Zpravodajci: Putin rozumí jen síle. Se slabými se nebaví

K následujícímu textu o Ukrajině mě opět inspiroval článek, na který jsem narazil na internetu. Zde je odkaz http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/spioni-rusko-snilo-o-carovi-a-ma-ho-jen-zapad-to-nevidel/r~d9fceaf23ce211e480800025900fea04/ Konečně se totiž objevil někdo, kdo o rusko-ukrajinské válce a o Rusku a Putinovi uvažuje a mluví v realistických mantinelech.

Západ, resp. politické elity Západu byly odjakživa "nafoukané" a vždycky platilo, že dokud jim někdo nedal "přes držku", neprobraly se ze svého "nafoukaného" snu. Ať to byl Hitler, bin Ládin nebo posledně Putin a příkladů by se dalo najít víc. Západní elity si prostě vždycky myslely, že nad ně není, dokud je někdo nevyvedl z omylu.

A v podstatě to samé říkají v článku zmiňovaní zpravodajci. A Západ zatím s Putinem jedná i nadále jakoby z pozice silnějšího a ještě si úplně nevšiml, že pozici silnějšího tu jaksi zastává někdo jiný. Zastrašuje cvičeními NATO, stavbou nových základen NATO, sankcemi, ale to jsou jen slova a slova... Osobně se domnívám, že, byť je reakce Západu zatím dost chabá, je přece jenom drobet silnější než Putin na úvod čekal. To je ale pořád žalostně málo. Chce-li si Západ získat Putinův respekt a zachránit prestiž NATO, které každým dnem ztrácí drtivým způsobem na svém významu, musí začít okamžitě jednat. Rétorická cvičení západních politiků Putina tak nejvýše rozesmějí, ale rozhodně ho nezastraší. Putin je Rus a diktátor a diktátoři rozumí jen síle. Přesně jak řečeno v článku.

Samozřejmě, je otázka jaká by měla být další reakce Západu. V tom už se zmiňovaní zpravodajci už neshodují. Tady lze jen snášet argumenty pro a proti tomu či onomu. Důležité ale je, aby se takové debaty účastnili i politici. Jak se v článku píše, platíme si zpravodajské služby a politici jejich informace buď ignorují nebo je rovnou raději ani nečtou. Doporučuji přečíst V labyrintu zpravodajských služeb od Jiřího Růžka. Nedomnívám se, že by to v ostatních spojeneckých zemích bylo nějak drasticky jiné.

Osobně si myslím, že nová Železná opona je nezbytností. Pánové Pávek a Suchodolinský varují před eskalací konfliktu ze strany NATO s tím, že Rusko se radikalizuje a že bychom k tomu tím pádem neměli přispívat. Pan Poláček je opačného názoru.

Je otázka jak se na to dívat. Myslím, že lze použít optiku týkající se rozšíření NATO o pobaltské státy. Jedni tvrdí, že kdyby NATO nebylo rozšířeno tak daleko na Východ, nebyla by ruská reakce taková jakou nyní sledujeme. Myslím si, že to není správný pohled. Lze se totiž zeptat takto: "Je důvod se domnívat, že by bez rozšíření NATO Rusové netoužili obnovit slávu sovětského impéria ?" Určitě není. Ba právě naopak. Ruský pohled by byl ten, že Sovětský Svaz se sice rozpadl, ale NATO neexpandovalo, takže je vlastně bezvýznamné a tudíž není třeba se ho bát. A ti samí lidé, kteří dnes argumentují tím, že rozšíření NATO byla chyba, by pak argumentovali tím, že chyba byla pobaltské země do NATO nepřijmout. Nemluvě o tom, že v takovém případě už mohla být dnes Litva s Lotyšskem a Estonskem opět součástí Ruska. No díky bohu zatím nejsou.

A tato situace mi připadá velice analogická. Samozřejmě nemáme k dispozici informace, které mají k dispozici zmínění zpravodajci, nicméně se domnívám, že existují dva pohledy. První právě říká, že radikalizace Rusů bude o to větší, čím ostřejší bude reakce Západu. Druhý, ke kterému bych se sám přiklonil, to pak bere z druhé strany. Radikalizaci ruské společnosti se tak jako tak nelze vyhnout a proto bude bezpečí Západu tím vyšší, čím ostřejší budou jeho preventivní opatření. Tedy nové základny NATO u jeho východní hranice, vojenská cvičení s ukrajinskou armádou atd. Nedomnívám se, že by to něco změnilo na ruské mentalitě a ruské nenávisti vůči všemu západnímu, ta zůstane vždycky stejná. A rozumí-li Putin jenom síle, o čemž jsem přesvědčen od začátku krize neb je to diktátor a všichni diktátoři jsou stejní, pak politika appeasementu povede dřív nebo později opět do "Mnichova".

Situace je bohužel komplikovaná válkou s Islamistickým státem na území Iráku a Sýrie. I když to nepovažuji za pravděpodobné, zas až tak bych se nedivil, kdyby se třeba nakonec zjistilo, že Putin teroristy financuje. Velice mu to totiž vyhovuje, protože Západ ho pro válku s teroristy tak trochu potřebuje, resp. má i jiné starosti než jenom Ukrajinu. Možná, kdyby se podařilo vytvořit vojenskou alianci západních zemí se zeměmi arabskými, pak by se obešel i bez Putina. Arabové mají naftu a ropu a rozhodně z oněch teroristů taky nejsou nadšení.

Latinské rčení praví

Kdo chce mír, chystá válku

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Netopil | čtvrtek 18.9.2014 16:54 | karma článku: 19,35 | přečteno: 1012x
  • Další články autora

Jan Netopil

Mnichov 1938 vs. Minsk 2015

14.2.2015 v 13:31 | Karma: 20,60

Jan Netopil

Na prahu III.sv.v. ...

5.2.2015 v 19:21 | Karma: 17,44