„Vrátím se pro vědomosti i za krásou.“ Arménská aktivistka hodnotí stáž v České republice

Arpine Jerisjan žije ve městě Ijevan na severu Arménie, blízko uzavřených hranic s Ázerbajdžánem. V červnu 2022 Arpine v rámci spolupráce na dva týdny navštívila Arpine Českou republiku

S NESEHNUTÍM Arpine spolupracuje jako jedna z arménských občanských lídryň na rozvoji občanské společnosti a participace v regionu, kde žije a pracuje pro neziskovou organizaci.

“Od 12. do 25. června jsem byla mezi šťastlivci, kteří vycestovali*y do ČR na stáž organizovanou českou nevládní organizací NESEHNUTÍ. V té době jsem ještě ani netušila, jak nádherná cesta mě čeká.” Píše Arpine v reflexi dvoutýdenní stáže.

První kontakt s NESEHNUTÍ

S NESEHNUTÍ jsem začala spolupracovat v roce 2020, kdy finančně podpořilo nevládní a neziskovou organizaci pro komunitní rozvoj Centrum mládeže, kterou vedu. NESEHNUTÍ nám financemi a svou expertízou pomohlo zrealizovat kampaň zaměřenou na problémy životního prostředí týkajících se naší komunity.

Spolupráce se postupně změnila v partnerství, z čehož mám dodnes velkou radost. Je totiž zřejmé, že NESEHNUTÍ má rozsáhlé zkušenosti s vedením kampaní a advokacií. A já jsem odhodlána pokračovat ve výměně zkušeností a naše kompetence vyrovnávat.

Nabídka zúčastnit se stáže v České republice byla pro mě, i mé další kolegy z nevládního sektoru, vzrušující událostí. Z Arménie vyrazily čtyři regionální týmy se zástupci*kyněmi nevládních organizací a místních komunit, a také členové*ky místních samospráv. Nemohli jsme se dočkat, až prozkoumáme české postupy ve veřejné správě, mobilizaci komunit, ochraně životního prostředí nebo žurnalistiky.

Prosluněné sdílení znalostí

Na stáž jsem vyrážela s pocitem, že komunikovat s různými aktéry, společně se učit a diskutovat o různých tématech, bude výzva. Po překonání všech překážek, které nás cestou do České republiky potkali, jsme už ale byli sehraný tým, a mé obavy se rozplynuly.

Naším prvním cílem byla Praha. Přivítala nás jasným sluncem a nabitým programem. Setkali jsme se tu s místními organizacemi, regionální samosprávou, novináři*kami nebo aktivisty*kami, a všichni s námi sdíleli své znalosti. Protože se naše organizace zabývá problematikou místní samosprávy, nejvíce mě zajímaly zvláštnosti české struktury místních samospráv a jejich pravomoci.

Zvlášť důležité a zajímavé pro mě bylo pochopit specifika zpracování strategických dokumentů obcí, to, jak nakládají s komunálními zdroji a v neposlední řadě také to, jak zapojují veřejnost do rozhodovacích procesů. V Arménii začal proces decentralizace až v roce 2015, a bylo opravdu zajímavé hledat spojitosti a rozdíly mezi samosprávami České republiky a Arménie, nebo v jejich přístupu k udržitelnému rozvoji.

V tomto ohledu je autonomie českých obcí daleko napřed. Nejen, že zvládají mapovat vlastní zdroje a stanovovat priority pro rozvoj, ale také hned na několika úrovních úspěšně spolupracují s různými společenskými skupinami, jako jsou členové místních komunit, nevládní organizace nebo soukromý sektor.

Zkušenosti do boje s těžebním průmyslem

Za zmínku určitě stojí také zavádění prostředků zelené a ekologické politiky, které zvyšují odolnost vůči enviromentálním problémům, do plánů rozvoje komunit. Překvapil mě „bezodpadový“ přístup k hospodaření s vodou. Například systém nakládání s dešťovou vodou v brněnském Novém Lískovci, kde jsou na střechách paneláků sběrače dešťové vody, která je sváděna do jezírka ve veřejném Parku pod Plachtami.

Nové znalosti jsem získala také v oblastech občanské participace napříč regiony České republiky. V tomto ohledu je výjimečná například česká zkušenost v občanském boji proti uhelným dolům v Horním Jiřetíně. V Arménii se v nedávné době objevily významné případy občanské neposlušnosti zaměřené proti těžebnímu průmyslu. I proto to byl pro každého z nás aktuální a zajímavý případ k prozkoumání. Příběh úspěchu v Horním Jiřetíně nás motivoval, a dal nám naději, že hlas arménských komunit, které svádí podobný boj, bude vyslyšen, a že si lidé v budoucnu sami určí cestu rozvoje jejich regionu.

V neposlední řadě jsem díky stáži rozšířila svou profesní síť a získala nové známosti a kontakty, což je cenným přínosem jak pro mě, tak pro organizaci, kterou zastupuji.

Sečteno a podtrženo: stáž, kterou NESEHNUTÍ zorganizovalo, je zatím to nejlepší, co mě v roce 2022 potkalo. Doufám, se budu moci vrátit, abych mohla Českou republiku dál zkoumat a získané vědomosti investovat do vlastní země. České je totiž stát s kvalitními institucemi, množstvím zkušeností a rozvinutou komunikací mezi státy, komunitami, neziskovým sektorem a občany.

A ráda bych znovu zažila také české přírodní krásy, nádhernou architekturu, národní kuchyni a také skvělé české víno!

Autor: NESEHNUTÍ | pátek 22.7.2022 10:15 | karma článku: 9,07 | přečteno: 390x