Další osobě uřízli hlavu aneb Macronovo přitvrzení vůči islamismu přichází pozdě

Ve Francii dnes znovu došlo k barbarskému teroristickému útoku, který má s největší pravděpodobností na svědomí islámský radikál…

Ačkoliv nejsledovanější událostí dnešního dne nejspíš bylo jmenování nového ministra zdravotnictví, většina Čechů jistě zaregistrovala v médiích i zprávu o teroristickém útoku ve francouzském Nice. Útočník, který během svého útoku vykřikoval slova „Alláhu akbar!“, zavraždil v tamní bazilice Notre-Dame tři lidi. Jedné z nich – starší ženě, která se do baziliky přišla pomodlit, dokonce uřízl hlavu (viz odkaz zde).

Je to během necelých 14 dnů již druhý případ, kdy ve Francii byla někomu islamistickým šílencem uříznuta hlava. První obětí se stal francouzský učitel, kterému osmnáctiletý radikál čečenského původu sťal hlavu kvůli tomu, že v rámci přednášky o svobodě slova ukazoval ve škole žákům karikaturu proroka Mohameda. Dalším možným obětem dnes naštěstí zabránila policie v jiném francouzském městě Avignon, která útočníka, rovněž vykřikujícího „Alláhu akbar!“, zastřelila.

Že je země galského kohouta v současné době zřejmě nejvíce nebezpečnou zemí z hlediska potenciálního nebezpečí teroristických útoků, není rozhodně náhoda. Zhruba 10 % Francouzů se totiž hlásí k muslimské víře, navíc je země, která je známá svým štědrým sociálním systémem, vítaným cílem nových azylantů. A zdá se, že tuto skutečnost si začíná uvědomovat i současný francouzský prezident Emmanuel Macron, který bude s velkou pravděpodobností za necelé dva roky svůj mandát obhajovat.

Již počátkem října Macron představil novou strategii pro boj s islámským radikalismem (viz odkaz zde), která by měla spočívat v účinnější kontrole a následném rozpouštění radikálních islámských spolků, zákazu působení muslimských imámů, vysílaných do Francie ze zahraničí, nebo omezení možnosti vyučovat školou povinné děti doma. Takto chce francouzský prezident docílit „separování“ radikálních islamistů ve své zemi od těch umírněných. A po výše zmíněném incidentu, kdy byla uříznuta hlava francouzskému učiteli, ve svých slovech na adresu islamistických radikálů ještě víc přitvrdil. Za to se Macronovi následně dostalo ostrých reakcí od představitelů některých radikálně islamistických zemí, především pak od tureckého prezidenta Erdogana, který například kvůli tomu vyzval své spoluobčany k bojkotu francouzského zboží.   

Určitě nejenom já v tomhle směru francouzskému prezidentovi fandím a pevně věřím, že ani dnešní barbarský útok, který stál několik Francouzů život, či kritika od představitelů některých islamistických zemí ho nepřinutí k odstoupení od jeho záměru výrazně přitvrdit v boji vůči islámským radikálům. Je jenom škoda, že si jejich nebezpečí neuvědomil již dříve. Do Elysejského paláce totiž nastupoval v dubnu 2017, tedy poměrně brzy poté, kdy došlo k masovým teroristickým útokům v koncertní hale Bataclan (listopad 2015) či shodou okolností v ulicích města Nice (červenec 2016), které měli na svědomí islámští teroristé. Přesto byl Emmanuel Macron dlouho vstřícný k uprchlíkům z muslimských zemí a Českou republiku spolu s ostatními státy Visegrádské čtyřky několikrát kritizoval za jejich odmítání povinných uprchlických kvót…

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nožička | čtvrtek 29.10.2020 17:06 | karma článku: 41,04 | přečteno: 1705x