Eutanazii schvaluje 83% seniorů. Česko ale podporuje jen asistované umírání.

Eutanazii schvaluje převážná většina občanů České republiky. Přesto je nedosažitelná. Stát dovoluje jen typická polovičatá řešení. V článku malý přehled, nějaké ty pojmy, odkazy a moje názory ¦

Malá statistika: Eutanazii schvaluje 83% seniorů ve věku 65-70let. O něco méně nakloněni jsou mladší ročníky ve věku 15+, kde je 78% pro.

Mapa ukazující, kde je eutanazie povolená a v jaké formě

 

Nějaké ty pojmy, co je kde legální a nelegální + můj pohled na věc:

Terminální analgosedace

Terminální analgosedaci (asistované umírání) považuji za metodu, kdy se vlk uspí nebo zdroguje, aby "neměl" hlad, a koza nechá shnít. V Česku je legální. Je prosazovaná především věřícími. Smrt je nepředvídatelná a zapojuje se více faktorů. Pacientovi jsou podávány tišící medikamenty snižující často vědomí pacienta. Nezpůsobí okamžitou smrt. To neznamená, že proces neurychlí, nebo že množství sedativ a uspávadel nebude konečnou příčinou smrti. Na metodu lze proto v některých případech pohlížet jako na pomalou eutanazií. 

Jak jsem řekl, u této metody se často upřednostňují dogmata náboženských skupin -  ignoruje se vůle pacienta zemřít a prodlužuje se stres, prohlubuje sociální nejistota a starosti rodiny a přátel, což je z mého pohledu velmi sobecké, bezohledné a nezodpovědné. Vycházím z faktu, že jsem od příznivců této metody ještě neslyšel racionální argument, ale pouze odkazy na náboženství, nebo obecné fráze, že "život je nevyšší hodnota" (pokud vás skutečné argumenty napadnou, dejte vědět v diskusi)

I když se tvrdí, že se bere v potaz důstojnost pacienta, tak ten stav živého mrtvého (a často bezvědomého) příliš důstojnosti nepřináší - já ji v tom nevidím. Představte si, že ležíte na lůžku 24/7, jste pod vlivem léků, mumláte a kolem vás sedí rodina, kterou nepoznáváte. Oni vidí váš stav a nemohoucnost. Pacient navíc neztrácí empatii s příbuznými, stále čte v jejich tvářích strach, starost, jejich smutek, a sám to prožívá - utrpení samo o sobě. Je tohle důstojnost? Ne, není, jen je to snaha malovat umírání a utrpení na růžovo.

Mluvím z vlastní zkušenosti. Pro mě to není poprvé, vidět takhle někoho, vidět příbuzného, který vás už ani nepoznává, sám se nenají, neudrží stolici a jediné o čem mluví je, že už chce umřít. Žádná sebelepší droga ten stav nezmění - maximálně ten pacient nebude o sobě vědět a přestane tak konečně mluvit o umírání (v očích příznivců důkaz, že pacient je spokojený).

Tato metoda může být dražší z hlediska výdajů ve zdravotnictví, ale i z pohledu rodiny. "Vdova" živého mrtvého nemá nárok na vdovský důchod, dětem se nevyplácí sirotčí, nelze dědit apod. Takový stav může trvat měsíce ale i roky. Proč to zmiňuji? Protože sebelepší psycholog vám nezaplatí účty, nepomůže vašim dětem zaplatit pomůcky a učebnice do školy, nevyřeší sociální a ekonomické potíže. 

 

Asistovaná sebevražda

Jak už název napovídá, asistovanou sebevraždu vykonává člověk, který chce zemřít. Role třetích osob spočívá v asistenci, v pomoci sebevraždu uskutečnit. V Česku je asistovaná sebevražda trestný čin a sebevrah je považován za poškozenou osobu/oběť. Legální, po splnění zákonných podmínek, je tato metoda například ve Švýcarsku.

Dle mého mínění je to lepší metoda, než asistované umírání. Pacient ale vždy nemusí být fyzicky schopný udělat poslední krok, který ho usmrtí, protože se vyžaduje jeho zapojení.

 

Eutanazie

Usmrcení na žádost. V Česku není legální a je trestným činem vraždy. Změně brání konzervativci, nikoliv z rozumu, ale z náboženských důvodů. Legální je po splnění podmínek v Lucembursku, Belgii či Nizozemsku. V Nizozemsku je legální i eutanazie dětí od 1 do 12 let pokud prokazatelně trpí a při splnění zákonných podmínek.

Z mého pohledu je nejlepší metodou, jak splnit vůli pacienta a ukončit jeho trápení. Umožňuje rodině rychleji se srovnat se situací, předvídat a řešit sociální a ekonomickou stránku věci. V Nizozemské verzi bere v potaz následky a důsledky a zapojuje do etického rozhodování rozum a více relevantních pohledů, jako je lékařské posouzení či kvalita života. 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ondřej Flégl | středa 1.11.2023 11:44 | karma článku: 12,87 | přečteno: 570x