Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Česko očima Gruzínky

Cesta do Prahy a do Brna mi ukázala Českou republiku z nové perspektivy. Tuto zemi jsem v minulosti několikrát navštívila jako turistka, ale až nyní jsem dostala příležitost poznat ji i „zevnitř“.

Seznámila jsem se především s problémy, s nimiž se potýká občanský sektor, a to jak z vnitřního, tak i vnějšího pohledu. Ukázalo se, že mnohé problémy jsou shodné s těmi, které v Gruzii řešíme i my.  V některých oblastech jsme ještě velmi daleko od toho, čeho bylo už dosaženo v Česku, ale i zde jsou stále rezervy – např. co se týče účasti žen v politice či sexistických reklam, které doslova bijí do očí. Ale třeba v oblasti ochrany sexuálních menšin předehnalo Česko Gruzii tak o 20 let.

O cestě do Česka bych toho mohla napsat spoustu - o svých dojmech a zkušenostech, které jsem díky ní získala. Chtěla bych se ale zaměřit na jeden den, který jsem symbolicky nazvala „romský“. Romové představují jednu z největších a nejkomplikovanějších etnických menšin v Česku. Otázky spojené s jejich integrací do společnosti a s tím, jak na ně většinová společnost nahlíží, jsou složité.

“Romský den“ byl pro mě plný nových zjištění, kontrastů, pozitiv i negativ. Ráno jsme navštívili Muzeum romské kultury, jediné svého druhu v Evropě. Spoluzaložila jej vnučka prvního Roma, který v Česku dosáhl právnického vzdělání. Je to místo, které vypráví nejen o historii tohoto etnika, ale také o jeho způsobu života – zvycích, odívání a umění (zejména hudbě). Zajímavou část expozice tvoří také samostatný koutek věnovaný romské tradici věštění a mystice. Bylo pro nás užitečné ponořit se do světa, který je nám prakticky neznámý.

Okouzleni krásou muzea jsme se vydali k dalšímu cíli naší cesty – romské „ubytovně“. V doprovodu sociální pracovnice Margity (Romky ze Slovenska, která žije a pracuje v Brně) jsme navštívili romské „ghetto“. Jednalo se o velký dům nepříliš vhodný pro život. I přes špatné životní podmínky si romské rodiny byty najímají za poměrně vysoký nájem. Ukázalo se totiž, že nemají jinou možnost – byt v normálním domě jim nikdo nepronajme. Jsou považováni za nevhodné nájemníky a sousedy. Být Rom zkrátka znamená být nežádoucí.  Nebylo příjemné tohle všechno vidět. Zjistila jsem, že i v samotné Evropě, se kterou se srovnáváme, existuje ještě mnoho nevyřešených problémů. Bez ohledu na všechna pozitiva společnost stále není úplně tolerantní – ačkoli existuje mnoho těch, kteří o vyřešení zmíněných problémů usilují. Je to taková „zvolená“ tolerance. Žijí vedle sebe, ale ne společně. Udivilo mě také, že existují tzv. „bílé“ a „černé“ školy. Ze škol, kde se postupně počet romských dětí zvyšuje, rodiče převádí své „bílé“ děti do jiných škol. Je jasné, že z této časné diferenciace na „my versus oni“ nemůže v budoucnu vzejít mnoho dobrého.

Po následující návštěvě mládežnického centra v organizaci IQ Roma servis jsem přece jen pocítila naději, že čeští Romové nezůstanou na své problémy sami. Mladí angažovaní lidé zde pomáhají při hledání práce, doučování či vymýšlení volnočasových aktivit. Myslím si, že takový přístup je mnohem důležitější než odmítání a ignorování.

Tento pozitivnější pohled završily i dojmy z rozhovorů s třemi mladými lidmi, kteří se zapojili do projektu Media Voice. Robin, Simona i Filip jsou jako většina Romů a Romek pro majoritní společnost neviditelní, ale přesto jsou aktivní a v tomto projektu získali rozmanité kompetence pro mediální komunikaci a participaci na veřejném životě. Toto vzdělání i zkušenost, že je někdo v jejich iniciativě podporuje, teď mají chuť zase předávat a sdílet s dalšími, nejen Romy a Romkami, a rozvíjet vlastní iniciativu.

 

Edita Badasjan pro NESEHNUTÍ

Novinářka a rozhlasová zpravodajka

Autor: NESEHNUTÍ | čtvrtek 7.1.2016 12:12 | karma článku: 12,71 | přečteno: 1134x
  • Další články autora

NESEHNUTÍ

„České nevládní organizace odvádí hodně práce," hodnotí arménská aktivistka stáž v Česku

Sjuzanna Petrosjan, zakladatelka arménské nevládní organizace Inclusion Armenia, se už 14 let věnuje zdravotně postiženým dětem a jejich rodinám. Také se zajímá o inkluzivní vzdělávání a práva osob se zdravotním postižením.

20.10.2022 v 14:25 | Karma: 5,67 | Přečteno: 270x | Diskuse| Občanské aktivity

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc třetí, duchové za volantem (3. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

26.7.2022 v 8:47 | Karma: 10,78 | Přečteno: 288x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

„Vrátím se pro vědomosti i za krásou.“ Arménská aktivistka hodnotí stáž v České republice

Arpine Jerisjan žije ve městě Ijevan na severu Arménie, blízko uzavřených hranic s Ázerbajdžánem. V červnu 2022 Arpine v rámci spolupráce na dva týdny navštívila Arpine Českou republiku

22.7.2022 v 10:15 | Karma: 9,07 | Přečteno: 390x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc druhá, rozhodně už ne mladá (2. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

13.7.2022 v 8:29 | Karma: 11,15 | Přečteno: 302x | Diskuse| Společnost

NESEHNUTÍ

Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc první, aneb noc jako Brno (1. díl)

Když na konci února začala rozsáhlá invaze ruských vojsk do Ukrajiny, naše podpora tamní občanské společnosti, se kterou jsme v blízkém kontaktu už od roku 2014, se od základu změnila.

23.6.2022 v 13:43 | Karma: 15,30 | Přečteno: 347x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

  • Počet článků 180
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1237x
Zabýváme se aktivitami z oblasti ekologie, lidských práv, práv zvířat a témat souvisejících. Vždy v souladu s přesvědčením, že ekologické problémy je třeba vnímat spolu s jejich sociálními příčinami i důsledky a s ohledem na ně je třeba je také řešit. Naši činnost vyvíjíme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky. Cílem blogu je aktuálně informovat o tématech, kterými se zabýváme nebo tématech nám blízkých. Pod našimi články vítáme diskusi, která neslouží pro šíření nadávek, urážek, stereotypů a nesnášenlivosti.

Seznam rubrik