Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč tvrdší tresty pro regiony s nadměrnými rozpočtovými deficity?

Proč europoslanci požadují tvrdší tresty pro regiony s nadměrnými rozpočtovými deficity? Jednoduchá odpověď - protože žít na dluh se nevyplácí. Nejznámějším příkladem rozhazování státních peněz je Řecko, problémy však v této oblasti mají i jiné evropské státy jako například Irsko nebo Portugalsko.

Dlouhodobě nevyrovnaný rozpočet mají také Spojené státy, které svým přístupem ohrožují proces oživení globální ekonomiky. Nadměrné zadlužování členských států má totiž jednoznačně negativní dopady nejenom na vývoj kurzu měny, ale obecně na makroekonomickou rovnováhu národních ekonomik, vývoj inflace a úrokových sazeb a celkovou důvěru ve finanční sektor.

Proto jsou součástí zpřísněných podmínek Paktu stability a růstu návrhy na citelné pokuty těm zemím, které by dlouhodobě hospodařily se schodkem vyšším než 3% hrubého domácího produktu nebo měly vysoký státní dluh. S ohledem na bezprostřední vazbu fiskální a monetární politiky by se citelnější sankce měly vztahovat především na země platící eurem. Parlament i Komise navíc navrhují, aby za situace, kdy by provinilý stát delší dobu nic nepodnikal pro ozdravení svých veřejných financí, dostal pokutu od Evropské komise v principu automaticky bez ohledu na postoj členských států v Radě. Moc dobře si totiž pamatujeme situaci, kdy Německo a Francie Pakt nedodržovaly a samy na sebe si sankce neuvalily, zatímco jiné státy za rozpočtovou rozmařilost platit musely.

Rada členských zemí příslušné novely několika unijních předpisů již schválila, návrhy jsou teď v Evropském parlamentu. Ve Výboru pro hospodářství a měnu poslanci podali k legislativním návrhům Komise více než dva tisíce pozměňovacích návrhů, a nakonec se dokonce shodli na požadavku tvrdšího režimu proti marnotratným členským zemím, než původně navrhla Komise. Cílem je dosažení kompromisu o celém balíku do června 2011, kdy by o něm také mělo hlasovat plénum Evropského parlamentu.

Státy Evropské unie loni v součtu hospodařily s deficitem 6,4 procenta HDP. V eurozóně zasažené dluhovou krizí tak v minulém roce stoupl dluh na 85,1 procenta HDP. Evropané tedy dlužili téměř deset bilionů eur, což je v přepočtu téměř 240 bilionů korun.

Česká republika v porovnání se zbytkem členských států Evropské unie patří k rozpočtově odpovědnějším. Celkové zadlužení loni dosáhlo 38,5 procenta HDP, což je sedmá nejlepší hodnota v celé evropské sedmadvacítce. K nejnižším přitom patří i roční rozpočtový deficit, který činil 4,7 procenta HDP.

Pro srovnání zadlužení USA se pohybuje kolem 14 bilionů dolarů (asi 235 bilionů korun, deficit amerického rozpočtu se v letošním roce patrně dostane až na 10,8 procenta HDP.

Ing. Oldřich Vlasák
Poslanec Evropského parlamentu

Autor: Oldřich Vlasák | středa 25.5.2011 8:23 | karma článku: 8,33 | přečteno: 559x
  • Další články autora

Oldřich Vlasák

Europoslanci si přejí jedno sídlo parlamentu

Představte si, že byste měli v obci dvě radnice a každý měsíc byste se museli na týden se všemi úředníky stěhovat. Navíc účetní oddělení by bylo ještě na třetím místě a komunikovali byste s ním pouze interní poštou. Právě tak totiž funguje Evropský parlament, který zasedá ve Štrasburku a Bruselu a část administrativních pracovníků sídlí v Lucembursku. Za vítězství zdravého rozumu lze proto považovat, že se Evropský parlament v závěru minulého měsíce poprvé sám oficiálně postavil za ustavení jednoho sídla. Zrušením cest do Štrasburku by se totiž ušetřilo až 250 milionů eur ročně. Vyzval tak členské státy, aby konečně zastavily neustálé stěhování. Boj za jediné sídlo EP byl přitom běh na dlouhou trať. První skutečná změna nastala až v loňském roce, kdy naše skupina v tajném hlasování prosadila "technické" snížení počtu stěhování ze 12 na 11. Evropský parlament má totiž možnost upravovat svůj pracovní kalendář, slučovat zasedání ve Štrasburku a více jich pořádat v Bruselu. Může to vypadat malicherně, ale je to obrovský krok kupředu, protože i takový "detail" byl desítky let zcela nepředstavitelný. Lavina odporu proti neustálému stěhování se tak tehdy dala do pohybu a v souvislosti s přetrvávající ekonomickou krizí a potřebou šetřit získala nový politický impuls. Ovšem Lucembursko a Francie se nehodlají svého privilegovaného postavení za žádnou cenu vzdát. Toto jasně dokumentovaly podáním žaloby k Soudnímu dvoru na Evropský parlament právě v souvislosti s jeho rozhodnutím snížit počet plenárních zasedání ve Štrasburku. V základních smlouvách o Evropské unii je dáno, že Evropský parlament má sídlo ve Štrasburku, kde se konají plenární zasedání, která trvají 12 měsíců, včetně zasedání o rozpočtu. Doplňující plenární zasedání se konají v Bruselu a také výbory Evropského parlamentu zasedají v Bruselu. Generální sekretariát Evropského parlamentu a jeho útvary sídlí v Lucemburku. Toto nás nutí se stěhovat a změnit to mohou jen členské státy, a to jednomyslně. V době krize však musí šetřit každý a omezení či úplné zrušení stěhování, které podporuji, by bylo pro občany tím nejméně bolestným škrtnutím zbytečně vysokých veřejných výdajů. Oldřich Vlasák místopředseda Evropského parlamentu

25.4.2012 v 10:13 | Karma: 9,31 | Přečteno: 880x | Diskuse| Ostatní

Oldřich Vlasák

Politika Evropské unie ve vztahu ke kultuře

Je všeobecně známo, že Evropská unie je především obchodní organizací. Podpora kultury jako takové je proto vnímána jako doplňková činnost. Nicméně i tak podporuje z evropských peněz kulturní rozvoj zejména v chudších regionech, čímž se snaží nastartovat místní ekonomiku, vytvořit pracovní místa v oblastech, jakými jsou například on-line služby či media, nebo usnadnit obcím přilákat turisty a podpořit cestovní ruch.

28.2.2012 v 14:43 | Karma: 5,50 | Přečteno: 560x | Diskuse| Ostatní

Oldřich Vlasák

Premiér se zachoval zodpovědně

České stanovisko nepodepsat smlouvu o evropské rozpočtové unii vyvolalo roztržku ve vládní koalici. Z členských zemí Evropské unie se ke vznikající smlouvě kromě České republiky nepřipojila také Velká Británie.

3.2.2012 v 8:31 | Karma: 19,88 | Přečteno: 903x | Diskuse| Ostatní

Oldřich Vlasák

Tak už v tom „máme jasno“! Rajče je ovoce a mrkev možná také!

Je zcela jistě zájmem spotřebitelů mít možnost při nákupu nápojů rozlišit, zda si kupují pravou ovocnou šťávu, nebo pouze nápoj vyrobený z koncentrátu, tzv. nektar. V tomto ohledu jde jistě o zpřesnění směrnice EU (týkající se ovocných šťáv a některých podobných produktů určených k lidské spotřebě) a jde to správným směrem...

19.12.2011 v 15:15 | Karma: 12,05 | Přečteno: 3685x | Diskuse| Ostatní

Oldřich Vlasák

Rozdíly mezi východní a západní infrastrukturou se zase neřeší!

Odstraňovaní bariér ve volném pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu v Evropské unii je naší dlouhodobou prioritou. Z tohoto důvodu podporuji snahu Evropské komise o vytvoření jednotného evropského dopravního prostoru.

19.12.2011 v 13:56 | Karma: 7,79 | Přečteno: 814x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

ANALÝZA: Donald Trump je vinen 34krát. Nastává nová éra americké politiky

1. června 2024

Premium V procesu, který bude Spojené státy ještě hodně stát, získali demokraté možnost říkat v...

Zbytky kokainu na WC našla ochranka Pekarové. Podezřelý je šéf její kanceláře

1. června 2024

Premium Ochranka předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové nalezla loni v lednu na pánských toaletách...

USA tlačí na mír v Gaze. Izrael předložil novou mírovou dohodu, má tři fáze

31. května 2024  20:06,  aktualizováno  21:32

Izrael předložil nový návrh komplexní dohody o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmích...

Do Česka dorazily bouřky z Německa. U Olomouce se voda vylila na dálnici

31. května 2024  12:07,  aktualizováno  20:20

Výstrahy meteorologů před srážkami se naplnily. Česko zasáhly bouřky, které přišly z Německa. V...

  • Počet článků 56
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 795x
Oldřich Vlasák je konzervativní politik, který pevně věří, že rozvoj samosprávné demokracie je základní podmínkou prosperity státu. V současné době je místopředsedou Evropského parlamentu, místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky, výkonným prezidentem Rady evropských obcí a regionů (CEMR), členem Světové rady spojených měst a místních samospráv (UCLG)a zastupitelem města Hradec Králové.
Oldřich Vlasák je členem Výkonné rady ODS.

Seznam rubrik