Když Grid Girls ve formuli 1 vadí a zákaz otěhotnět v japonských firmách nikoliv

Boj za absolutní rovnoprávnost žen je v dnešní době plný paradoxů a občas nabývá až tragikomických rozměrů.

Zaměstnankyně jednoho dětského centra se musela na pracovišti omluvit za to, že přišla do jiného stavu dříve, než určovala firemní hierarchie. Podle ní totiž měly při otěhotnění dříve přijít na řadu služebně starší kolegyně. Svým zaměstnavatelem byla následně obviněna ze „sobeckého jednání.“

Pokud někdo tipoval, že k takovým totalitním praktikám došlo v Číně, KLDR či Rusku, tak se hluboce mýlil. Tento případ se totiž stal v Japonsku a jak jsem si přečetl v článku na iDNES, v řadě japonských firem jsou pořadníky, určující termíny svateb či plánování rodin svých zaměstnankyň, běžnou praxí. Dle listu The Daily Telegraph je v „Zemi vycházejícího slunce“ běžné i utlačování žen na pracovišti poté, co otěhotní.

Člověk by řekl, že něco takového bylo snad možné ve středověku v dobách nevolnictví. Ale v 21. století? Zvlášť v kontextu s tím, když různí bojovníci za genderovou rovnoprávnost mimo jiné požadují i povinné kvóty pro ženy na kandidátkách politických stran, stejné či srovnatelné počty žen na manažerských pozicích, stejné disciplíny pro muže a ženy ve všech sportovních odvětvích, atd. A takový totalitní a pro ženy diskriminační zákaz v zemi, o které se vždy mluví s kontextem demokratická, jim nevadí?

Přičemž v dnešní době dochází i k takovým absurditám, kdy se v souvislostí s kampaní #MeToo ubývá sličných hostesek na světových autosalonech nebo když se vedení formule 1 letos rozhodlo, že na startu Velkých cen již nebudou k vidění takzvané Grid Girls, tedy modelky, držící v ruce cedule se startovními čísly a jmény závodníků. Přestože tyto dívky k závodům formule 1 spoustu let neodmyslitelně patřily. Jak už jsem psal zhruba před 2 měsíci v článku zde, šokovalo mě především prohlášení amerického vedení F1, že jde „o minulou praxi, která už neodpovídá požadavkům současného světa.“

Proto mě potěšilo, když jsem se dnes v článku na Lidovkách dočetl, že aspoň v některých evropských zemích mají v tomto směru oproti USA trochu více rozumu. Monačtí pořadatelé formule 1 si již vybojovali výjimku, aby na startu jejich květnové Velké ceně mohly Grid Girls být, o totéž usilují i pořadatelé zářijové Velké ceny Ruska. Aspoň při těchto závodech tak diváci o pohled na sličné dívky nepřijdou (a modelky zase nepřijdou o výdělek), cedule s čísly závodníků oproti dřívějším dobám však již držet nebudou. Američané ve vedení formule 1 totiž razí názor, že když modelka drží ceduli s číslem, tak to poškozuje obrázek žen…

Jak už jsem napsal v perexu: boj za „rovnoprávnost“ žen je v dnešní době plný paradoxů i absurdit, a člověk si tak často klade otázku, kam ten dnešní svět vlastně spěje… 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nožička | čtvrtek 5.4.2018 20:47 | karma článku: 32,74 | přečteno: 1353x