Máme dva Babiše za cenu jednoho

Tahle situace Babišovi nepřihrává jen milované miliardy, ale nahání mu zároveň voliče, kterým namlouvá, že za drahotu může Fiala, případně naše podpora Ukrajiny.

Díky naprosto nefunkčnímu antimonopolnímu úřadu, který připustil, že jedna firma nejen ovládá 60 % potravinového byznysu, ale působí na všech stupních vertikály: od pole až po maloobchod, se dostal (ne)majitel Agrofertu do mimořádně výhodné pozice. Na jedné straně se zaklíná tím, že pomáhá lidem, přitom za výrazným zdražením potravin je právě jeho firma/nefirma. Jestli někdo využil a zneužil svého postavení a mimořádné situace, tak je to právě on. Jak je to možné? Že by na UOHS stále seděli jím dosazení věrní lokajové?

Tahle situace mu nepřihrává jen milované miliardy, ale nahání mu zároveň voliče, kterým namlouvá, že za drahotu může Fiala, případně naše podpora Ukrajiny. Bohužel na to prostý, nepříliš informovaný občan často naskakuje a za podpory nahnědlé spodiny opět vyrazí na Václavské náměstí. Odbory obstarají vlaky a autobusy a budou bubnovat na poplach. Do mikrofonů budou freneticky vykřikovat své polopravdy jménem důchodců, od nichž nemají mandát, jménem dětí, které chtějí zadlužit a jménem mlčící většiny, která na ta náměstí nechodí. 

Nebude se mluvit o ekonomickém zločinu desetiletí (za účasti ODS), a sice zrušení superhrubé mzdy bez náhradních opatření, která by tento akt učinila rozpočtově neutrálním a která by nepřidala bohatým, ale chudým. Zrovna tak se nebude mluvit o tom, že plošná valorizace důchodů či plošné jednorázové příspěvky pomáhají především těm dobře zajištěným, a ne těm chudým. Pokud přidáte k průměrnému důchodu 1 500 korun, tak to u polovičního dělá 750 a dvojnásobného 3 000. Kolik občanů ovládá trojčlenku?

Nejsem proti zásluhovosti, ostatně je to i rozhodnutí Ústavního soudu a bylo by nešťastné odměňovat jinak než podle zásluh, na druhé straně, tak jako existuje minimální mzda, měl by existovat i minimální důchod, který by zajistil důstojnou možnost přežití. Už slyším námitku, že tímto názorem podporuji nepřizpůsobivé, kteří nikdy nepracovali. Nepodporuji, ale ani si nemyslím, že by si měli chodit do kontejnerů pro zbytky jídla. A možná jich není ani tolik, jak se nám to zkouší Pitomio namluvit. Nevím, kolik promile to dělá ze dvou bilionů státního rozpočtu. To se jen budí nenávist a kopají příkopy.

Stejný nesmysl je, že nemáme na valorizaci důchodů, protože podporujeme Ukrajinu. My na ní nemáme, protože předchozí vlády rozházely miliardy, schovaly se za čínskou chřipku, která jim spadla jako mana z nebes, protože jí mohly zdůvodnit nehorázné schodky vzniklé populistickým rozhazováním miliard. Strana a vláda nadále kličkuje, ministr zdravotnictví odpoledne odvolá to, co řekl dopoledne a opozice se jen směje.

Punkto obstrukce: Volební většinový systém je založen na tom, že vládu sestavuje ten, kdo má buď většinu sám, nebo ji složí v koalici. Zrovna tak ve sněmovně má vítěz voleb po 4 roky velkou šanci prosazovat svůj program. Opozice se může pokusit dohodnout na podpoře za cenu nějakých kompromisů, ale když se to nepovede, tak má zkrátka smůlu, protože v hlasování prohraje. Tak to prostě je, a protože se strany a vlády zpravidla u moci střídají, tak to, co mi dnes v opozici vadí, mi bude příště v koalici vyhovovat. Zdá se, že současná opozice tento základní princip nepochopila a pokouší se zdržováním o kvadraturu kruhu. Nakonec potrestali jen sami sebe; museli chodit denně do práce a dělat přesčasy! Ne, že by mi jich bylo za jejich platy zas tak líto. Takhle vypadá současná koalice.

                                                                                                         

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ondřej Šebesta | pondělí 13.3.2023 7:00 | karma článku: 17,13 | přečteno: 615x