Kovy, Šmukař, Robertson…, aneb poslanci opravdu nemají prezidentovi co vyčítat

Poslanecká sněmovna navrhla tento týden prezidentovi celkem 37 osobností na letošní státní vyznamenání. A stejně jako v případě prezidenta, i některá poslanci navrhovaná jména poněkud budí rozpaky…

Prezident Miloš Zeman bývá prakticky každý rok v médiích kritizován za výběr některých osobností, kterým uděluje 28. října na Pražském hradě státní vyznamenání. Bývá mu vytýkáno, že vyznamenává lidi s kontroverzní minulostí, případně pak osoby, jejichž největší „zásluhou“ je to, že patří k Zemanovým podporovatelům či dobrým známým. Je pravdou, že i já občas kroutím nad prezidentovým výběrem laureátů hlavou. Vloni u mě vzbudilo asi největší rozpaky vyznamenání pro slovenského podnikatele Krúpu, bývalého ministra zemědělství za ČSSD Fencla nebo herce Ivana Vyskočila. V dřívějších letech pak například pro zpěváky Františka Ringo Čecha či Daniela Hůlku, kontroverzního podnikatele Ludvíka Karla a některé další.

Na druhou stranu to beru tak, že kromě několika jmen, nad kterými by se bez problémů shodl téměř celý národ, je výběr oceněných vždy trochu subjektivní záležitostí, a u obou Zemanových předchůdců na Pražském hradě, tedy u Václava Havla i Václava Klause by se nejspíš také nešla jména, u kterých by zdaleka ne každý souhlasil s tím, že si státní vyznamenání zaslouží. A ve vrcholné míře to platí i o řadě osob, které letos k ocenění prezidentem navrhla Poslanecká sněmovna.

Jak jsem si totiž přečetl zde, mezi poslanci navrženými jmény bylo možné nalézt například i youtubera Karla Kováře, známého pod přezdívkou Kovy. Věřím tomu, že mezi částí mladé generace asi půjde o populární osobnost, jeho videa na serveru YouTube prý mají přes 750 tisíc odběratelů. Což je samozřejmě slušné číslo, ovšem opravdu je tohle dostačující „kvalifikací“ k tomu, aby byl dotyčný navržen na státní vyznamenání? Vždyť velmi populární nepochybně jsou i lidé jako Ornella Štiková, Agáta Prachařová, Tomáš Řepka…

Dle toho, co je psáno v médiích, vzbudily mezi poslanci největší rozepři návrhy na vyznamenání pro bývalého generálního tajemníka NATO George Robertsona a bývalého předsedu vojenského výboru této organizace, generála Petra Pavla. Robertson (stejně jako výše zmíněný youtuber Kovy) byl nakonec ze seznamu vyškrtnut, generál Pavel těsně o dva hlasy prošel. Co se týká pana Robertsona, tam opravdu nevím, co až tak výjimečného ve světové politice udělal, aby byl oceněn českým státním vyznamenáním, které by se v případě zahraničních politiků podle mě mělo udělovat jen výjimečným osobnostem, jakou byl například v minulosti bývalý britský premiér Winston Churchill, kterému Miloš Zeman udělil v roce 2014 in memoriam Řád bílého lva.

U generála Petra Pavla některým poslancům (zejména Václavu Klausovi mladšímu a Jaroslavu Foldynovi) nejvíce vadilo jeho členství v KSČ před rokem 1989. Je ovšem férové říci, že bývalé členy KSČ bychom našli i mezi některými oceněnými z dřívějších let, včetně těch, které vyznamenal současný prezident. A zásluhy pana Pavla po roce 1989 opravdu nezpochybnitelné jsou, zejména pak při jeho působení v mírových misích UNPROFOR v 90. letech. Jenže za tohle byl Petr Pavel oceněn již v roce 1995, kdy obdržel z rukou Václava Havla Medaili Za hrdinství. A zda by v jeho případě byl adekvátní i Řád bílého lva, na který ho letos poslanci navrhují, o tom by se asi dalo polemizovat…

Co se stručně týká dalších navržených jmen: překvapilo mě tam například jméno lidového zpěváka Jožky Šmukaře, bývalého motokrosového závodníka Jaroslava Falty či bývalého atleta a nyní šéfa Armádního sportovního centra Jaroslava Priščáka (přece jenom si myslím, že máme i známější sportovce, na které se dosud ohledně státního vyznamenání nedostalo), i některá další jména. Zkrátka, tak jako někteří poslanci často kritizují Miloše Zemana ohledně toho, komu nakonec státní vyznamenání propůjčí, i mnohé jejich návrhy budí přinejmenším rozpaky…

Autor: Josef Nožička | pátek 21.6.2019 11:17 | karma článku: 41,42 | přečteno: 5389x