Macron uzavřel v Číně obří kontrakt a na poučování o lidských právech zapomněl

Návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Číně většina našich mainstreamových médií velkou pozornost nevěnovala. Ostatně, k poučování o lidských právech během ní nedošlo...

Přestože tak jako většina českých občanů jsem i já v posledních dnech sledoval na politické scéně především události, související s blížícími se českými prezidentskými volbami, neunikly mi ani zprávy o průběhu třídenní státní návštěvy francouzského prezidenta Macrona v Číně. Byť jí většina českých mainstreamových médií příliš velkou pozornost nevěnovala.

Dle toho, co jsem se dočetl především na internetových zpravodajských serverech (například zde), oznámil dnes Emmanuel Macron, že během návštěvy byl dohodnut kontakt na prodej 184 letounů Airbus A320, jejichž výrobcem je celosvětově známá nadnárodní firma, sídlící ve francouzském Toulouse. Podle katalogových cen vychází cena tohoto kontraktu na 18 miliard dolarů (zhruba 385 miliard korun). Jiná francouzská firma zase získala v Číně zakázku na výstavbu továrny pro zpracování jaderného odpadu.

Ti, co očekávali, že během Macronovy návštěvy v „Říši středu“ zazní z úst francouzského prezidenta kritika společenských poměrů v Číně nebo dokonce podpora tibetského dalajlámy, byli nejspíš zklamáni. Přestože ho mnohé lidskoprávní organizace vyzývaly k tomu, aby při návštěvě Číny veřejně na téma dodržování lidských práv promluvil, Macron to odmítl a pouze slíbil, že tuto otázku projedná se svým čínským protějškem Si Ťin -pchingem v soukromí (viz odkaz zde). Prostě lidská práva jsou důležité téma, ale byznys je byznys…

Ostatně, v tomhle se současný francouzský prezident od většiny jiných západních politiků příliš neliší. Třeba německá kancléřka Angela Merkelová téma lidských práv v Číně občas někde zmíní, nicméně během svého funkčního období navštívila nejlidnatější zemi světa již osmkrát. A také kritika amerických prezidentů je v tomto směru téměř vždy limitována velikostí uzavřených obchodních kontraktů či výší amerického dluhu vůči Číně.

Navíc ani nepředpokládám, že by se Emmanuel Macron kvůli návštěvě komunistické Číny dočkal ve Francii tak ostré kritiky ze strany mnohých opozičních politiků či novinářů, jako český prezident Miloš Zeman svého času u nás. A už vůbec nepředpokládám, že by se kvůli tomu někdo pokusil vyvěsit na střechu Elysejského paláce trenky či jiný předmět červené barvy…  

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nožička | středa 10.1.2018 19:42 | karma článku: 43,27 | přečteno: 2248x