Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Trubek mnoho, plyn jen jeden

Státy Visegrádské čtyřky chtějí snížit závislost na Rusku jako jediném dodavateli zemního plynu. Je to vůbec reálné?

Jednání v BudapeštiPremiéři České republiky, Maďarska, Polska, Slovenska (členské země V4) za spoluúčasti zástupců Bulharska, Chorvatska, Srbska a Rumunska jednali 24. února v Budapešti o dlouhodobé spolupráci v energetice, která by měla přispět k větší diverzifikaci energetických zdrojů, tudíž i zvýšení energetické nezávislosti a bezpečnosti.Deklarovaný cíl je zřejmý. Otázkou je, jak jej technicky realizovat. Maďarský premiér Gordon Bajnai prezentoval tzv. „trojúhelník energetické bezpečnosti“, který by měl v budoucnu pomocí soustavy plynovodů propojit terminál zkapalněného plynu v Polsku s obdobným terminálem na chorvatském ostrově Krk a plynovod Nabucco.Plynovod NabuccoZmiňovaný budoucí plynovod Nabucco o délce 3300 km s plánovanou roční přepravní kapacitou 39 mld. kubíků by měl přivádět plyn do Evropy z oblasti Kaspického moře po trase Turecko (Erzurum) – Bulharsko – Rumunsko – Maďarsko – Rakousko (Baumgarten an der March), přičemž bude navazovat na stávající plynovod z Azerbajdžánu přes Gruzii do Turecka. Nepřítomnost Ruska v řetězci zemí zainteresovaných v projektu Nabucco může na první pohled vzbuzovat iluzi určité nezávislosti právě na Rusku. Ovšem je naprosto zřejmé, že Rusko má zdroje plynu v oblasti Kaspického moře buď pod přímou politickou či nepřímou ekonomickou kontrolou.Nepřehlédnutelný ruský vliv na projekt Nabucco dokonce vyústil v diskuzi jedné z technických variant umožňující dodávku plynu z Íránu, který má podle studií dostatečné zdroje plynu pro naplnění celé přepravní kapacity plynovodu. Toto řešení však bylo politicky odmítnuto státy EU, velkou nelibost vyjádřily rovněž USA.Plynovod South StreamRusko nehodlá projektu Nabucco pouze přihlížet a s využitím všech politických a ekonomických prostředků prosazuje konkurenční plynovod South Stream s přepravní kapacitou 31-47 mld. kubíků ročně, jehož trasa je plánována ze stanice Džubga přes Černé moře do Bulharska (Varna), v jehož vnitrozemí by se měl rozdělit na jižní větev (Řecko – Itále) a severní větev (Srbsko – Maďarsko – Rakousko). Již z letmého pohledu na mapu je zřejmé, že v regionu jihovýchodní a střední Evropy je místo pouze pro jeden ze zmiňovaných páteřních plynovodů.

Trasování plánovaných plynovodů Nabucco a South Stream
Zdroj: Wikipedia (EN)

Plynovod Nord StreamDalší z plánovaných projektů pro transport ruského plynu do západní Evropy se týká území států Visegrádské skupiny pouze nepřímo. Jedná se o plynovod Nord Stream o délce 1200 km s přepravní kapacitou 55 mld. kubíků za rok, který má být veden z Ruska (Vyborg) do Německa (Greifswald) po dně Baltského moře. 

Trasování plánovaného plynovodu Nord Stream
Zdroj: Wikipedia (EN)


Trasa plynovou Nord Stream byla úmyslně zvolena tak, aby minimalizovala „tranzitní rizika“. Především je tím míněno, že plynovod nevede přes území Ukrajiny, nicméně obchází i další tranzitní země. Poláci se s tímto projektem nechtějí smířit a navrhují vybudovat plynovod Jamal II, který by obcházel Ukrajinu a Bělorusko přes Estonsko, Lotyšsko, Litvu a následně pokračoval do Německa přes polské území.
Plyn z Norska
Zřejmě nejlepší výchozí pozici ze zemí V4 má Česká republika, která dováží plyn z Norska již od května 1997. V současné době pokrývá tato „záložní“ trasa zhruba čtvrtinu českého ročního dovozu. Plyn je transportován německými plynovody z terminálu v Emdenu a dále přes Horu sv. Kateřiny až do České republiky. Je nutné však poznamenat, že na základě tzv. „swapových operací“ je i v rámci norského kontraktu mnohdy dodáván plyn původně pocházející z Ruska a nikoliv z norských nalezišť v Severním moři.
Důsledky pro elektroenergetiku zemí V4
Vzhledem k velmi omezeným možnostem rozšíření portfolia dodavatelů zemního plynu je pochopitelné, že státy V4 hodlají budovat plynovou elektroenergetiku pouze v nezbytně nutném rozsahu a spíše se snaží rozvíjet jaderný program, v případě Polska program znovu oživit. Je známo, že členské státy V4 připravují následující projekty nových jaderných elektráren: ČR (Temelín 3,4; Dukovany 5), Slovensko (Mochovce 3, 4, Jaslovské Bohunice V3), Maďarsko (Paks 5,6). Obdobný postup lze vysledovat i u ostatních účastníků schůzky v Budapešti, kteří připravují následující jaderné projekty: Bulharsko (Belene 1,2), Chorvatsko/Slovinsko (Krško 2) a Rumunsko (Cernavoda 3,4).
Závěr
Z prezentovaných projektů budoucích evropských plynovodů vidíme, že země V4 tahají v oblasti dodávek plynu za kratší konec provazu, že si tuto skutečnost uvědomují a snaží se na ni reagovat posilováním energetické infrastruktury a konkrétně v sektoru elektrorenergetiky rozvojem jaderného programu.

(Psáno pro blog.iDNES)


Petr Nejedlý
 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Nejedlý | neděle 28.2.2010 13:49 | karma článku: 19,02 | přečteno: 3121x
  • Další články autora

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 3)

Závěrečný díl miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.

21.5.2017 v 10:45 | Karma: 23,66 | Přečteno: 1443x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 2)

Pokračování miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.

14.5.2017 v 10:59 | Karma: 17,46 | Přečteno: 829x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 1)

Poradenská společnost McKinsey od září 2012 pravidelně zveřejňuje analýzu, která na základě hodnocení patnácti parametrů názorně dokladuje postup energetické transformace.

9.5.2017 v 14:56 | Karma: 22,87 | Přečteno: 1382x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Jižní Austrálie, kraj bez baseloadu a po sérii blackoutů

Jižní Austrálie měla být globálním příkladem náhrady uhelných elektráren pracujících v základním zatížení obnovitelnými zdroji. K prvnímu blackoutu došlo za necelých pět měsíců.

23.4.2017 v 13:24 | Karma: 31,45 | Přečteno: 1498x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

O jednom zimním týdnu a obnovitelných zdrojích v Německu

Elektroenergetika musí zajistit spolehlivé dodávky elektřiny i za nejnepříznivějších podmínek, které v případě obnovitelných zdrojů určují přírodní vlivy.

26.3.2017 v 14:08 | Karma: 35,13 | Přečteno: 1590x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Experta Antoše srazilo auto. Je mimo ohrožení života, MS komentovat nebude

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  19:07

Hokejový expert České televize Milan Antoš už na domácím světovém šampionátu komentovat nebude. V...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Fritzlovi opět povolili přesun do běžného vězení. Pak ho možná pustí úplně

14. května 2024

Na doživotí odsouzený Rakušan Josef Fritzl, který 24 let věznil a znásilňoval svou dceru, se ze...

Modernizace čáslavské základny spolkne miliardy. Obrana hledá projektanty

14. května 2024

Premium Letecká základna u Čáslavi se před příchodem nových stíhaček F-35 zásadně promění. Celkovou...

Putin vyrazí na avizovanou návštěvu Číny, bude jednat se Si Ťin-pchingem

14. května 2024  9:57

Ruský prezident Vladimir Putin navštíví ve čtvrtek a v pátek Čínu, kde se mimo jiné setká se svým...

Jsem vinen, přiznal se souzený cizinec, že ubodal svého otce a zranil matku

14. května 2024  8:41,  aktualizováno  9:55

Krajský soud v Olomouci dnes začal projednávat případ mladého muže z Ukrajiny, který loni v březnu...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 157
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3028x
Autor je absolvent ČVUT, fakulty elektrotechnické, specializace jaderné elektrárny. Od ukončení studií v r. 1988 pracuje ve společnosti ČEZ a.s., jaderná elektrárna Temelín - v současné době jako manažer útvaru technika, Výstavba jaderných elektráren. Profesně se zabývá elektroenergetikou, zvláště jadernou energetikou. Ačkoliv je technicky vzdělán, zajímá se rovněž o historickou religionistiku (z pohledu ateisty) a cizí jazyky (angličtina, němčina, ruština, francouzština).