Budoucí pražští senátoři Fischer, Hilšer, Drahoš…

Českou republiku letos kromě již skončených prezidentských voleb čekají na podzim ještě volby komunální a senátní. Do Senátu se bude volit celkem v 27 obvodech, z nichž 4 jsou na území našeho hlavního města.

Jelikož Nejvyšší správní soud včera zamítl poslední stížnosti na lednové prezidentské volby, jejich výsledky definitivně platí a Miloš Zeman tak načne 8. března (na tento den je naplánována slavnostní inaugurace) své druhé prezidentské období. Co naopak čeká poražené kandidáty, kteří v lednu skončili na pomyslné cílové pásce těsně za Zemanem, tedy Drahoše, Fischera, Horáčka či Hilšera?

Byť žádný z těchto „antizemanovských“ kandidátů nakonec z prezidentského trůnu Miloše Zemana nesesadil, tím, že se jejich jména dostala do povědomí velké části veřejnosti, získali určitý politický kapitál, který by bylo škoda nezúročit. A tak vyjma Michala Horáčka všichni zbylí jmenovaní příliš dlouho neváhali a oznámili, že chtějí v politice působit, byť zatím ne jako prezidenti.

Nejrychlejší v tomhle byl bývalý český velvyslanec ve Francii a poradce prezidenta Václava Havla Pavel Fischer, který již počátkem února označil sám sebe jako „stínového prezidenta“ k současné hlavě státu Miloši Zemanovi. Dnes pak bývalý diplomat oznámil, že se chce v podzimních volbách na Praze 12 pokusit vybojovat senátorský post (viz odkaz zde).

Stát se senátorem touží i lékař a vysokoškolský učitel Marek Hilšer, a rovněž on chce o senátorský post usilovat v Praze (viz odkaz zde). Jen ještě neví, v kterém ze 4 pražských obvodů to bude. Nejlogičtější by to bylo na Praze 2, kde Hilšer v Ústavu biochemie a experimentální onkologie pracuje. Jenže tam chce vítězství obhajovat senátor Libor Michálek, který zde před 6 lety zvítězil s podporou Pirátů, KDU-ČSL a Zelených. A právě mezi Piráty má dle všeho hodně potenciálních voličů i Hilšer…

Pevně se zatím nevyjádřil bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který, jak známo, postoupil v lednových volbách do druhého kola a v něm jen velmi těsně podlehl Miloši Zemanovi. Těsně po své porážce (byť dle některých členů svého týmu sice nevyhrál, ale ani neprohrál) oznámil Drahoš svým voličům: „My nekončíme, jedeme dál,“  brzy dokonce začal mluvit i o založení vlastní politické strany, vzápětí však tento nápad zavrhl. Já sice nejsem politolog, ale kdybych si měl ve Fortuně tipnout, tak i v případě Jiřího Drahoše bych viděl jako nejpravděpodobnější, že se stejně jako Fischer a Hilšer i on bude ucházet o post senátora v některém z pražských obvodů. Případně to příští rok zkusí s kandidaturou do Evropského parlamentu.

Jelikož kritizovat Zemana vždy u části veřejnosti, zejména pak u voličů v Praze, jistotu politických bodů přináší, mají nejspíš Drahoš, Fischer i Hilšer dosti velkou šanci vybojovat si v letošních senátních volbách místo v horní parlamentní komoře. Doby, kdy jakékoliv volby v Praze ovládala ODS a v 90. letech se s nadsázkou říkalo, že by zde zvítězila i Klausova tenisová raketa, jsou totiž nenávratně pryč. Na prezidentský post si sice Drahoš a spol. budou muset ještě nějaký ten pátek počkat, ale jistota 6 let dobře placeného místečka v Senátu, který na rozdíl od Poslanecké sněmovny nemůže být ani při sebevětší politické krizi rozpuštěn, také není špatná…

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nožička | čtvrtek 22.2.2018 13:42 | karma článku: 37,50 | přečteno: 1753x