„Vrátím se pro vědomosti i za krásou.“ Arménská aktivistka hodnotí stáž v České republice
S NESEHNUTÍM Arpine spolupracuje jako jedna z arménských občanských lídryň na rozvoji občanské společnosti a participace v regionu, kde žije a pracuje pro neziskovou organizaci.
“Od 12. do 25. června jsem byla mezi šťastlivci, kteří vycestovali*y do ČR na stáž organizovanou českou nevládní organizací NESEHNUTÍ. V té době jsem ještě ani netušila, jak nádherná cesta mě čeká.” Píše Arpine v reflexi dvoutýdenní stáže.
První kontakt s NESEHNUTÍ
S NESEHNUTÍ jsem začala spolupracovat v roce 2020, kdy finančně podpořilo nevládní a neziskovou organizaci pro komunitní rozvoj Centrum mládeže, kterou vedu. NESEHNUTÍ nám financemi a svou expertízou pomohlo zrealizovat kampaň zaměřenou na problémy životního prostředí týkajících se naší komunity.
Spolupráce se postupně změnila v partnerství, z čehož mám dodnes velkou radost. Je totiž zřejmé, že NESEHNUTÍ má rozsáhlé zkušenosti s vedením kampaní a advokacií. A já jsem odhodlána pokračovat ve výměně zkušeností a naše kompetence vyrovnávat.
Nabídka zúčastnit se stáže v České republice byla pro mě, i mé další kolegy z nevládního sektoru, vzrušující událostí. Z Arménie vyrazily čtyři regionální týmy se zástupci*kyněmi nevládních organizací a místních komunit, a také členové*ky místních samospráv. Nemohli jsme se dočkat, až prozkoumáme české postupy ve veřejné správě, mobilizaci komunit, ochraně životního prostředí nebo žurnalistiky.
Prosluněné sdílení znalostí
Na stáž jsem vyrážela s pocitem, že komunikovat s různými aktéry, společně se učit a diskutovat o různých tématech, bude výzva. Po překonání všech překážek, které nás cestou do České republiky potkali, jsme už ale byli sehraný tým, a mé obavy se rozplynuly.
Naším prvním cílem byla Praha. Přivítala nás jasným sluncem a nabitým programem. Setkali jsme se tu s místními organizacemi, regionální samosprávou, novináři*kami nebo aktivisty*kami, a všichni s námi sdíleli své znalosti. Protože se naše organizace zabývá problematikou místní samosprávy, nejvíce mě zajímaly zvláštnosti české struktury místních samospráv a jejich pravomoci.
Zvlášť důležité a zajímavé pro mě bylo pochopit specifika zpracování strategických dokumentů obcí, to, jak nakládají s komunálními zdroji a v neposlední řadě také to, jak zapojují veřejnost do rozhodovacích procesů. V Arménii začal proces decentralizace až v roce 2015, a bylo opravdu zajímavé hledat spojitosti a rozdíly mezi samosprávami České republiky a Arménie, nebo v jejich přístupu k udržitelnému rozvoji.
V tomto ohledu je autonomie českých obcí daleko napřed. Nejen, že zvládají mapovat vlastní zdroje a stanovovat priority pro rozvoj, ale také hned na několika úrovních úspěšně spolupracují s různými společenskými skupinami, jako jsou členové místních komunit, nevládní organizace nebo soukromý sektor.
Zkušenosti do boje s těžebním průmyslem
Za zmínku určitě stojí také zavádění prostředků zelené a ekologické politiky, které zvyšují odolnost vůči enviromentálním problémům, do plánů rozvoje komunit. Překvapil mě „bezodpadový“ přístup k hospodaření s vodou. Například systém nakládání s dešťovou vodou v brněnském Novém Lískovci, kde jsou na střechách paneláků sběrače dešťové vody, která je sváděna do jezírka ve veřejném Parku pod Plachtami.
Nové znalosti jsem získala také v oblastech občanské participace napříč regiony České republiky. V tomto ohledu je výjimečná například česká zkušenost v občanském boji proti uhelným dolům v Horním Jiřetíně. V Arménii se v nedávné době objevily významné případy občanské neposlušnosti zaměřené proti těžebnímu průmyslu. I proto to byl pro každého z nás aktuální a zajímavý případ k prozkoumání. Příběh úspěchu v Horním Jiřetíně nás motivoval, a dal nám naději, že hlas arménských komunit, které svádí podobný boj, bude vyslyšen, a že si lidé v budoucnu sami určí cestu rozvoje jejich regionu.
V neposlední řadě jsem díky stáži rozšířila svou profesní síť a získala nové známosti a kontakty, což je cenným přínosem jak pro mě, tak pro organizaci, kterou zastupuji.
Sečteno a podtrženo: stáž, kterou NESEHNUTÍ zorganizovalo, je zatím to nejlepší, co mě v roce 2022 potkalo. Doufám, se budu moci vrátit, abych mohla Českou republiku dál zkoumat a získané vědomosti investovat do vlastní země. České je totiž stát s kvalitními institucemi, množstvím zkušeností a rozvinutou komunikací mezi státy, komunitami, neziskovým sektorem a občany.
A ráda bych znovu zažila také české přírodní krásy, nádhernou architekturu, národní kuchyni a také skvělé české víno!
NESEHNUTÍ
„České nevládní organizace odvádí hodně práce," hodnotí arménská aktivistka stáž v Česku
Sjuzanna Petrosjan, zakladatelka arménské nevládní organizace Inclusion Armenia, se už 14 let věnuje zdravotně postiženým dětem a jejich rodinám. Také se zajímá o inkluzivní vzdělávání a práva osob se zdravotním postižením.
NESEHNUTÍ
Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc třetí, duchové za volantem (3. díl)
Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.
NESEHNUTÍ
Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc druhá, rozhodně už ne mladá (2. díl)
Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.
NESEHNUTÍ
Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc první, aneb noc jako Brno (1. díl)
Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.
NESEHNUTÍ
Krizi školního stravování memoranda nevyřeší. MŠMT se dál zdráhá podniknout reálné kroky
Pouhé dvě hodiny z nabitého dvoudenního programu strávili zástupci*kyně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na konferenci Školní stravování 2022 v Pardubicích. Přitom právě MŠMT celý systém školního stravování řídí.
Další články autora |
Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data
Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Jak to nedělat. Češi popisují trable se zálohováním petek v Chorvatsku
Zálohování PET láhví a plechovek, které má v plánu zavést resort životního prostředí i v České...
Na firmy v Česku se už valí povinnosti spojené s ESG. Vyhnout se jim nelze
ESG, tedy rámec sloužící k hodnocení udržitelnosti a odpovědnosti podnikání, razantně ovlivní...
Vede Harrisová. Ne, Trump. Návod pro čtenáře volebních průzkumů a sázkaře
Premium Kdo si chce vsadit na americké volby, „srdce jako kníže Rohan musí mít“, protože neví nic, i když...
Revoluce v maturitách. Ústní zkoušku může nahradit projekt pro firmu
Premium Dvacet témat z češtiny, dvacet z angličtiny či matematiky a další hora otázek z odborných předmětů....
Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma
Toužíte po zářivém úsměvu, který dodá vašemu vzhledu sebevědomí? Nyní máte šanci si splnit sen o bílých zubech z pohodlí domova! Zapojte se do naší...
- Počet článků 180
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1225x