Občanské kampaně po ukrajinsku
Právě zde totiž náš tým z NESEHNUTÍ vedl workshopy, na nichž se přetvářely záměry šesti formálních i neformálních iniciativ v konkrétní plány kampaní. A že se jedná o kampaně ambiciózní, můžete posoudit sami - omezení korupce prosazením participativního rozpočtu, boj s dřevařskou mafií, zlepšení práva na informace či prosazení genderové rovnosti v programu na rozvoj podnikání. Tolik krátká ukázka ilustrující odhodlání části ukrajinské společnosti prosadit potřebné systémové změny. A právě dobře naplánované občanské kampaně mají těmto změnám napomoci.
Ale pěkně od začátku. Co tomu předcházelo?
Na začátku stálo 72 přijatých přihlášek, ze kterých se v březnu vykrystalizovalo 15 osobních setkání s iniciativami, jejichž návrhy postoupily do druhého kola. Dále přibližně 2800 kilometrů, 7 mobilních i nemobilních ubytování, noční vlak, maršrutka a nakonec také autobus, díky němuž jsme pochopili, proč jsou v Ukrajině jízdenky na vlak ihned vyprodány. Po maratonu setkání s formálními i neformálními iniciativami jsme nakonec nabídli spolupráci šesti z nich, jejichž návrhy se staly základem budoucích kampaní.
O co nám vlastně jde?
Koncept občanských kampaní, který se snažíme ukrajinským iniciativám představit, spočívá především v zapojení a aktivizaci veřejnosti. Řada problémů se totiž jeví jako těžko řešitelná, ať už se jedná o ochranu životního prostředí, korupci, netransparentnost práce politiků, nerovnost žen a mužů nebo o špatnou aplikaci zákona o svobodném přístupu k informacím. Je proto třeba vyvinout tlak na odpovědné politiky a političky nebo úředníky a úřednice, kteří s nevyhovujícím stavem mohou něco dělat. Šance na prolomení ledů se zvyšuje, pokud tento tlak přichází nejen ze strany občanských iniciativ, ale současně i ze strany veřejnosti. A právě koncept občanských kampaní vnímáme jako vhodný nástroj, prostřednictvím něhož je možné kýžených systémových změn dosáhnout. Koneckonců, jak říká známé klišé, aktivní občané a občanky jsou jedním z předpokladů funkční demokracie. A o tu se v současné Ukrajině také hraje.
Jak jsme na to šli?
S vybranými iniciativami jsme proto zorganizovali v Poltavě, Chersonu a Oděse dvoudenní workshopy, na kterých jsme z jejich projektových návrhů společně vytvořili plány šesti půlročních občanských kampaní (http://cestainiciativy.cz/tema/ukrajina/vystup/podporene-iniciativy/).
Úkol to nebyl jednoduchý, neboť pojmy kampaň a workshop patří v Ukrajině mezi nadužívané a označují řadu věcí, které mají s kampaněmi a workshopy pramálo společného. Po úvodním vyjasnění pojmů často následovalo překvapení, k němuž se později přidávalo i nadšení z toho, že samotný proces plánování ovlivňují především iniciativy samy a my v tomto procesu sloužíme jen jako průvodci, nikoliv vůdci.
Neoddělitelnou součást naší spolupráce tvoří kromě průběžného mentoringu také finanční podpora, která slouží k realizaci kampaně. Jedná se přibližně o třicet tisíc korun, z nichž mohou iniciativy hradit technické výdaje, výdaje na různé materiály nebo na organizování setkání s klíčovými lidmi. Nutno dodat, že drtivá většina lidí z iniciativ se angažuje dobrovolnicky či za velmi nízkou odměnu.
A jaký z toho máme pocit?
Převládá pocit zadostiučinění. Pocit, že se nám podařilo ukázat našim ukrajinským partnerům a partnerkám, jak jim může koncept občanských kampaní vhodně pomoci při dosahování vytyčených cílů. Jednu z organizací věnující se aktivizování mladých lidí v městečku Bilozerka (chersonská oblast) občanské kampaně zaujaly natolik, že jsme byli požádáni, abychom o jejich plánování a vedení uspořádali pro jejich spolupracovníky a spolupracovnice neplánovaný seminář přímo v Bilozerce. V tomto případě jsme rádi obětovali volnou neděli a na bleskově zorganizovaném workshopu se poněkolikáté přesvědčili o tom, že potenciál současné Ukrajiny tkví především v množství zajímavých, inspirativních a odhodlaných lidí, které lze potkat takřka na každém kroku.
Naše cesty jsou vždy směsicí přiměřeného dobrodružství, občasného diskomfortu, kombinací nejrůznějších dopravních prostředků, špetky bizarnosti, ale hlavně zajímavých setkání a přesvědčení, že aktivním Ukrajincům a Ukrajinkám máme v rámci našich omezených možností co nabídnout. Pro tento rok už dostatečně odvážné cíle máme, plány k jejich dosažení taktéž. Počkejme si tedy do prosince, jak se iniciativám vydaří jejich realizace.
Pavla Hofmeisterová a Petr Machálek
Realizátoři ukrajinských projektů NESEHNUTÍ, milovníci ukrajinského jídla a pití
Ukrajinský projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce ČR.
NESEHNUTÍ
„České nevládní organizace odvádí hodně práce," hodnotí arménská aktivistka stáž v Česku

Sjuzanna Petrosjan, zakladatelka arménské nevládní organizace Inclusion Armenia, se už 14 let věnuje zdravotně postiženým dětem a jejich rodinám. Také se zajímá o inkluzivní vzdělávání a práva osob se zdravotním postižením.
NESEHNUTÍ
Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc třetí, duchové za volantem (3. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.
NESEHNUTÍ
„Vrátím se pro vědomosti i za krásou.“ Arménská aktivistka hodnotí stáž v České republice

Arpine Jerisjan žije ve městě Ijevan na severu Arménie, blízko uzavřených hranic s Ázerbajdžánem. V červnu 2022 Arpine v rámci spolupráce na dva týdny navštívila Arpine Českou republiku
NESEHNUTÍ
Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc druhá, rozhodně už ne mladá (2. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.
NESEHNUTÍ
Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc první, aneb noc jako Brno (1. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
K lékaři za hranice to brzy půjde snáz. Pojišťovny zajistí péči i v cizině
Premium Statisíce Čechů včetně dětí obtížně shánějí praktické lékaře, zubaře či jiné specialisty. Ale i pro...
Mladí lidé se do práce nehrnou. Zato rychle přibývá pracujících seniorů
Ještě před třiceti lety bylo běžné, že mladí lidé ve velké míře pracovali již na prahu dospělosti....
Na kontroly odlesňování chybí 70 milionů ročně. Česko čeká na analýzu rizika
Premium V rozpočtu pro Národní lesnický institut, který vznikl z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, chybí...
ANALÝZA: Trumpův Rubikon. Prezident USA rozbil pat, který byl pro Írán výhodný
Premium Donald Trump překročil íránský Rubikon a má válku, která z něj může udělat velkého vítěze – pokud z...

Ani kapka nazmar: Soutěžíme o dětské designové lahvičky NUK Mini-Me
Hledáte lahvičku, kterou si zamiluje každé dítě? Lahve z řady NUK Mini-Me jsou skvělé pro každodenní použití doma i na cestách. Mají moderní...
- Počet článků 180
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1225x