Normalizační metody nebo běžná poslanecká praxe? (polemika s Jiřím Turnerem)

Je doporučení poslancům, koho mají volit do Rady České televize, skutečně projevem totalitních metod, které v Babišově ANO panují?

I když je v současné době pro převážnou většinu českých občanů tématem číslo 1 zcela logicky koronavirus a boj proti jeho šíření, těm, co sledují naši politickou scénu, nejspíš neuniklo včerejší dění v Poslanecké sněmovně, spojené s volbou nových členů Rady České televize i Rady Českého rozhlasu.

Volba totiž měla nečekaně dramatickou předehru, o kterou se postaralo zveřejnění uniklého emailu poslance za ANO Stanislava Berkovce na webu Info.cz. Berkovec, který je navíc i předsedou sněmovního volebního výboru, v něm napsal ostatním poslancům za ANO doporučení, komu z kandidátů dát při volbě do Rady České televize hlas. Určujícím kritériem přitom bylo, jaký mají jednotliví kandidáti vztah k současnému vedení naší veřejnoprávní televize, jak se staví k politice hnutí ANO a zda sympatizují se spolkem Milion chvilek pro demokracii (viz odkaz zde).

Jde o skandální záležitost, kvůli které by měl Stanislav Berkovec ihned rezignovat na svůj post, nebo jde jen o bouři ve sklenici vody, neboť takové metody jsou (nejenom) v české politice běžné? Kolega bloger Jiří Turner se ve svém článku s titulkem Jak správně volit Radu ČT aneb normalizační metodika v podání ANO klaní k tomu prvnímu. V závěru svého blogu například píše: „V civilizovaném demokratickém státě by provalení takové manipulace mělo mít za následek okamžitou rezignaci člověka, jako je pan Berkovec, na veškeré funkce a složení poslaneckého mandátu. Co se stane u nás, si dovoluji odhadnout s téměř absolutní jistotou. Nestane se nic.“ Přičemž celý blog je zakončen řečnickou otázkou: „Pořád nevěříte, že se vrací normalizace?“

Je tomu skutečně tak a je Berkovcův uniklý email ukázkou toho, že praktiky, které v Babišově straně panují, nemají příliš daleko k praktikám, jaké zde panovaly před rokem 1989? Jednání poslance za ANO a šéfa volebního výboru rozhodně neschvaluji. Myslím si, že každý poslanec by měl být dostatečně inteligentní na to, aby sám posoudil, kteří kandidáti do Rady ČT jsou ti nejvhodnější a při jejich výběru by měla hrát roli zcela jiná kritéria než ta, na základě kterých je doporučoval svým spolustraníkům Stanislav Berkovec. Ovšem na druhou stranu, volba byla v tomhle případě tajná, a tak těžko mohl někdo kontrolovat, zda se ten či onen poslanec daným „doporučením“ skutečně řídil.  A navíc: je tohle opravdu pouze specialitou hnutí ANO, zatímco v jiných politických uskupeních se takové metody dnes nepoužívají?  

Rád bych tomu věřil… Jenže jak je psáno v článku zde na iDNES, který o včerejší volbě Rady ČT podrobně referuje, například poslanec Václav Klaus mladší, který po svém vyloučení z ODS založil politické sdružení Trikolóra, včera ve Sněmovně na adresu své bývalé partaje pronesl: „Já jsem kdysi býval členem klubu ODS a na každé schůzi, před každou volbou bylo: volte tohohle, to je náš člověk. Nebo dokonce mi chodila SMS.“

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura Klausova slova rázně popřel, takže těžko říci, na čí straně je pravda. Když však zapátráme v paměti do minulosti, nejspíš si vybavíme některé případy, svědčící spíše o tom, že v této straně bývala při některých hlasováních stranická disciplína vyžadována. Jako asi nejznámější případ bych uvedl vyloučení někdejších poslanců Tomáše Úlehly a Jana Floriána z poslaneckého klubu ODS v roce 2013 poté, co při hlasování o důvěře vlády premiéra Jiřího Rusnoka odešli ze sálu a v rozporu s většinovým usnesením ODS nehlasovali proti. V loňském roce pak zase poslankyně Majerová Zahradníková raději opustila poslanecký klub ODS sama poté, co na ni byl vyvíjen nátlak kvůli hlasování o odvolání výše zmíněného Václava Klause z čela školského výboru.

Když se ještě vrátím k volbám do Rady České televize: zvoleni zatím byli bývalý šéf zpravodajství ČT Roman Bradáč, bývalý viceguvernér ČNB Pavel Kysilka a bývalý hokejový reprezentant a exposlanec Jiří Šlégr. Pouhých 5 hlasů chybělo ke zvolení ekonomce Haně Lipovské, kvůli níž skupina 19 senátorů v čele s Markem Hilšerem a Mikulášem Bekem vyzývala Českou biskupskou konferenci, aby její kandidaturu kvůli „ohrožení nezávislosti veřejnoprávních médií“ dopředu stáhla…

Autor: Josef Nožička | čtvrtek 12.3.2020 7:20 | karma článku: 34,08 | přečteno: 902x