Vodní skútr – mrtvolostroj

Před zahájením soudního přelíčení se předseda ujme slova: „Obdržel jsem od žalující strany úplatek ve výši 100.000 a od strany žalované 80.000. Navrhuji, aby strana žalovaná dorovnala ten rozdíl, aby byla zaručena nestrannost soud

 

Médii proběhla zpráva o procesu s mladým řidičem vodního skútru, který způsobil smrt osmnáctileté dívky. Je třeba si uvědomit, že k tomu došlo proto, že nerespektoval pravidla provozu na vodních tocích. Překvapující je, že na tyto silné stroje není třeba mít nějaké řidičské oprávnění, přestože je to vlastně stejný smrtící prostředek jako automobil. Dokonce více, protože auto je dopravní prostředek, který většinově používáme k přemístění z bodu A do budu B. Skútr je naopak stroj, na který si jdou zájemci zařádit a tudíž se spořádané chování vlastně moc očekávat nedá.

Nedozvěděli jsme se, jestli jel mladík na vlastním (případně otcově) skútru, nebo, a to je pravděpodobnější, na půjčeném. Jsem velkým příznivcem podnikání, ale podnikání slušného a zodpovědného. Z vyprávění vím, jak to chodí. Zájemce o půjčení je v několika okamžicích zaregistrován a může vyrazit. Nikdo netuší v jakém technickém stavu je stroj a zda opravdu došlo k řádnému poučení o pravidlech provozu. Jak tomu bylo v tomto případě? Volal někdo k zodpovědnosti také majitele stroje?

Pro zajímavost uvádím, že ceny skútrů se pohybují od 200.000 do 800.000 – tedy i v tom se podobají autům. Nebetyčný rozdíl je ale v půjčovném. Za skútr se platí 500-700 korun za 10 minut!

Nejtěžší je asi stanovit tu správnou výši trestu. Je to na soudu, který je (snad) nezávislý.

Dobrým vodítkem by mohly být silniční nehody se smrtelným zraněním. Nemohu se zbavit dojmu, že tříletá podmínka je trestem nesmírně mírným a především nevýchovným. Peněžitý trest rodině dívku nevrátí. Chudý na něj nemá a bohatý jej nepocítí. Toho chlapce neznám a netoužím po pomstě, ale chvilka v chládku by mu zcela jistě ochladila hlavu a změnila pohled na svět. Soudce by se také výší trestu neměl vysmát dívčiným blízkým, což se mu po mém soudu v tomto případě docela povedlo.

Kdybychom nežili v civilizované společnosti, ale v americkém filmu, dohnal by tímto rozhodnutím soudce jejího otce k nějaké nepředloženosti. Doufám, že se tak nestane a věřím, že případ bude mít ještě další vývoj.

Autor: Ondřej Šebesta | pondělí 21.8.2017 7:00 | karma článku: 21,23 | přečteno: 677x