Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nač existujete? K čemu jste NESEHNUTÍ? Prosím o vysvětlení!

Na to se poněkud ironicky zeptal jeden z přispěvatelů na facebooku NESEHNUTÍ. Odpovídá mu dlouhodobá dobrovolnice organizace Inka, která díky ní strávila rok v Gruzii.

Jak se píše o zemi, ve které jste se sice nenarodili, ale která už pro vás vždycky bude trochu domovem? Jak se píše o kultuře, která vám je přirozeně trochu vzdálená, protože jste v ní nevyrostli, ale která je vám zase v tolika věcech blízká? Jak se píše o lidech, kteří vás někdy strašně štvou, ale zároveň je máte rádi a v mnoha věcech jim rozumíte, chápete je a hlavně víte, že si z nich můžete vzít v plno věcech příklad? A jak se píše o neziskovce, která je dle pohledu mnoha lidí z Česka pijavicí na státním rozpočtu a hysterickou sebrankou, ale pár tisíců kilometrů na východ je respektovanou organizací, nezbytnou pro rozvoj místní občanské společnosti?

V prvním blogu, který jsem napsala dva měsíce po přestěhování do hlavního města Gruzie Tbilisi, jsem popisovala svoje očekávání od tohoto mého dočasného domova, která vznikla na základě informací získaných z literatury, zkušeností mých přátel a internetových zdrojů. Plno se jich během 10 měsíců, které jsem v Gruzii strávila, naplnilo, některá předčila má očekávání a některá se nenaplnila. Ale takový je život, ne?

Gruzie - ráj na zemi pro všechny české „neo-obrozence“

Přišla jsem do země, kde vládne tradiční rozdělení mužských a ženských rolí a slovo gender je nadávkou (rozumné přeci), církev má větší moc než politikové (vždyť u nás si také snažíme zachovat ty „tradiční křesťanské hodnoty“) a o menšiny se nikdo nezajímá (správně, ať si každý poradí sám, mně taky nikdo nepomáhá). Ač by se mnohým obyvatelům České republiky mohla díky výše zmíněnému zdát Gruzie jako skvělý stát, kde najdou své životní štěstí, místní moc spokojení nejsou.

Velkou roli v tom jistě hrají nevyřešené válečné konflikty o Abcházii a Jižní Osetii, obávaný soused, Ruská federace, a nejistá ekonomika. Pokud se k tomu ještě přidá strach z násilí ze strany manžela (každý rok zemře kolem 15 žen v důsledku domácího násilí), nemožnost diskutovat s vlivnou církví a strach o vlastní život, pokud vybočujete - jen za dobu mé přítomnosti byli zavražděni dva transgender lidé a dalších několik napadeno, majitelé vegetariánské restaurace museli svůj podnik zavřít kvůli opakovaným útokům, feministky bývají pravidelně uráženy a podobně - zůstanete ochromeni vlastní nemohoucností.

V tu chvíli potřebujete někoho, o koho se můžete opřít, kdo vám dokáže ze své zkušenosti poradit a kdo vám fakticky pomůže. Takových organizací je jen velmi málo, ale bezpochyby mezi ně patří NESEHNUTÍ. Skvělý program Cesta iniciativy, který podporuje jihokavkazský neziskový sektor, nenutí nikoho, aby fungoval podle námi předepsaných hodnot, ale nabízí pomoc v problémech, které si definují sami místní. Jméno NESEHNUTÍ se v tady skloňuje jen v těch nejlepších pádech a třídenní BarCamp v Gruzii, který jsem pomáhala organizovat, byl toho všeho důkazem. Byl to víkend, během kterého se všichni mohli cítit v bezpečí a kde vzájemné sdílení zkušeností nabízelo prostor pro hojení ran.

Kromě pravidelné pomoci pro NESEHNUTÍ s čímkoli, co potřebovali vyřídit přímo v Gruzii, jsem během mého EVS pobytu každodenně docházela do místní neziskové organizace Odzbrojení a nenásilí (Disarmament and Nonviolence). Zde jsem psala žádosti o granty, překládala texty, sháněla nové partnerské organizace a dělala cokoli dalšího, co bylo potřeba. Jedním z nejzajímavějších výstupů mé práce byl výzkum mezi 58 gruzínskými romskými ženami o jejich životních situacích. Z něho vyšly pro nás poměrně neuvěřitelné výsledky, např. že se většina dotázaných stále živí věštěním nebo že většina žen rodí doma, a ne v nemocnici. Věřím, že tento výzkum bude dobrým základem pro další práci s Romy a Romkami v Gruzii a v každém případě se jedná o jedinečná data.

Bohužel současná politická a společenská situace v Gruzii moc neziskovým organizacím nenahrává, a tudíž jsme za dobu mého pobytu nerozjeli žádný větší projekt. I to ale svědčí o aktuální situaci, která úplně nepřeje občanskému sektoru a rozhodně nepodporuje aktivisty a aktivistky říkající nahlas, co je ve státě špatně. I proto je důležité, aby program Cesty iniciativy na jižním Kavkaze fungoval.

Jen blbec nebo blbka si z nových zážitků něco nevezme

Vedle pracovních zážitků pro mě samozřejmě největší zkušeností byl život v cizí zemi sám o sobě. Gruzie je skvělým mezníkem evropskosti a východnějšího stylu. Mnoho věcí zde nefunguje tak, jak jsme například u nás v Česku zvyklí, ale setkat se s různými variantami mezilidského jednání je pro život velmi zdravé. Člověk si uvědomí, že ne všechno se musí odehrávat podle jeho představ a jeho škatulek, a že na tom není nic špatného. Že vedle sebe můžeme žít, i když máme jiné kategorie pro život a i když se v mnoha základních věcech neshodneme.

Necelý rok v Tbilisi, přestože nenaplnil všechna má pracovní očekávání, byl nejlepším zážitkem mého dosavadního života. Stále tvrdím, že dlouhodobější zkušenost z cizí země by měli mít všichni lidé, a svět by tím byl o dost lepší. Když jsem se v létě do Gruzie vrátila ještě si prohlédnout hory, do kterých jsem se během pracovního pobytu nedostala, odjeli jsme se s kamarády na pár dní podívat také do sousedního Ázerbájdžánu. Cestou zpět do Gruzie mě na hranicích mezi Ázerbájdžánem a Gruzií zaplavil příjemný pocit a věděla jsem, že do Gruzie už vždycky pojedu jako do své druhé domoviny, a ne jen jako turistka, i přes všechny problémy vyjmenované v úvodním odstavci. Za tuhle příležitost budu NESEHNUTÍ vždycky vděčná a v každém případě jí doporučím komukoli z mého okolí. Gruzínsky ani rusky jsem se bohužel nenaučila natolik, abych některou z těchto řečí mohla bezproblémově využívat, ale stejně mě vhled do dalších jazykových struktur velmi obohatil. A o potkávání místních lidí a přivezení si živého suvenýru v podobě psa nemluvě.

Čeští rozmazlenci a rozmazlenkyně

Znovu jsem se přesvědčila o tom, že se v České republice máme více než dobře, akorát si toho nevážíme, a že bychom měli každý den děkovat (Bohu/náhodě/matce zemi) za to, v jakém regionu žijeme, a jak si nezasloužíme, co máme. Uvědomila jsem si, že politická stabilita, kvalita politiky, rovnost pohlaví a další obdobná témata opravdu jsou základem každodenní pohody, a ne jen výmyslem pražské (brněnské) kavárny. Je zkrátka těžké žít v zemi, kde si nejste jistí, co se stane další den.

 

Inka Jurková, bývalá EVS dobrovolnice NESEHNUTÍ v Gruzii a současná produkční festivalu Khamoro v SLOVO 21 a křivých mrkví v Zachraň jídlo

 

Autor: NESEHNUTÍ | středa 25.10.2017 18:35 | karma článku: 11,08 | přečteno: 997x
  • Další články autora

NESEHNUTÍ

„České nevládní organizace odvádí hodně práce," hodnotí arménská aktivistka stáž v Česku

Sjuzanna Petrosjan, zakladatelka arménské nevládní organizace Inclusion Armenia, se už 14 let věnuje zdravotně postiženým dětem a jejich rodinám. Také se zajímá o inkluzivní vzdělávání a práva osob se zdravotním postižením.

20.10.2022 v 14:25 | Karma: 5,67 | Přečteno: 270x | Diskuse| Občanské aktivity

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc třetí, duchové za volantem (3. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

26.7.2022 v 8:47 | Karma: 10,78 | Přečteno: 288x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

„Vrátím se pro vědomosti i za krásou.“ Arménská aktivistka hodnotí stáž v České republice

Arpine Jerisjan žije ve městě Ijevan na severu Arménie, blízko uzavřených hranic s Ázerbajdžánem. V červnu 2022 Arpine v rámci spolupráce na dva týdny navštívila Arpine Českou republiku

22.7.2022 v 10:15 | Karma: 9,07 | Přečteno: 390x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc druhá, rozhodně už ne mladá (2. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

13.7.2022 v 8:29 | Karma: 11,15 | Přečteno: 302x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc první, aneb noc jako Brno (1. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

23.6.2022 v 13:43 | Karma: 15,30 | Přečteno: 347x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 180
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1237x
Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.

Seznam rubrik