Zadrátovaná hranice dle pana redaktora Palaty

Poslední události v Německu, kde došlo během jediného týdne ke čtyřem vražedným útokům, vyvolaly velkou odezvu i v České republice.

Zřejmě především na základě nich rozhodl tento týden ministr vnitra Chovanec, že bude posílena ochrana našich hranic s Německem. Kvůli obavě z možného přílivu neúspěšných žadatelů o azyl k nám. Byť netvrdím, že takové opatření stoprocentně zaručí, že se k nám žádný v Německu neúspěšný žadatel o azyl nedostane, považuji Chovancovo rozhodnutí za rozumné. Diametrálně jiného názoru je však redaktor MF DNES Luboš Palata.

V svém čtvrtečním komentáři s názvem Znovu zadrátovaná hranice (v elektronické podobě na iDnes jsem ho bohužel nenalezl) pan Palata smutní z toho, že v reakci na vlnu teroristických útoků budeme střežit hranice se Spolkovou republikou a po čase ji, po vzoru Maďarska, možná zase zadrátujeme. A vyčítá Čechům to, že nechtějí sdílet se západní Evropou její osud multikulturní společnosti. Přitom je dle něho od českých občanů iluzorní, pokud se domnívají, že česká policie a české tajné služby jsou lepší než německá policie a její tajní agenti.

Pana Palatu nekomentuji na svém blogu poprvé a i pravidelným čtenářům MF DNES či iDnes je toto jméno nejspíš dobře známé, takže jeho názory ohledně naší maximální loajality s Evropskou unií či západní Evropou obecně již asi překvapí málokoho. Přesto bych však nečekal, že i po nedávných teroristických útocích v Německu či ve francouzské Nice bude pro někoho natolik nepřijatelné posílení (nikoliv však zadrátování) naší hranice s Německem.

Ale vzpomeňme si, jak zhruba před rokem bylo Maďarsko v našich i západoevropských médiích terčem ostré kritiky za to, že nechalo na svých hranicích se Srbskem i Slovinskem vybudovat ploty (někteří komentátoři to tenkrát nesmyslně označovali jako budování nové železné opony). Když však kvůli stále rostoucímu přílivu uprchlíků nechaly později hraniční zabrány zbudovat i některé další země, včetně například Rakouska, bylo najednou ticho po pěšině.

S panem redaktorem Palatou souhlasím v tom, že česká policie opravdu není lepší než německá policie. Totéž platí v případě tajných služeb. Ovšem například poslední vražedný útok v bavorském Ansbachu názorně ukázal, že v Německu je hlavní problém v něčem jiném než v kvalitě či síle její policie. Pachatel sebevražedného atentátu byl syrský imigrant – neúspěšný žadatel o azyl. I rok po odmítnutí své žádosti o německé občanství však nemohl být v souladu s migrační politikou kancléřky Merkelové vyhoštěn, neboť v zemi jeho původu stále běží válka. A příliv migrantů, mezi nimiž jsou kromě lidí prchajících před válkou  i mnozí příznivci Islámského státu, je v současném Německu již tak velký, že i při sebevětším úsilí policie či tajných služeb prostě není reálně možné ohlídat vše.

Jak jsem zde již psal několikrát, k teroristickým útokům může dnes dojít kdekoliv na světě a stoprocentně jim nelze zabránit nikdy. Ale objektivní člověk nejspíš uzná, že u nás, na Slovensku či ve Švýcarsku je takové riziko přece jen výrazně menší než v multikulturních zemí typu Francie, Německa či Belgie. Proto se na rozdíl od pana Palaty domnívám, že se Čechům nelze divit, když se západní Evropou její osud multikulturní společnosti sdílet nechtějí.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nožička | pátek 29.7.2016 11:17 | karma článku: 41,71 | přečteno: 2100x