Asuánská přehrada, Edfu, Philae – méně známé krásy Egypta

Fotoblog z jednoho výletu po Egyptě, jehož součástí byla návštěva starověkých chrámů v Edfu a Philae, Asuánské přehrady i plavba po Nilu.

Egypt má většina Čechů spojena především s pyramidami v Gize, hlavním městem Káhirou a s Luxorem. Jsou zde však i jiná historicky zajímavá místa, která stojí za zhlédnutí. Já jsem byl letos v Egyptě již popáté, poprvé však v letovisku Marsa Alam na jihu Egypta. Kromě užívání si Rudého moře s nádhernými korálovými útesy jsem odtud podnikl jednodenní výlet, jehož součástí byla návštěva Asuánské přehrady, starověkých chrámů v Edfu a Philae, i plavba po Nilu.

Po zhruba čtyřhodinové cestě z Marsa Alamu jsme nejprve dorazili do města Edfu, kde se nachází starověký chrám, postavený v období 237-57 př. n. l., zasvěcený egyptskému bohu Horovi. 

Edfu1

Vchod do chrámového komplexu

 

Edfu2

 Chrámový dvůr…

 

Edfu3

… i s mojí maličkostí

Po dalších 2 hodinách cesty jsme pak dorazili k Asuánské přehradě. Vysoká Asuánská přehrada (někdy se pro ni užívá i termín Násirova přehrada) byla vystavena v letech 1960-1971. K její výstavbě se tehdejší egyptský prezident Násir rozhodl poté, co takzvaná Nízká Asuánská přehrada, postavená na Nilu již začátkem 20. století, při povodních téměř přetékala. Novější Asuánská přehrada má délku téměř 500 kilometrů, rozlohu 6 000 kilometrů čtverečních a výšku 110 metrů. Seshora je na ni opravdu hezký pohled:

 

 

Asuán2

 

Asuán6

 

Přehrada kromě výroby elektrické energie zajišťuje obyvatelům na jihu Egypta zásoby vody pro zemědělství a chrání je před rozvodněním Nilu. Mezi negativa, spojená s její výstavbou, naopak patřilo vysídlení asi 90 tisíc Núbijců, žijících v jejím okolí.

 

Asuán4

Dnes se však ve vesnicích poblíž přehrady stavějí nové domky…

 

Asuán5

… a při návštěvě jejich obyvatel jsme mohli zhlédnout a pohladit si doma chované krokodýly

 

Po návštěvě núbijské vesnice jsme nastoupili do loďky a propluli po Nilu na ostrov Philae.

 

Nil1
Nil2

 

Nil3

Na ostrově Philae se nachází jeden z nejznámějších staroegyptských chrámů, zasvěcený bohyni Eset. Zajímavostí je, že celý chrámový komplex byl přesunut na tento ostrov až v 70. letech minulého století, neboť na původním místě hrozilo, že se v důsledku výstavby Asuánské přehrady ocitne celý pod vodou.

 

 

Philae2

 

Pak už nás čekala jen zpáteční cesta do hotelu, která byla sice dlouhá (a silnice navíc chvilkami připomínala tankodrom…), přesto bych ho všem, kteří v budoucnu navštíví letovisko Marsa Alam (z Hurghady nebo Sharm el Sheikhu cestovní kanceláře kvůli velké vzdálenosti výlet do Asuánu  nenabízejí), doporučoval uskutečnit.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nožička | pondělí 23.7.2018 14:22 | karma článku: 18,46 | přečteno: 612x