Peacecamp 2015: O zbraních se nám i zdálo

„Co? Peacecamp? Kdy? V lednu? Jedu!“ Tohle mi proběhlo hlavou, když jsem si všimla, že Nesehnutí nabízí týdenní soustředění zaměřené na aktivismus, obchod se zbraněmi a lidská práva. Myslím, že něco podobného si pomysleli i ostatní, takže se nás v Kaprálově mlýně u Ochozu u Brna sešlo celkem dvacet. Přijeli mladí lidé ze všech koutů České republiky, ale i ze Slovenska a Švédska. A bavili jsme se.

Celý týden byl nabitý zajímavými přednáškami o problematice obchodu se zbraněmi. Nejdřív jsme se seznámili s tématem díky teoreticky zaměřeným přednáškám, abychom potom mohli lépe proniknout do problémů konkrétních konfliktů. Blíže jsme se podívali na Palestinu a taky na Kavkaz, o kterém nám povídal arménský mírový aktivista Artur Sakunts. Ten přiblížil problematiku obchodu se zbraněmi z pozice člověka, který se denně potýká s korupcí a netransparentností ve své zemi.

Už taky víme, kde dohledávat data týkající se importu a exportu zbraní. V rámci role play game jsme si zkusili, jaké to je být v různých pozicích v rámci rozhodovacího procesu o vývozu zbraní do autoritářského režimu. Skutečným vrcholem pak byl mediální workshop, při němž jsme se naučili psát tiskové zprávy, poskytovat rozhovory na kameru či pořádat tiskové konference.

Mezi sebou jsme navzájem sdíleli a diskutovali vlastní zkušenosti a poznatky ze zemí, odkud pocházíme, či které jsme procestovali. Bylo skutečně zajímavé porovnávat různé kulturní perspektivy a snažit se tak vidět věci v lokálních souvislostech. K tomuto pojetí nám k doplnění obrazu posloužily i večer promítané filmy. Obzvl᚝ jsem ocenila izraelský film The Lab, v němž režisér odkrývá pozadí zbrojařského průmyslu Izraele. Ten je jedním z předních exportérů zbraní na světě, ekonomika státu je na zbrojení přímo závislá. V úspěšném marketingu pak hraje překvapivě pozitivní roli i fakt, že zbraně již byly „vyzkoušeny“ během útoků na Palestince v pásmu Gazy. Za  připomenutí stojí fakt, že české diplomatické vztahy s Izraelem jsou i přesto nadstandardní.

Ve světle nově připomenutých skutečností ráno někteří z účastníků a účastnic vyprávěli, o jakých útocích a zbraních se jim zrovna zdálo. Všem vrtalo hlavou, jak pomoci tomu, aby se počet zbraní ve světě redukoval, aby co nejméně lidí mohlo žít beze strachu. Bohužel z naší pozice nemůžeme výrazněji ovlivnit ilegální obchod se zbraněmi, který je tvrdou realitou významné části obyvatel rozvojových zemí. Změnu by však zasloužila regulace exportu ze zemí Evropské unie. Lobby firem, které produkují zbraně, je silná, ve hře je hodně peněz, a to přesto, že se na celkovém vývozu z EU zbrojařský průmysl podílí pouhým jedním procentem. Paradoxně je tak vývoz zbraní často dotován ze státních pokladen jednotlivých států – tedy z peněz daňových poplatníků. Napadlo mě, že možná většina lidí ani neví, kam jdou jejich peníze. Jak by asi vypadal zbrojařský průmysl bez státních dotací či záštity?

Nejspíš pro nikoho už není překvapením, že země EU posílají zbraně také do autoritářských režimů, ačkoliv ve společných stanoviscích k exportu zbraní se tato možnost nepřipouští. A tak, i když Evropská unie vydává stanoviska proti prodeji zbraní do zemí zmítaných nejasnými mocensko-politickými poměry, Česká republika už řadu let vesele posílá tisíce zbraní do Egypta. Tam jsou naše zbraně využívány i místní policií, která se nebojí zasáhnout ani proti civilistům. V letech 2011 a 2013 tak tamní protirežimní demonstrace stály stovky životů.

Více čtěte zde: http://zbrane.nesehnuti.cz/index.php/ceske-pistole-pre-egyptsku-policiu-zly-vtip/

V naší široce pojaté zahraniční politice se vůbec bratříčkujeme s kdekým. Výjimku netvoří ani země, kde si o svobodě projevu, za kterou protestovaly v minulých dnech miliony Evropanů, můžou nechat jen zdát. A tak je stále zemí našeho exportu zbraní i Saudská Arábie, kde ve věznicích nekončí jen novináři, ale i blogeři. Jeden z nich dostal za svůj blog trestem tisíc ran bičem a k tomu deset let vězení. Nejspíš vás překvapí, že právě v této skvělé zemi staví česká Tatra svou novou továrnu na výrobu vozidel, která lze využít při ozbrojených konfliktech.

Jak vidíte, není zkrátka úplně vyloučeno, že výsledkem naší zahraniční politiky se může stát i kulka v hlavě civilisty nebo novináře. Chcete to? Nám to zrovna příjemné není, a tak jsme na konci pobytu, nabiti novými poznatky, společně diskutovali průběh kampaní a dalších aktivit směřujících k omezení distribuce zbraní do výše popsaných, ale i dalších zemí v otevřené diskuzi. Padaly i nápady na to, co včlenit do společně připravované brožurky, která by měla pomoci novým dobrovolníkům ve snazší orientaci v oblasti aktivismu proti obchodu se zbraněmi. Nakonec je totiž zřejmé, že zavedený argument tvrdící, že kdyby „tam“ neměli naše zbraně, ubili by se židlemi, neobstojí. Svobodu projevu nebo shromažďování totiž pouhou židlí nepotlačíte, i kdybyste se snažili sebevíc.

Více info: http://zbrane.nesehnuti.cz/index.php/havlovsky-pragmaticky-cesky-pristup-k-lidskym-pravum-je-predevsim-zbrojarsky

 

Hanka Svačinková

dobrovolnice NESEHNUTÍ

Projekt PEACECAMP byl spolufinancován Evropskou unií a Domem zahraničních služeb v rámci programu Erasmus+.

Autor: NESEHNUTÍ | pondělí 2.2.2015 12:42 | karma článku: 9,35 | přečteno: 520x

Další články autora

NESEHNUTÍ

„České nevládní organizace odvádí hodně práce," hodnotí arménská aktivistka stហv Česku

Sjuzanna Petrosjan, zakladatelka arménské nevládní organizace Inclusion Armenia, se už 14 let věnuje zdravotně postiženým dětem a jejich rodinám. Také se zajímá o inkluzivní vzdělávání a práva osob se zdravotním postižením.

20.10.2022 v 14:25 | Karma: 5,67 | Přečteno: 278x | Diskuse | Občanské aktivity

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc třetí, duchové za volantem (3. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

26.7.2022 v 8:47 | Karma: 10,78 | Přečteno: 292x | Diskuse | Společnost

NESEHNUTÍ

„Vrátím se pro vědomosti i za krásou.“ Arménská aktivistka hodnotí stហv České republice

Arpine Jerisjan žije ve městě Ijevan na severu Arménie, blízko uzavřených hranic s Ázerbajdžánem. V červnu 2022 Arpine v rámci spolupráce na dva týdny navštívila Arpine Českou republiku

22.7.2022 v 10:15 | Karma: 9,07 | Přečteno: 396x | Diskuse | Společnost

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc druhá, rozhodně už ne mladá (2. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

13.7.2022 v 8:29 | Karma: 11,15 | Přečteno: 306x | Diskuse | Společnost

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc první, aneb noc jako Brno (1. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

23.6.2022 v 13:43 | Karma: 15,30 | Přečteno: 355x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Na dva kusy rozříznutá legendární Radlická lávka leží v poli. V muzeu bude nejdříve v roce 2028

Smíchovská lávka. Nebo taky radlická...
6. dubna 2026  4:51

Byla jednou z posledních staveb svého druhu v Česku. Nýtovaná stavba, která se pnula nad...

Netradiční dobrodružná hřiště dobývají Prahu. Najdete je na Vypichu, Solidaritě i Žižkově

Na hřištích vznikají bunkry, prolézačky a další atrakce. A to nejen díky...
7. dubna 2026  13:01

Po úspěšných pilotních projektech Na Kocínce a Pod Juliskou se koncept adventure playground poprvé...

StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě

Marta Jandová (2025)
9. dubna 2026  9:58

Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...

Rybář ulovil na Velikonoční pondělí kapra, který měl přes 20 kg. Souboj trval dlouhé minuty

Luděk „Jürgen“ Sedláček a jeho kapitální velikonoční kapr. Máte-li i vy...
6. dubna 2026  17:12

Velikonoční pondělí přineslo rybářovi životní úlovek. Na tajném místě ve východních Čechách zdolal...

PŘEHLEDNĚ: Dvorecký most „překope“ tramvajovou dopravu v Praze. Známe podrobnosti

Cvičná jízda na Dvoreckém mostu, foto ze středy 8. dubna.
9. dubna 2026  11:34,  aktualizováno  10. 4. 11:25

Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Otrokovice zpřístupní baovský domek, lidé si jej budou moci prohlédnout

ilustrační snímek
10. dubna 2026  14:55,  aktualizováno  14:55

Otrokovice na Zlínsku zpřístupní baovský domek na křižovatce Mánesovy ulice a třídy Odboje. V...

Plzeň otevřela nový úsek cyklostezky z Malesic k Městu Touškov za 17,5 mil. Kč

Plzeň otevřela nový úsek cyklostezky z Malesic k Městu Touškov za 17,5 mil. Kč
10. dubna 2026  14:48,  aktualizováno  14:48

Na západním okraji Plzně se dnes otevřel zhruba dvoukilometrový úsek cyklostezky z nejmenšího...

Karibská noc v Turnově

ilustrační snímek
10. dubna 2026  16:30

Další večer s tanečním studiem Bailame Caribic je tu a zve na taneční akci v karibských rytmech.

Č. Budějovice investovaly za pět let do modernizace škol více než miliardu korun

Č. Budějovice investovaly za pět let do modernizace škol více než miliardu korun
10. dubna 2026  14:30,  aktualizováno  14:30

České Budějovice investovaly do modernizace základních a mateřských škol v posledních pěti letech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 180
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1228x
Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.