Rovné příležitosti

Jsem rád, že takové průzkumy probíhají a že se publikují, protože výkřiky zanícených feministek jsou hlasitější a pro média pochopitelně více sexy.

Kdyby článek Terezy Matějčkové v časopisu Echo napsal muž, vysoce pravděpodobně by jej naše feministky dopravily do Kostnice a dál ten příběh znáte…

Šlo v něm o rozsáhlou zahraniční studii, po čem vlastně ženy touží a ukázalo se, že je to především svoboda a ne feminismus. Svoboda rozhodovat o svém osudu, kariéře, těle, o své rodině, o své roli v ní. Přičemž se vůbec netouží zbavit své ženskosti, půvabu a přiměřené pozornosti. Chtějí mít v životě i v zaměstnání rovné příležitosti, ale zároveň plánují rodinu, chtějí se věnovat dětem, což by jim speciálně u nás umožnila větší nabídka částečných úvazků. Ta je totiž v západních zemích o dost větší.

Jsem rád, že takové průzkumy probíhají a že se publikují, protože výkřiky zanícených feministek jsou hlasitější a pro média pochopitelně více sexy. (to jsem vlastně napsat neměl, protože tyhle dámy nechtějí být a ani nejsou sexy)

Moderním výrazem v oboru genderovém je slovo „stereotyp“. Když například napíšeme, že došlo k autonehodě, protože se řidička nevěnovala řízení, nýbrž telefonování, dopustili jsme se stereotypu, že se tak chovají obecně všechny ženy. Slovo řidička musí být nahrazeno slovem, ze kterého není možné identifikovat pohlaví. Pokud bychom ale napsali, že ve svém luxusním autě boural podnikatel, tak to není to stereotyp. Přestože naznačujeme, že všichni podnikatelé vlastní luxusní auta a s nimi ve své zbohatlické zpupnosti rádi bourají! Zrovna tak slovo „motorkář“ u mě vzbuzuje alergii, jelikož motocyklista je spořádaný řidič motocyklu, zatímco motorkář se pohybuje v obci po zadním kole rychlostí 100 km/h a je perspektivním dárcem orgánů.

Vraťme se k tématu: Příroda nebo Všemohoucí, jak je ctěná libost, vybavila ženy a muže určitými tělesnými i fyzickými schopnostmi, které umožnily lidstvu přežít. Nejde zdaleka jen o výsadu žen rodit děti, ale také o ně (ve valné většině případů) láskyplně a trpělivě pečovat. K tomu je potřeba určitých vlastností, jako je trpělivost, schopnost dělat více věcí najednou, umění komunikace a tak dál. Číst v mapě a couvat autem do malé mezery k nim nepatří. POZOR na stereotypy? Kromě toho obojí nahradila už dávno technika.

Muži byli původně uzpůsobeni k lovu a boji, to nás nějak zázračně přešlo, dnes dokážeme ulovit tak maximálně auto při předjíždění. Nicméně pořád bychom měli být schopni se (ve valné většině případů) postarat o svou ženu a děti. Umíme možná stále ještě devatero řemesel, ale schopnost naslouchat a pečovat k nim nepatří. POZOR na stereotypy?

Bylo by na světě líp, kdyby se více ozývaly i ženy, které se dokážou tzv „stereotypům“ společně s námi zasmát a nevadí jim, když jim podržíme dveře nebo kabát při oblékání.

 

                            

Autor: Ondřej Šebesta | pondělí 12.6.2023 7:00 | karma článku: 14,70 | přečteno: 265x