studentku vynikající, nemluvě o dobrém jídle zdarma i skvělé fyzičce. Sestra měla svou práci ráda, a během krátké doby měla plno stálých hostů, kteří si ji vyžadovali pro její ochotu, šikovnost i exotičnost. Zanedlouho měla i nejvíce hostů a nejvyšší dýška v restauraci, a vysloužila si oblibu jak hostů, tak i ostatního personálu.
     Jednou večer navštívil restauraci zřejmě manželský pár ve středních letech. Veronika přiběhla k jejich stolu a vlídně se jich zeptala, co si budou přát k pití.
     Muž se chystal něco říci, ale žena ho přerušila:
     "Můžete nám zavolat vedoucího?"
     Veroniku to trošku překvapilo, ale pro vedoucího samozřejmě došla. Když se dostavili zpět, sestra měla divný pocit. Žena vypadala bojovně, a manžel netečně zíral na bílý ubrus.
     "Přejete si?" otázal se vedoucí.
     "Rádi bychom požádali o jiný stůl a hlavně o jinou servírku," ujala se žena slova.
     "Něco není v pořádku? podivil se Larry.
     "Není, tato servírka má cizí přízvuk, zřejmě nerozumí dobře anglicky, a mohla by naši objednávku splést," odvětila žena.
     Lidé u okolních stolů ztichli v napjatém očekávání, co se bude dít dál. Veronika cítila, jak rudne. Cítila také, jak se ji chvějí ruce a později mi přiznala, že se tak trapně a hloupě necítila ještě nikdy v životě. A i Larry několik okamžiků mlčel, jak později přiznal, ohromením. Nakonec promluvil:
     "Milá dámo. Toto je naše nejlepší servírka, a mohu vás ujistit, že jsem za tři roky, kdy je u nás zaměstnána, na ni neslyšel jedinou stížnost."
     "Dobře, ale toto je americká restaurace, a já bych byla ráda, kdyby nás obsloužila Američanka," trvala žena na svém.
     "Pokud vím, Amerika je země imigrantů. Navíc, Veronika je u nás zaměstnána a vy mě žádáte, abych ji diskriminoval, což v žádném případě neudělám. Buď se necháte obsloužit touto slečnou, nebo si budete muset dojít na večeři někam jinam," nedal se Larry zlomit.
     Dáma zmlkla, a její muž se na ni vyčítavě podíval. Tiše něco řekl, a už to vypadalo, že to ta ženská vzdá a objedná si. Ale v tu chvíli se do celé záležitosti vložil okolní dav.
     "Ať si jdou jinam, rasisti," pronesl nahlas muž u vedlejšího stolu.
     "Pravda", přidali se další hosté, "když se neumí chovat, my je tu nechceme."
     "Nic si z toho nedělej, Verunko, jsou to blbci a hulváti," ozvala se babička z druhé strany, zatímco děda rozčíleně mával vidličkou.
     Pár se kvapně zvedl a opustil restauraci bez jediného slova. Larry se usmál na okolní hosty a omluvil se za nepříjemnou výměnu názorů. Ale hosté mu nadšeně zatleskali, a Veronika se stala hrdinkou dne. U každého stolu zvlášť jí každý ujistil, jak moc ji mají rádi, jak odsuzují diskriminaci, a dýška se jen sypaly. Takže konec dobrý - všechno dobré.
     Když mi Verča celou historku vyprávěla, bylo mi trochu líto, že se v té pozici ocitla, i když jen na několik minut. Ale nakonec jsme se i ze srdce nasmály. Představily jsme si totiž, jak by se asi ta dáma tvářila, kdyby věděla, že vedoucí Larry je homosexuál. A kdyby nakoukla do kuchyně té americké restaurace a spatřila její osazenstvo: tři Mexičany, Číňana a Vietnamku....
     Jo, i malé vítězství nad lidskou blbostí chutná sladce!

Autor: Pavlina OToole | neděle 10.8.2008 8:00 | karma článku: 45,04 | přečteno: 9927x
  • Další články autora

Pavlina OToole

Pan prezident asi nemá angličtinu rád

Když jsem v neděli večer zhlédla záznam z čínského studia během prezidentovy návštěvy a pak si poslechla i záznam Hovorů z Lán, poléval mě místy studený pot z jeho výslovnosti, z nesrozumitelného povídání, ale zejména pak při jeho svérázném překladu z angličtiny do mateřského jazyka. Ráda bych mu nejen vysvětlila, v čem dělá chyby a v čem se mýlí, ale navrhla bych mu i rozumné řešení.

4.11.2014 v 2:36 | Karma: 48,84 | Přečteno: 90952x | Diskuse| Politika

Pavlina OToole

Asi tomu rasismu špatně rozumím...

28. srpna uplyne padesát a jeden rok ode dne, kdy Martin Luther King Jr. přednesl ve Washingtonu svůj projev, který je znám pod názvem „Mám sen“. Jedna věta v jeho projevu mi utkvěla v hlavě obzvlášť výrazně: „Mám sen, že jednou budou mé čtyři děti žít v zemi, kde budou souzeny ne podle barvy jejich kůže, ale podle jejich charakteru.“ Přiznám se, že mám tu větu moc ráda a že s ní naprosto souhlasím. Každý z nás by měl být posuzován dle našich skutků a ne dle příslušenství k nějaké skupině, která je nám navíc dána geneticky.

27.8.2014 v 2:32 | Karma: 38,74 | Přečteno: 3910x | Diskuse| Politika

Pavlina OToole

Potravinové lístky aneb sociální dávky v USA

Kolega Roman Šebl včera uveřejnil svůj blog s názvem „47,6 miliónů Američanů pobírá potravinové lístky“, který mě svým tématem zaujal. Přiznám se, že mě ale nemile překvapily základní neznalosti autora k tématu, o kterém s takovým zápalem píše. Vzhledem k tomu, že jsem v českém tisku zaznamenala nejeden článek či blog na téma "Food Stamps", a prakticky vždy se jednalo o velmi zjednodušené a jednostranné informace, ráda bych českým čtenářům přiblížila, co to jsou potravinové lístky, k čemu slouží, kdo je od státu dostává a jak jsou zneužívány.

20.2.2014 v 3:29 | Karma: 34,24 | Přečteno: 6228x | Diskuse| Ekonomika

Pavlina OToole

Ze zákulisí voleb na prvním stupni ZŠ

Náš Kevin se rozhodl, že se stane prezidentem, když mu byly tři roky. Nastoupil totiž právě do školky, ve které se kromě s novými kamarády, školním řádem a nepříliš oblíbenou ústavní stravou seznámil i s úlomky americké historie. Největší dojem na něj udělal první americký prezident, George Washington, a malý Kevin se stal nejen jeho velikým obdivovatelem, ale vzal si také do hlavy, že bude i jeho úspěšným následovníkem.

23.10.2013 v 15:20 | Karma: 18,34 | Přečteno: 1108x | Diskuse| Politika

Pavlina OToole

Křik týraného člověka

Paní Irena Fuchsová napsala blog s názvem „Týrané ženy, týraní muži – musíte křičet!“, ve kterém popisuje situaci, které byla svědkem. Viděla na vlastní oči fyzické napadení ženy jejím manželem, a nyní doufá, že se jí žena ozve a ona jí poradí. Poradí jí jednu věc, že musí křičet.

4.2.2013 v 2:05 | Karma: 35,26 | Přečteno: 3878x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Poslanci kývli na zákaz prodeje zemědělské půdy cizincům ze třetích zemí

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  10:03

Přímý přenos Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schválila Sněmovna. Nemají na ní do budoucna vznikat...

Byty za peníze z korupce. Vyšetřování na Ukrajině ukázalo na nemovitosti v Praze

3. května 2024

Premium V tuzemské bezpečnostní komunitě se už dlouho spekuluje o tom, že část milionů z korupce kolem...

Status umělce nemá nic společného se socialismem, hájí se ministr Baxa

3. května 2024

Vysíláme Vládou prošla novela zákona, která přichází s novým pojmem: status umělce. V Rozstřelu o návrhu...

Muž násilím vnikl do školy v Litvínově. Policie ho našla v obchodě, kde kradl

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  9:52

Několik policejních hlídek včetně psovoda a speciální pořádkové jednotky zasahuje u gymnázia v...

  • Počet článků 64
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5739x
Mám ráda děti, lidi, zvířata, přírodu a život, i když možná ne přesně v tomto pořadí. Snažím se dívat na sebe i svět kolem s úsměvem a nadhledem. Dělám, co mě hrozně baví, a doufám, že mi to tak vydrží.
...

Čas Robinsonů
A Time to Cast Off
...


geovisite