Je u pánů Lásky, Hály či Fischera důležitější ideologie nebo záchrana lidských životů?

Je opravdu v současné situaci od některých lidí smysluplné, když kritizují českou vládu za nákup zdravotnických pomůcek v objemu několika miliard korun od „nepřátelské“ Číny?

Člověk nemusí být velký odborník v oboru epidemiologie, aby věděl, že v současném boji proti pandemii koronaviru jsou klíčovými prvky jak zodpovědné chování všech občanů, tak i zajištění ochranných prostředků pro policisty, hasiče a především pak pro zdravotníky a vojáky, kteří zajišťují provádění co největšího počtu testů osob s podezřením na výskyt onemocnění Covid-19.

Česká vláda byla prvně téměř ze všech stran kritizována za to, že se zajištěním ochranných pomůcek a potřebného zdravotnického materiálu zaspala. Částečně oprávněně, protože při interpelacích v Poslanecké sněmovně na konci ledna skutečně přistupoval k tomuto problému ministr zdravotnictví Adam Vojtěch poněkud lehkovážně. Ovšem problém s nedostatkem roušek, respirátorů či ochranných obleků řeší v současné době nejenom Česká republika, ale téměř všechny evropské státy. Je proto dobře, že především díky dodávkám z Číny v objemu mnoha milionů kusů se tento problém přece jen postupně zlepšuje. Co však v této souvislosti naprosto nechápu, je skutečnost, že se najdou lidé, kteří vládě v nynější situaci vyčítají, že nakupuje prostředky v Číně, čímž se dle nich dopouští podlézání této asijské velmoci a naopak rozbíjení evropské soudržnosti.

Přesně taková slova použil v rozhovoru pro Prostor X senátor Václav Láska. Dále v rozhovoru například říká, že některé skupiny kolem Hradu a Kellnerova PPF zneužívají současné pandemie koronaviru k posílení čínského vlivu u nás, a kritizuje ministra vnitra Jana Hamáčka za to, že při svých mediálních vystoupeních děkuje Číně a naopak údajně zamlčuje evropskou pomoc. Již dříve se v podobném duchu vyjádřil i sinolog Martin Hála ve svém komentáři s výmluvným titulkem Investice nebudou, zato z Činy přijdou roušky!, publikovaném na Aktuálně.cz.  

Asi vůbec nejostřejší slova pak použil senátor a někdejší velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, když mimo jiné prohlásil, že „klanění se čínským rouškám hraničí s vlastizradou“ (viz odkaz zde), čímž naráží zejména na to, že při dodání první zásilky z Číny byla na letišti přítomna část členů vlády. Přitom pan Fischer na mě působil při prezidentské kampani před dvěma lety z těch kandidátů, kteří byli voličům doporučováni jakožto protipól Miloše Zemana, ještě nejrozumněji…

Opravdu jsou pro mě výroky těchto pánů za nynější situace zcela nepochopitelné. K současným poměrům v nejlidnatější zemi světa může každý oprávněně mít spoustu výhrad, ne každý musí být zastáncem přátelských vztahů České republiky s ní. Ovšem realita je prostě taková, že nikde jinde než v Číně není nyní možné ochranné prostředky a zdravotnický materiál v potřebném množství koupit. Je jistě dobře, že se u nás například do šití roušek zapojilo velké množství dobrovolníků, dělajících to zcela zdarma, máme i některé firmy, které začaly s výrobou ochranným oděvů pro zdravotníky. Velmi pozitivní je, že na ČVUT v Praze vyvinuli respirátor s nejvyšším stupněm bezpečnosti, který již obdržel potřebný certifikát a může se začít s jeho výrobou. Ale i kdyby se do činností tohoto typu zapojily mnohé další české firmy (a vláda by je v tom měla podpořit co nejvíc), s největší pravděpodobností by nebylo možné rychle dodat z domácího trhu potřebné prostředky v takovém objemu, v jakém je v těchto dnech nakupujeme a dovážíme z Číny.

V této souvislosti si proto musím položit otázku, zda je pro pány Fischera, Lásku či Hálu v současné situaci opravdu důležitější politikaření a zachování si jakési „hrdosti“ ohledně našich vztahů s Čínou než to, že v případě nedostatku potřebného zdravotnického materiálu by se s největší pravděpodobností počet výskytů Covid-19 v naší zemi ještě více rozšířil a logicky tak stoupl i počet těch, kteří by na tuto zákeřnou nemoc zemřeli?

Autor: Josef Nožička | sobota 28.3.2020 18:10 | karma článku: 47,99 | přečteno: 11721x