Párky, RPSN a letenky

Stát by měl nejspíše prostřednictvím centrální banky pravidelně uveřejňovat maximální přípustnou výši RPSN. Nad touto hranicí by se půjčky již považovaly za lichvu a tudíž za trestný čin.

Už jsem o tom psal před nějakým časem. Předpisy EU říkají co a jak velkým písmem má být uvedeno na potravinách. Po čem otečeme, po čem splaskneme, po čem zemřeme, a tak. Jsou tam údaje, které nás mají varovat, ale zároveň také informace, které nás naopak mohou ke koupi navnadit. Mám na mysli na příklad obsah masa u párků. Nechápu, proč toto číslo není také na přední straně a co největší. Když zákazník bloudí očima po regále a vybírá si v nabídce párků, měl by před očima například 88% a věděl by, že sice nebudou nejlevnější, ale pravděpodobně nejkvalitnější. Kdybych já vyráběl párky, bylo by to číslo přes celou přední stranu. Ale nevyrábím.

Jiná situace je u půjček. Tam sice předpis říká, že ten, kdo je nabízí musí uvést sazbu RPSN, což je pravdivý a kompletní údaj o tom, kolik vlastně bude dlužník opravdu platit, ale je otázkou, zda o tom zájemci vědí, zda tomu rozumí a zda je to pro ně v situaci, kterou pokládají za jinak neřešitelnou, vůbec údaj zajímavý. Pravděpodobně si vůbec neuvědomují do jakého chomoutu hlavu strkají. Já osobně jsem toho názoru, že by měl stát nejspíše prostřednictvím centrální banky pravidelně uveřejňovat maximální přípustnou výši RPSN. Nad touto hranicí by se půjčky již považovaly za lichvu a tudíž za trestný čin.

Letěl jsem nedávno několikrát letadlem. Ano, byly to tzv. levné letenky a tudíž jsem počítal s tím, že nedostanu ani napít, ani najíst a budu si muset připlatit za jiné, než kabinové zavazadlo. Při kupování letenky na internetu mi byla nabídnuta možnost koupit si sedadlo u nouzového východu, kde je podstatně více místa pro nohy. Vzhledem k tomu, že se jednalo o krátké lety, usoudil jsem, že to není nutné, ač měřím 187 cm.

Tahle úspora se mi šeredně vymstila. Krátké lety staly se velmi dlouhými, protože se té letecké společnosti podařilo do A320 nacpat 31 řad a tudíž vzdálenost mezi opěradlem mého sedadla a opěradlem sedadla přede mnou byl menší nebo rovná délce mé stehenní kosti a obou kloubů. Obzvláštní muka mi způsobovaly šrouby, které byly na sedadle přede mnou umístěny tak, že se celou dobu dotýkaly mých kolen. Laskavý čtenář by mohl namítnout, že jsem byl za svou lakotu po zásluze potrestán, ale já si dovolím nesouhlasit. Neměl jsem totiž pro své rozhodnutí k dispozici informaci o tom, jaký rozměr mají ta sedadla bez příplatku. Kdybych ji měl, neváhal bych ani na chvilku a připlatil si. 

Nabízí se tedy paralela s párkem a RPSN. Neměli bychom my, klienti leteckých společností, mít takovou informaci v okamžiku nákupu letenky?

Jenže na druhé straně, proč mám já být trestán za to, že jsem vyšší, než plánovaný průměr populace. Kdyby se jednalo o šířku sedadla, ještě by někdo mohl namítnout, že mohu držet dietu, ale co mám dělat s výškou?

 

 

Autor: Ondřej Šebesta | úterý 18.9.2018 8:25 | karma článku: 9,31 | přečteno: 222x
  • Další články autora

Ondřej Šebesta

Je možná koalice ANO a ODS?

22.4.2024 v 7:00 | Karma: 22,15

Ondřej Šebesta

Císařovy nové šaty

8.4.2024 v 7:00 | Karma: 15,92