Prodali jsme svobodu za třicet stříbrných
Za minulého režimu bylo úplně jedno, kde jsme tankovali. Benzín stál všude stejně, takže stačilo vyhledat nejbližší pumpu, teprve když se ručička povážlivě klonila do červených čísel. Musím se přiznat, že mi tenhle zvyk zůstal dodnes, ceny benzínu moc nestuduji. Spočítal jsem si totiž, že najedu ročně tak málo, že spotřeba, ani servis nejsou těmi důležitými ekonomickými parametry. Rozhoduje především rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou vozu. Takže i nadále zajíždím k pumpě, která se namane, ale protože nechci poškodit motor, zásadně netankuji na dvoře bývalých traktorových stanic a u čerpaček, jejichž jméno mi nic neříká. Ale ani na opačné straně cenového spektra, kde dominuje nejdražší řetězec, který cílí především na řidiče služebních aut, kterým nabízí nejrůznější dárky a hračky ve věrnostním programu. Peníze za předražený benzín se tak z firemní kasy majitele auta přesouvají do dětských pokojů jeho zaměstnanců…
Myslel jsem si, že jsem k lákadlům imunní, jenže strýček skrblík nikdy nespí! Na mé trase na chalupu staví se dálnice a naše objízdná trasa vede kolem pumpy, která nabízí benzín o 2 až 3 koruny levnější než ty pražské. Lakota heboučké má drápky a já od té doby tankuji každý týden jenom tam. Obvykle to není problém, ale onehdy se mi stalo, že jsem musel ještě někam neplánovaně zajet a začalo drama. Bylo jasné, že k té levné pumpě už nedojedu a musel jsem chca-nechca natankovat na dálnici. Draze! Uvědomil jsem si, že jsem vyměnil bezstarostnou svobodu za nutnost plánovat a ve finále si pak i dělat nervy, že zůstanu někde viset bez benzínu. A to všechno za mísu šošovice! V dnešních cenách asi tak za dvě piva, nebo ideální polovinu levné pizzy!
Mám rád dálkové pochody, to už asi víte. Šli jsme s mými dvěma nejbližšími souputníky podle Vltavy z Troje do Drážďan. Jedna z posledních etap začínala v Bad Schandau. To je hned za hranicemi v Saském Švýcarsku. Mají tam tuze krásné lázně „Toskana Therme“. Když přijdete po čtvrté, zaplatíte dvě hodiny a můžete zůstat tři, což vlastně ani nechcete, kdo by se louhoval tak dlouho, ale nedá vám to přijít před čtvrtou :-)
Říkám si, neděláme tohle občas všichni? Neprodáváme naši svobodu a budoucnost za drobné? Za drobty od miliardářova stolu? Zrovna chodí na internetu jeho přání k Velikonocům. Natočené v nějakém pacifickém dovolenkovém ráji. Kde zůstala ta krásná česká závist? Jak to, že se ho chystají volit lidé, pro které taková dovolená zůstává neuskutečnitelným snem?
Před nějakým časem prohlásil Donald Trump, že kdyby za bílého dne v přímém televizním přenosu někoho zastřelil, nic to s jeho volebními preferencemi neudělá. V tom jsou na tom s naším velkouzenářem oba dva výtečníci stejně. Jejich voliči nevnímají skutečnost, ale virtuální sen, který je jim předkládán. Totiž, že taková levná čerpačka bude na každém rohu, za cenu dvou budeme dostávat tři a že to příslovečné sousedovo prase konečně chcípne! Nevidíme si dál než na špičku nosu. Škoda!
Ondřej Šebesta
Restaurace, zdravotnická zařízení, školy a politici

My všichni jsme nedobrovolnými akcionáři tohoto státu, své členství v klubu si platíme prostřednictvím daní a počítáme s tím, že představitelé státu slouží v národnímu týmu usilovně a s péčí dobrého hospodáře.
Ondřej Šebesta
Morální imperativ

Nejde o to, že by pro politiky neplatila presumpce neviny, ta platit musí, neboť ji máme v zákoně. Jen jsou tady poněkud vyšší nároky na mravní integritu.
Ondřej Šebesta
Politické hovory zakázány

Vždycky tady byla Sparta a Slávie, iPhone proti Androidu, Star Wars versus Star trek, ale asi jsme se v posledních letech posunuli směrem na Balkán, kde se sousedé před pár lety vraždili navzájem.
Ondřej Šebesta
Právo na názor vs. svoboda projevu

Násilí v Německu za poslední roky dost výrazně vzrostlo a že na tom mají velký podíl „osoby s imigračním původem“, jak se to musí korektně nazývat. Ale je také pravda, že tyto dost případy Afd a jí podobní velmi přifukují.
Ondřej Šebesta
Osvobození nebo okupace?

V roce 1945 jsme svobodu nezískali zpět. Po šesti letech války začal jen další protentokrát a nesmíme nikdy zapomenout na to, kdo za to může.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Zkroušený vlastenec oplakal pád Francie. Jeho slzy vyždímala americká propaganda
Seriál Stal se symbolem francouzské porážky v roce 1940. Zatímco jeho vlast okupovali Němci, uplakaná tvář...
Nejvyšší čas směnit koruny na dovolenou, euro oslabilo. Otálení se může prodražit
Premium Koruna se nachází vůči euru na svých nejsilnějších úrovních za poslední rok. Během června se jedno...
Bezzubá diplomacie. Rady EU k situaci na Blízkém východě nikoho nezajímají
Premium Boje mezi Íránem a Izraelem nenechávají v Evropě nikoho v klidu. Je ale patrné, že evropský blok...
Přetížení kamionům roky procházelo, váhy nefungovaly. Česko přesto kupuje další
Premium Přetížené kamiony v Česku bude do konce tohoto roku hlídat celkem 31 vysokorychlostních dálničních...

Pronájem úplně nového atelieru 1+kk s balkonem a sklepem v moderním projektu Tesla Hloubětín
Poděbradská, Praha 9 - Hloubětín
17 400 Kč/měsíc
- Počet článků 446
- Celková karma 9,18
- Průměrná čtenost 650x