Jak jsem se pral v tramvaji

Před pár dny (nebo už týdny) proběhlo internetem hrůzné video, kde jakýsi násilník bez důvodu zmlátil člověka, který ho evidentně nijak neohrožoval, ani neprovokoval. Po první nakládačce se násilník vrátil a dotyčného zbil ještě jednou. Přiznám se, že jsem video neviděl, jen mi stačil popis, o čem je. Prostě podobné věci „nedávám“. Nemusím vidět všechno. Horší na celém případu ale bylo, že dotyčnému nešťastníkovi nikdo nepomohl. Po několikáté se opakoval stejný scénář. Někdo někoho napadne a dav jen přihlíží. Nevím, jak bych se v situaci zachycené kamerami a zveřejněné na internetu zachoval já, nicméně jsem se ocitl v situaci podobné, která se mi popisovaným videem vybavila.

Jel jsem tramvají, když najednou jakási starší paní vedle mě začala naříkat. Toto pochopitelně přilákalo mojí pozornost. Zjistil jsem, že paní je okrádána jakýmsi mladíkem. Mladík byl vysoký asi jako já, jen vypadal poněkud robusněji. Věděl jsem, že bych paní měl pomoci, jenže… jednak jsem se bál, abych nedostal nakládačku, jednak nejsem žádný agent 007, abych jedním chvatem dotyčného přemohl a volat policii by asi šlo, jenže to už by byl dotyčný pryč. Říci mladíkovi, že s jeho chováním nesouhlasím… (nebo pokud znáte Rychlé šípy, pak říci „to je nečestné a nesportovní) by asi nepomohlo. Navíc v podobných situacích se člověk neocitá až tak často. Tedy jedinou možnost, kterou šlo použít, pokud jste chtěli dotyčné pomoci, byla hrubá síla.  K jejímu použití skutečně došlo. K mému štěstí (a překvapení) se za chvíli do rvačky vložili další dva muži a mladíka jsme zpacifikovali. Mladík u sebe měl peněženku postižené paní. Začal smlouvat, jenže to mu nepomohlo. Někdo zavolal policii, a jak to bylo dál nevím, protože na služebnu jsem už nešel.

Možná jste se s něčím podobným též setkali, a pokud nepatříte mezi rváče, neprovozujete nějaký bojový sport, nebo nejste vybaveni nadprůměrnou silou, potom víte, že to není až tak snadné jít do fyzického konfliktu. Zvláště když slýcháváme o tom, jak snadno se z vás může nakonec stát obžalovaný… třeba vám totiž nakonec přišijí nepřiměřenou obranu. Jste-li nezalí bojových sportů či slabší, těžko použijete tzv. donucovacích chvatů a proto jediné co na násilníka platí je násilí, které ale v sobě nese riziko, že dotyčnému ublížíte, nebo narazíte na někoho, od koho to schytáte. Můžete namítnout, že je třeba použít "přiměřené násilí", jenže na to ve rvačce moc nemyslíte. Ano, nemusíte začít hned rvačkou, můžete nejdříve smlouvat, ale když domluva nepomůže? Když si přehrávám, co se stalo v tramvaji, pak moc možností nebylo, protože dotyčný chtěl utéci. Nic jiného než ho chytit nešlo. Jenže to už je fyzický kontakt, který vyvolal reakci.

Určitě existují situace, kdy stačí volat policii, kdy stačí domluva, ale někdy je třeba jednat hned a není to vůbec snadné. Navíc se mi zná, že zákony to někdy pachatelům dost zjednodušují.

Když jsem odcházel z místa činu, měl jsem podivné pocity z toho, že se perete jak malý kluk a navíc vám musí někdo pomoci… Nakonec jsem si ale říkal, že třeba dotyčná paní měla z navrácení peněženky radost. Přál bych čtenářům, aby podobné akce nezažili, zároveň chápu, že se ne vždy chce každému riskovat konflikt. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: David Novák | úterý 26.3.2013 16:29 | karma článku: 25,92 | přečteno: 1195x