„České nevládní organizace odvádí hodně práce," hodnotí arménská aktivistka stáž v Česku

Sjuzanna Petrosjan, zakladatelka arménské nevládní organizace Inclusion Armenia, se už 14 let věnuje zdravotně postiženým dětem a jejich rodinám. Také se zajímá o inkluzivní vzdělávání a práva osob se zdravotním postižením.

S NESEHNUTÍ Sjuzanna spolupracuje jako jedna z arménských občanských lídryň na rozvoji občanské společnosti a participace v odlehlých regionech této zeměV červnu 2022 navštívila Sjuzanna na dva týdny Českou republiku, aby se seznámila s českou občanskou společností, jejím fungováním a jejími zástupkyněmi*ci.

Chci se nadále zdokonalovat ve znalostech a dovednostech jak podporovat zranitelné skupiny lidí a přinášet do společnosti hmatatelné pozitivní změny. Proto je pro mě kriticky důležité pracovat na svých schopnostech a vyměňovat si zkušenosti s ostatními.” Píše Sjuzanna v reflexi své české stáže.

Jedeme do Česka

Měla jsem štěstí, že jsem se mohla dvoutýdenní stáže NESEHNUTÍ zúčastnit. Organizace působící v České republice mají jiné možnosti než ty v Arménii a čelí také zajímavým výzvám. A já jsem z první ruky získala znalosti o tom, jak se s nimi vypořádávají. Poznala jsem fungování řady zajímavých kolektivů, jako jsou Člověk v tísni, Křesadlo nebo Lipka, a blíže se seznámila se záludnostmi řízení neziskových organizací, které se věnují sociálním programům nebo psychologické pomoci. Česká praxe je v tomto ohledu pozoruhodná, a já do ní mohla nahlédnout také skrze zajímavé kurzy zaměřené na strategickou komunikaci nebo plánování kampaní.

Přínosná pro mě byla také návštěva jedné z nejlepších českých univerzit - Masarykovy univerzity. Tam jsem se setkala s Petrem Peňázem ze střediska Teiresiás, které se věnuje studentům se speciálními potřebami. Agenda střediska je velmi podobná té naší, a vhled do jeho práce mi ukázal nové cesty, jak naplňovat naše cíle.

Nové nápady i konkrétní výsledky

Stáž byla opravdu intenzivní, a příležitostí nasbírat nové kontakty nebo domlouvat mezinárodní spolupráce bylo mnoho. Spolu s tím jsem neustále poznávala nové a nové cesty, jak můžeme dál rozvíjet kapacity a schopnosti naší organizace. Některá setkání dokonce ihned přinesla konkrétní výsledky - schůzkou s ČOSIV úspěšně začalo společné úsilí o vypracování projektu na podporu výměny zkušeností mezi Arménií a Českou republikou.

Samozřejmě na mě udělaly dojem také krásy Prahy, Brna a celé České republiky. Co mě ale zaujalo ještě víc je ohromné množství práce, které v Česku odvádí nevládní organizace, a která se odráží například v tom, že je velká část pražských ulic bezbariérová.

Dalším zážitkem pro mě bylo setkání s bystrými dětmi a průvodcem v demokratické škole, která nabízí alternativní vzdělávání. Nejzajímavější pro mě bylo zjištění, že se zde děti učí sami přebírat zodpovědnost za své vzdělání.

Odvážím si inspiraci

Pro mé vedení nově vzniklé arménské organizace, která se věnuje přínosům a výzvám inkluzivního vzdělávání, se stáž stala ohromným zdrojem inspirace, myšlenek a nápadů. Vážím si také příležitosti rozšířit naše mezinárodní vztahy, poznat profesionály z nejrůznějších oborů a navázat s nimi spolupráci.

Velmi si cením NESEHNUTÍ, které stáž uspořádalo. Spolupráce s touto organizace je skvělá a neustále nám přináší nové znalosti a zkušenosti. NESEHNUTÍ bylo mezi prvními, kdo nám už v roce 2020 věřili a podporovali naše nápady v době, kdy naše organizace dělala své první krůčky.

Autor: NESEHNUTÍ | čtvrtek 20.10.2022 14:25 | karma článku: 5,67 | přečteno: 270x