Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tádž Mahal, pomník jediné nesmrtelné lásky. Novodobé divy světa VI.

Nebo spíše megalomanský projekt člověka posedlého vlastní slávou a (ne vždy normálním) sexem?

Asi jste ten příběh už slyšeli. Vždyť se jedná o jednu z nejslavnějších památek na světě, jeden ze sedmi novodobých divů světa. Česká Wikipedia jej popisuje takto (mírně upraveno):

„Jde o historii islámského mughalského vladaře Šáhdžáhána a jeho milované ženy Mumtáz Mahal (perla paláce). Mocný Mughal byl ještě princem, když se v roce 1612 oženil s půvabnou čtrnáctiletou dcerou vysokého úředníka. Panovník Šáhdžáhán ji sice přidal ke svému harému, ale brzy poznal, že si Mumtáz zaslouží veškerou jeho pozornost. Při oficiálních příležitostech sedávala po jeho boku, doprovázela ho na dobyvačných výpravách a probírala s ním státní záležitosti. Milovaná žena porodila svému obdivovateli osm synů a šest dcer, avšak v roce 1629 zemřela ve věku 36 let při porodu 14. dítěte (tedy za 18 let společného života měli 14 dětí – pozn. L.O.N.). Císařovi prý náhle přes noc u smrtelné postele jeho ženy zešedivěly vlasy. Po její smrti vyhlásil vdovec dvouletý státní smutek, během kterého bylo zakázáno slavit, poslouchat hudbu, nosit šperky a používat parfémy. Jeho žal byl tak veliký, že pro ni truchlil celé dva roky a učinil slib, že postaví pomník hodný její památky. Něco, čemu by se nevyrovnalo nic na světě. Na důkaz hlubokého zármutku slíbil truchlící manžel postavit mrtvé ženě mauzoleum Tádž Mahal.“

To je ale jen první část příběhu, ta romantická. Skutečnost je trochu přízemnější a pokračování ještě smutnější, než je příběh o mrtvé lásce samotný.

Mauzoleum stavělo asi 20.000 dělníků po dobu 22 let. Panovník byl představou stavby úplně umanutý, začal přehlížet problémy země zahraniční (ohrožení okolními národy) i vnitropolitické, především ekonomické. Taková stavba totiž dokázala ekonomicky ruinovat i tak silnou říši. A to neměl být všem dnům konec, Šáhdžáhán totiž kromě své manželky Mumtáz zřejmě miloval i sám sebe, protože chtěl postavit ještě jedno mauzoleum podobné, pro sebe. Co podobné, dokonce stejné, jen v inverzních barvách. Na protější straně řeky Jamuny už nechal vybudovat základy pro druhý Mahal, tentokrát z mramoru černého.

To už ve zbídačené říši působilo natolik megalomansky, že jeden ze Šáhdžáhánových synů, Aurangzeb, využil jeho nemoci a slabosti svých bratří k převratu a chopil se moci. Šáhdžáhána nechal uvěznit v luxusní zlaté kleci, v oktagonální věži (dnes zvané „Zajatcova“) v Červené pevnosti v Ágře. Ponechal mu veškerý luxus, na který byl zvyklý, dokonce i výhled na Tádž Mahal. A ženskou společnost. Ve věži žil Šáhdžáhán asi 8 let, než zemřel a byl tajně dopraven po řece do Tádž Mahalu, u něhož byl zpopelněn a uložen ke své manželce Mumtáz.

Takže jak to byl s tou láskou Mumtáz Mahal (1)? Už jsme zjistili, že kromě ní miloval Šáhdžáhán i sebe (2). Ale také miloval Mumtázinu sestru (3), se kterou měl „aféru“ (jak se píše v kronikách), jejímž důsledkem bylo narození syna. Mumtáz měla i bratra – toho sice asi Šáhdžáhán nemiloval, zato znásilnil jeho ženu (4). A po smrti Mumtáz si vzal další dvě ženy Akbarabadi (5) a Kandaháru (6). A také udržoval incestní vztah s nejstarší dcerou, kterou měl s Mumtáz, s Jahanarou (7). Jahanara spolu s Akbaradi se o něj dobrovolně staraly po celou dobu jeho uvěznění a Jahanara mu chtěla vystrojit velkolepý pohřeb, což šetrný Aurangzeb nedovolil.

A pak ještě stovky konkubín, otrokyň a společnic, to se ani nepočítá. Kdyby se nešeptalo, že ve svém požehnaném věku 74 let zemřel na záchvat při hrátkách s několika otrokyněmi současně (hlavně, že viděl z okna na Mumtázino mauzoleum). To však může být pomluva, oficiálně se píše, že zemřel při předčítání veršů z Koránu na „bolestivé močení“ a úplavici – nebo že by to byla kapavka?

Takže jak to bylo s tou jedinou životní láskou, to ať posoudí každý sám. Na mne Šáhdžáhán působí tak trochu jako kombinace Fritzla s doktorem Bartákem. Ale taková byla tehdy doba.

 

Následuje pár fotek ze srpna 2011. Nejprve série podvečerních snímků za postupného stmívání.

Ranní pohled na celý areál.

Nejznámější pohled na "Tádž" je ten s odrazem ve vodě - bohužel takto jej nikdy neuvidíte, pokud se pokorně neskloníte až k zemi. Odraz celého mauzolea ve vodě je viditelný prakticky jen z jednoho místa, z bočního bazénku mírně mimo hlavní osu, a navíc jen asi 10cm nad zemí.

Detaily výzdoby. Všimněte si, jak monumentálně "Tádž" působí, je opravdu obrovský, celý komplex zaujímá plochu 567 x 305 metrů (cca 17,5 ha) a samotné mauzoleum stojí na čtvercovém podstavci, jehož rohy zdobí čtyři čtyřicetimetrové minarety. Hlavní budova má čtvercový půdorys (o straně 56,7 metrů), v rozích je zešikmená, měří 72 metrů (!) a návštěvníky ohromuje svými obrovskými rozměry.

Červená pevnost v Ágře, kde byl Šáhdžáhán vězněn svým synem.

Vězení to bylo fešácké.

Dokonce měl ze své věže výhled na Tádž Mahal s pohřbenou Mumtáz Mahal.

 

A na závěr pohled na Tádž Mahal v celé jeho kráse, kdy se na chvíli umoudřilo nebe a i v době monzumových dešťů nám poskytlo oblohu v lepších barvách, než byla obvyklá šeď.

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 29.8.2011 15:03 | karma článku: 20,25 | přečteno: 3435x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma: 13,24 | Přečteno: 232x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Antverpách

Antverpy – skvostné město umění, diamantů a kulturního bohatství. Perla Vlámska, která se pyšní nejen bohatou historií, ale také uměleckým dědictvím a jedinečným průmyslem.

19.2.2024 v 15:00 | Karma: 14,11 | Přečteno: 239x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v belgickém Gentu

Gent, město historie, života a umění. Pokud hledáte autentický zážitek plný historie, kultury a života, Gent je tím pravým místem. Vítejte v jednom z nejkrásnějších měst Belgie – v úchvatném Gentu.

12.2.2024 v 15:00 | Karma: 13,21 | Přečteno: 277x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruggách

Belgické Bruggy jsou skvostným příkladem evropského historického města, kde se setkává romantika minulosti s kouzlem současnosti.

29.1.2024 v 15:00 | Karma: 17,83 | Přečteno: 357x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruselu: Kouzlo Evropského města

Každý, kdo rád cestuje a nepohrdne klasickými eurovíkendy, by měl navštívit Brusel, fascinující a půvabné hlavní město Belgie. Brusel nás osloví svou jedinečnou kombinací historie, kultury, a moderní elegance.

8.1.2024 v 15:00 | Karma: 15,46 | Přečteno: 338x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Turek pod tlakem. Promazal sítě, ruší debaty. Zdviženou pravici řeší policie

6. června 2024  14:28,  aktualizováno  16:45

Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek se nezúčastní posledních debat před...

Výbuch v polské zbrojovce vyrábějící rakety zabil jednoho člověka

10. června 2024  13:36,  aktualizováno  18:16

Ve zbrojovce společnosti Mesko ve městě Skaržysko-Kamienna ve středním Polsku se v pondělí ozval...

Fiasko, stěžují si Piráti na eurovolby. Hlasují o mimořádném celostátním fóru

10. června 2024  14:33,  aktualizováno  18:14

Piráti získali v evropských volbách pouze jeden mandát, z druhého místa kandidátky se do...

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

10. června 2024  18:12

Vysíláme Dvěma největšími poraženými letošních českých eurovoleb jsou SPD Tomia Okamury a Česká pirátská...

Přijde ochlazení a obloha bude zatažená. Oteplí se až před víkendem

10. června 2024  6:54,  aktualizováno  18:08

V Česku bude tento týden spíše chladněji. V druhé polovině týdne očekávají meteorologové oblačnost...

  • Počet článků 359
  • Celková karma 13,24
  • Průměrná čtenost 3238x
Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

www.libornovotny.cz/Vikend

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.

Můj kanál

Around the world with Libor Novotný 

na YouTube má cca 15.000 odběratelů.