Schwarzenberg by chtěl trestat Českou republiku za nepřijímání migrantů

Čestný předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg opět zkritizoval Českou republiku za její odmítavý postoj k přijímání migrantů.

Čestný předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro rakouský deník Tiroler Tageszeitung ostře zkritizoval Českou republiku, Maďarsko i Polsko za jejich postoj k přijímání migrantů. Dokonce je označil za „ostudu Evropy“ a prohlásil, že nedostatečnou solidaritu těchto zemí by Evropská unie neměla tolerovat (viz odkaz zde).

Dle někdejšího kandidáta na prezidenta České republiky (při první přímé volbě v roce 2013 se dostal do druhého kola, kde podlehl Miloši Zemanovi) je totiž nepřijatelné, když uvedené středoevropské země odmítají nést společné břemeno s jihoevropskými státy, na jejichž území se stále nachází velké množství migrantů ze severní Afriky či Blízkého východu, se kterými si v Řecku či v Itálii nevědí rady. Potrestání těchto zemí by si přitom pan Schwarzenberg představoval tak, že by byla přijata „cílená opatření, zaměřená proti ekonomickým zájmům miliardářů, jako je český premiér Andrej Babiš nebo maďarský premiér Viktor Orbán, a také proti jejich přátelům, kteří všichni velice rychle zbohatli.“

V první řadě moc nerozumím tomu, jak by úředníci někde v Bruselu či ve Štrasburku například posuzovali, kdo patří a kdo nepatří k přátelům Andreje Babiše, a na základě toho by těmto lidem, respektive jejich firmám, zkracovali či úplně zastavovali dotace z evropských fondů. Případně by na tyto firmy byly uvalovány ekonomické sankce jinou formou.

A byť chápu, že pan Schwarzenberg v Andreji Babišovi vidí hlavního politického rivala pro jeho TOP 09, v jejíchž barvách stále sedí (někdy možná i částečně leží) v poslanecké lavici, čestný předseda této strany by měl uznat, že Andrej Babiš není zdaleka jediným českým politikem, který zásadně odmítá povinné přijímání migrantů na základě uprchlických kvót, tak, je to ještě donedávna vyžadovali někteří představitelé vrcholných orgánů EU či lídři některých západoevropských zemí. A opravdu si moc nedovedu představit, jak se na takovém postoji bude TOP 09 (pan Schwarzenberg, který již v příštích volbách do Sněmovny kandidovat neplánuje, totiž není jediným politikem této strany, který podobné postoje razí) shodovat například s politiky z ODS – jak známo, předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v minulém týdnu oficiálně oznámili vytvoření volební trojkoalice pro příští sněmovní volby.

K opatrnosti nejenom České republiky přijímat migranty či uprchlíky, kteří v současné době pobývají v řeckých nebo italských uprchlických táborech, bych pro výstižnost uvedl jeden čerstvý příklad: minulý čtvrtek došlo ve francouzském přístavním městě Nice k odsouzeníhodnému teroristickému činu, kdy islámský radikál zavraždil v tamní bazilice Notre-Dame nevinné tři osoby, přičemž jedné z nich dokonce uřízl hlavu (viz odkaz zde). Jak policejní orgány následně zjistily, pachatel byl migrant původem z Tuniska, který se nedávno dostal do Evropy přes ostrov Lampedusa a po dvoutýdenní karanténě v italském Bari nelegálně překročil hranice Francie… Nechci samozřejmě házet všechny migranty z muslimských zemí do jednoho pytle, ale opravdu se může rozumný člověk při takových (nikoliv ojedinělých) zkušenostech divit neochotě či opatrnosti nejenom českých politiků migranty přijímat? 

Autor: Josef Nožička | pondělí 2.11.2020 12:10 | karma článku: 48,83 | přečteno: 19595x