Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mast od indiánské babičky

     „Jiný kraj, jiný mrav,“ říkám si potichu, když dává můj americký manžel našim dětem na bolest v krku ovocné nanuky, zatímco já jim nutím horké bylinkové čaje s medem a citrónem. Můžete hádat, kdo tento souboj o léčbu u dětí pravidelně vyhrává a kdo si naopak ty čaje pak klidně může vypít sám...

     Na druhou stranu je ale potřeba uvést, že jsme se nikdy nedopracovali k jednotnému závěru, který z obou léčebných postupů funguje lépe - zřejmě ani jeden, neboť je jedno, jestli já srkám horký čaj a zbytek rodiny si pochutnává na nanukách, protože zpravidla marodíme přibližně stejnou dobu. Jen s tím rozdílem, že ten jejich způsob léčby je určitě o něco příjemnější.           

     Na odlišný přístup k nemocem jsem si v USA za ta léta, co zde žiji, již pomalu zvykla. Dávno mě již nešokuje, že čerstvé maminky i s malými novorozenci odchází z porodnice domů za 48 hodin po porodu, často přímo na nákup. Nepadla jsem ani údivem, když šla má kolegyně z práce ve čtvrtek na operaci žlučníku a následující pondělí byla zpátky za svým pracovním stolem, pouze mírně pobledlá. O polední přestávce se jí ale rychle vrátila barva do tváří, když se spokojeně ládovala hamburgrem, neboť na radu lékaře prý žádnou speciální dietu držet nemusí. A opravdu – ač jsem byla skálopevně přesvědčená, že budeme muset volat za pár hodin pohotovost, zatímco ona se bude svíjet v bolestech na zemi, mýlila jsem se. Dobrá a bezbolestná nálada jí vydržela až do večera, kdy běžela domů smažit k večeři kuřata a dát si k nim s manželem pár dobře vychlazených piv.

     Ne vždy je ale jiný přístup k nemocem, nemocnému či jeho rodině ten horší nebo méně logický. Když se nám narodil můj nejmladší syn, ocenili jsme oba s manželem, že jsme v porodnici dostali samostatný pokoj s koupelnou, v kterém byla kromě postele pro maminku a postýlky pro miminko i pohovka pro tatínka. Můj muž, který se od začátku nemohl svého potomka nabažit, tak s námi strávil prakticky celý pobyt v nemocnici, jen si občas doběhl pro něco k snědku do místní jídelny. Já jsem stejně vděčně ocenila podobný přístup nemocnice k nám rodičům, když náš tehdy ani ne dvouletý synek onemocněl rotavirovou infekcí a musel strávit v nemocnici celý týden na kapačkách a umělé výživě. Celých sedm dní jsme seděli u jeho postýlky a vyprávěli mu pohádky, zatímco on se bojácně díval po sestřičkách a lékařích a nechápal, proč musí jen v klidu ležet a proč nemá sílu se ani posadit. V noci jsem ho pak mohla držet za vyhublou ručičku a lehnout si na pohovku vedle jeho postýlky, a on mi pro změnu zpíval ukolébavku na dobrou noc. Vůbec si nedokáži představit, že bych s ním tehdy mohla být jen během nějakých pár návštěvních hodin denně, pokud vůbec.

     Ne vše je ale za mořem úplně jiné, jak jsem se mohla přesvědčit mnohokrát. Asi nejzajímavější byla malá příhoda, která se nám stala již před patnácti lety. Žili jsme tehdy v Kansas City již přibližně dva roky, ve starší ale hezké domkové čtvrti na kraji města. Byly zrovna prázdniny, a tak naše jinak tichá ulice ožila křikem, smíchem i občasným pláčem dětí místních i navštěvujících  své příbuzné. Můj starší syn Pavel se brzy se všemi dětmi seznámil, a stal se tak nepostradatelnou součástí této místní různorodé party. Nejvíce se skamarádil s Karlem, stejně starým pihovatým blonďákem, který přijel i se svou mladší sestrou Shelby strávit léto u babičky a dědy, kteří vlastnili malý domek šikmo přes ulici od toho našeho.

     Děda Karl Luetkemayer byl původem Němec, a byl to veselý a zábavný soused i společník. Jeho žena, která si říkala Billy, byla prý čistokrevná Indiánka z kmene Cherokee, která se během studií zamilovala do rošťáka Karla, a kvůli němu se vzdala vzdělání i života se svou rodinou, která stále žije v rezervaci ve státě Oklahoma. Vzhledem k tomu, že Karl byl běloch, měl by v rezervaci omezená práva i pracovní příležitosti, což se mu, živiteli rodiny, samozřejmě nelibilo, a tak Billy navrhl, aby se za něj provdala a žila s ním v Kansas City, s čímž ona nakonec souhlasila. Navíc věděla, že i pro jejich děti by byl život u jejího kmene mnohem složitější. Billy byla na rozdíl od svého upovídaného manžela spíše mlčenlivá a i trochu plachá, takže jsme s ní příliš často nemluvili, a její životní příběh jsme znali jen od Karla a sousedů. Chtěla jsem ji poznat blíže, ona však po pár větách rozhovoru při našich občasných setkáních spěchala zpátky do domu s nějakou výmluvou a bylo na ní vidět, že u ní nějaké to přátelské posezení u šálku kávy či čaje naprosto nepřipadá v úvahu.

     Během prázdnin, snad díky přítomnosti vnoučat, se Billy najednou změnila. Byla usměvavější, jako první na nás mávala, když jsme vyšli před náš dům. Každý den také zvala našeho syna, aby si k nim šel s Karlem a Shelby hrát, k čemuž ho samozřejmě nemusela pobízet dvakrát. A tak se pomalu, ale jistě začala budovat vzájemná důvěra a zároveň začala klíčit i první semínka nového přátelství.

     Jedno odpoledne jsem na naší verandě za domem grilovala večeři, když jsem uslyšela křik a pláč. Rychle jsem s neblahým tušením vyběhla před dům, neboť jsem věděla, že kluci jezdí s celou partou na kolech po okolních ulicích. A opravdu, byl to náš Pavlík, který se za doprovodu ostatních belhal domů s odřenými a zakrvácenými končetinami, a za ním Karl s rozbitým kolem. Nestačila jsem Pavlíkovi ani zkontrolovat rozsah jeho odřenin, když se s tichým zaťukáním otevřely hlavní dveře, a v nich stála Billy. Rozpačitě se na mně usmála a rychle se hrnula k našemu zraněnému, který stále potichu vzlykal.

     Billy ho pohladila po vlasech a něco mu pošeptala do ucha. Poté vytáhla z kapsy malou krabičku z umělé hmoty. Když ji opatrně otevřela, uviděla jsem jakousi zelenou mastičku, kterou začala prstem jemně natírat na odřená místa. Když byla hotová, podala mi krabičku se zbytkem mastičky a oznámila mi, že mám odřeniny ošetřovat třikrát denně. Jen jsem přikývla. Byla jsem samozřejmě zvědavá, jakou mastičku Billy použila, ale nechtěla jsem balení zkoumat v její přítomnosti. Když po několika minutách odešla a já jsem se na krabičku nedočkavě podívala, nebylo na ní napsáno nic. Lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem nebyla nervózní. Pavlíkovo koleno, holeň, loket, dlaň, vše pokryto matlavou zelenou mastí bez výrazné vůně, a já jsem netušila, co to bylo.

     Nakonec jsem to psychicky nevydržela a poslala malého Karla, který stále seděl bez hnutí vedle svého zraněného kamaráda, aby se doběhl babičky zeptat, jakou mastičku nám to vlastně přinesla. Karl se vrátil za pár minut a důležitě mi sdělil její název: Stopa bílého muže. Horlivě jsem zalistovala v našich slovnících - a nenašla nic. Zajela jsem i do blízké lékárny a optala se magistra, ale ani jemu tento indiánský název nic neříkal. Pavlík se mezitím oklepal a tvrdil, že bolest pominula, a tak jsem se nakonec s těžkým srdcem rozhodla, že tajemnou mastičku necháme, ať nás překvapí.

     Překvapila. A příjemně. Pavlíkovi se rány přes noc zhojily až zázračně rychle, a moje zvědavost se nadále stupňovala. Kolem oběda jsem se nakonec odhodlala k návštěvě. Když mi Billy otevřela dveře od domu, srdečně jsem jí poděkovala za zázračný lék a zároveň jí požádala, aby mi znovu prozradila, z jaké tajemné byliny byl vyroben. Třeba to nakonec malý Karl popletl, chlácholila jsem se.

     „Bylina se jmenuje Stopa bílého muže, anglický název neznám“ usmála se Billy.

     Byla jsem trošku zklamaná, ale jen na chvíli. Evidentně se jedná o tajemnou indiánskou bylinku, a když mastičku nezná ani místní lékárník, je to určitě nějaký starý indiánský recept, předávaný v tajnosti z generace na generaci, který zůstal naší civilizací dosud neobjeven! Navíc mi Billy nabídla, zřejmě pobavená mým udiveným výrazem, jestli se tedy nechci podívat, jak ta zázračná bylinka vypadá. Radostně jsem souhlasila a pospíchala za ní do kuchyně, kde se mi nabídl velice zajímavý pohled. Na lince, stole i židlích byly všude rozložené staré noviny, na nichž se sušily nějaké listy.

     „Stopa bílého muže,“ ukázala má tajemná sousedka na stůl, a já se naklonila, abych je lépe viděla. A viděla jsem. Po celé kuchyni ležely na novinách mladé lístky - jitrocele...

 

Přeji všem krásný víkend,

Pavlína O´Toole

Autor: Pavlina OToole | pátek 24.9.2010 4:35 | karma článku: 30,20 | přečteno: 3285x
  • Další články autora

Pavlina OToole

Koho budeš volit? Já asi Google...

Předvolební období jsou v současnosti plná slibů více či méně nesplnitelnými, obviňování, výpadů a horečnatého utajování vlastních pochybných aktivit, kdy politik, omráčen vlastní ideologií i genialitou, nestoudně oblbuje občany v marné víře, že se mu podaří odvrátit neodvratitelné - vymřeni vlastního druhu. Občan volí v upřímné naději v lepší budoucnost a je čím dál více zklamán pocitem, že každý, kdo má zastupovat jeho zájmy, se záhy změní přinejmenším v ubohého handlíře, v horším případě přímo v politickou bordel-mamá. A čím je hůře, tím více jinak celkem pragmatických občanů tajně doufá, že se objeví nějaký ten Mesiáš a spasí nás.

12.3.2010 v 21:27 | Karma: 18,71 | Přečteno: 1837x | Diskuse| Ekonomika

Pavlina OToole

Pro mé děti jen to nejlepší

Domnívám se, že my matky jsme takový speciální druh Homo sapiens (člověka rozumného), ale určitě se od ostatních nerozlišujeme tím, že bychom byly o něco rozumnější, právě naopak. Ve chvílí, kdy se celkem rozumné a normální ženě narodí první potomek, promění se v psychicky nevyváženého jedince, kterým zřejmě zůstane až do svého posledního dechu. Vše začne už v porodnici, kde nenápadné porovnáváme náš velký zázrak s těmi ostatními, rozumějte obyčejnými miminky, a naplní nás neuvěřitelná pýcha, že to naše mimčo je nejen nejkrásnější a viditelně nejchytřejší, ale dokonce už druhý den po narození má mnohem zdravější barvu než ti ostatní! To, že má ve skutečnosti žloutenku, jak nám později prozradí paní doktorka, nás sice na pár dní a hlavně nocí pořádně vyděsí, ale i tak budeme ještě celá léta vyprávět, jak naší Michalce ta lehce broskvová pleť náramně slušela.

3.2.2010 v 23:55 | Karma: 23,93 | Přečteno: 2355x | Diskuse| Společnost

Pavlina OToole

"Hlavně myslet pozitivně!"

Tuto větičku si říkám stále častěji v šest hodin ráno, kdy je čas vstávat. Za okny je tma, chladno a prší. Po třech minutách urputného přesvědčování sama sebe vstanu a rozsvítím všechna světla. Prý to pomáhá k dobré náladě, a tak se rozhodnu pomoci i ostatním členům rodiny. Nesouhlasné výkřiky mi prozradí, že ne každý dokáže ocenit dobrý úmysl. Z jednoho dětského pokoje (nebo lépe řečeno "pubertálního" pokoje, se dokonce ozve výkřik, který se nápadně podobá slovu "crazy". Na vteřinku se zarazím, ale pozitivní myšlenka zvítězí: Musela jsem se přeslechnout! Nikdo z těch, kteří se mnou sdílí genový materiál a střechu nad hlavou, by mě určitě bláznem nenazval!

23.10.2009 v 22:57 | Karma: 24,82 | Přečteno: 2692x | Diskuse| Společnost

Pavlina OToole

Také "multitaskujete"?

Včera jsem si pro zajímavost pročítala české inzeráty, a narazila jsem i na ty, kde nabízí různá zaměstnání zahraniční firmy, a to v angličtině. Všimla jsem si, že se tam často opakuje jeden zajímavý požadavek pro zájemce: multitasking, nebo-li volně přeloženo - zvládání několika, ale spíše mnoha činností či úkonů najednou. U česky psaných inzerátů jsem si podobného požadavku nevšimla, ale pokud se mýlím, tak mě opravte. Ono na něj jistě časem také dojde. V USA je "multitasking" velice častý a oblíbený požadavek pro zájemce o zaměstnání, ale ne každý ho zvládne.

14.6.2009 v 22:16 | Karma: 32,63 | Přečteno: 3718x | Diskuse| Společnost

Pavlina OToole

Kovbojský oblek a vzácná příležitost

To, že můj pětiletý synek sdílí geny se slavným Buffalo Billem, se v něm opravdu nezapře. Od té doby, co začal trošku rozum brát, touží se stát kovbojem. Tedy, samozřejmě, když nepočítám ty chvíle, kdy chce být pilotem jako byl jeho dědeček, nebo badatelem vesmíru jako je jeho starší bratr, či fotografem žraloků jako byl kdysi jeho tatínek a šikovným malířem jako je jeho nejstarší sestra. Je kouzelné sledovat malé dítě, které samo v sebe věří, čím vším může jednou být.

10.6.2009 v 6:50 | Karma: 25,10 | Přečteno: 2793x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 64
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5739x
Mám ráda děti, lidi, zvířata, přírodu a život, i když možná ne přesně v tomto pořadí. Snažím se dívat na sebe i svět kolem s úsměvem a nadhledem. Dělám, co mě hrozně baví, a doufám, že mi to tak vydrží.
...

Čas Robinsonů
A Time to Cast Off
...


geovisite