Německá elektrická síť tančí na ostří nože
Rozhodnutí Spolkového sněmu ze čtvrtka 30. června o odstavení všech německých jaderných elektráren do roku 2022 bylo po březnovém moratoriu na provoz sedmi starších reaktorů energetickým sektorem všeobecně očekáváno. Uvedený časový horizont 2022 poskytuje výrobcům elektřiny z technického a ekonomického úhlu pohledu sice velmi krátký ale alespoň nějaký čas na reakci, využitelný např. pro výstavbu nových výrobních zdrojů.
Ovšem elektrizační soustava není jenom o zdrojích a spotřebičích. Spojovacím článkem mezi výrobou a spotřebou jsou operátoři přenosových a distribučních sítí provozující klíčové systémy pro rozvod elektřiny. A ti byli velmi výrazně postiženi již zmiňovaným březnovým moratoriem. Rozhodnutí o odstavení sedmi reaktorů se totiž v hlavách politiků zrodilo přes noc, což již samo o sobě implikuje nejrůznější potíže, které ostatně bylo možno zaznamenat ihned po vstupu moratoria v platnost.
Stávající komplikovaná situace a očekávaný budoucí vývoj německé elektroenergetiky v rámci moratoria je obsáhle a pregnantně popsán ve zprávách Bundesnetzagentur z 11. dubna a 26. května t.r.
Zásadní technický princip potíží operátorů přenosových sítí je v podstatě velmi jednoduchý. Z důvodu okamžitého odstavení jaderných elektráren v jižním a středním Německu došlo u našich sousedů k „přesměrování toků“ v sítích zvláště vysokého a velmi vysokého napětí. Především však došlo k dalšímu navýšení beztak již značně vysokých přetoků elektřiny v přenosových sítích ve směru sever-jih, a to až na samou hranici přenosových schopností stávajících vedení. Příčina je nasnadě, právě na severu země je lokalizována značná část z doposud instalovaných více než 26 000 MW (tj. 26 temelínských bloků) výkonu větrných elektráren, jejichž elektřina nyní ve zvýšené míře proudí linkami do průmyslového centrálního a jižního Německa, kde právě došlo k masivnímu poklesu výroby kvůli odstaveným jaderným elektrárnám. A samozřejmě každé vedení má pouze určitou limitovanou přenosovou schopnost a nemůže být dlouhodobě přetěžováno.
Operátoři sítí dimenzovali přenosový systém s poměrně výraznými rezervami, aby byli vždy schopni spolehlivě přenést požadované množství elektřiny z místa výroby do místa spotřeby. Ovšem je nesporným faktem, že zatímco v posledních desetiletích spotřeba a potažmo výroba elektřiny trvale rostou, tak dosavadní rozvoj sítí rozhodně neodpovídal dynamice nárůstu výroby a spotřeby. Tudíž rezervy v přenosových kapacitách se postupně snižovaly a stále snižují.
V dokumentech Bundesnetzagentur je konstatováno, že operátoři sítí musí v současné době poměrně často provozovat páteřní přenosové sítě bez plnění základního bezpečnostní kritéria „(n-1)“. Co vlastně představuje kritérium (n-1)? Znamená to, že elektrický systém je schopen bezpečně zvládnout výpadek jednoho vedení nebo jiné důležité komponenty z důvodu poruchy, aniž by to mělo nějaké závažné následky – např. nutnost řízeného odpojování spotřebitelů. V konkrétním případě elektrických vedení to prakticky znamená, že elektřina se při výpadku jednoho konkrétního vedení „rozteče“ v souladu s fyzikálními zákony na vedení jiná a systém jako celek zůstane stále plně funkční a spotřebitel tento stav prakticky vůbec nezaregistruje.
S trochou literární nadsázky lze kritérium (n-1) v elektrických sítích přirovnat k záložnímu padáku parašutisty, který již předtím bezpečně absolvoval stovky či tisíce seskoků. Může zcela vyloučit selhání doposud zcela spolehlivého hlavního padáku, aby ten záložní mohl jen tak pohodit vedle startovací dráhy?
Pokud se vrátíme od parašutismu k elektrotechnice, tak nesplnění kritéria (n-1) v přenosových sítích znamená, že při určitém souběhu nepříznivých okolností, tj. v souladu se šprýmujícím zákonem schválnosti při výpadku kriticky zatíženého vedení v kritickém „úzkém profilu“ sítě v kritický čas (při maximální výrobě ve větrných elektrárnách na severu země) nebudou mít operátoři sítí k dispozici dostatek „záložních“ přenosových kapacit v rámci jiných linek a ty se rovněž začnou rychle přetěžovat a budou vypínány ochranami proti přetížení. Problém je v tom, že takto rozvinuté kaskádovité šíření poruch v síti už reálně nelze zastavit. Novou rovnováhu rozbalancované elektrizační soustavy nalezne velmi rychle paní fyzika podle svých univerzálních pravidel a nikoliv dispečeři síťového operátora.
Jako příklad výše popsané situace mohu čtenáře odkázat na svůj starší článek popisující částečný rozpad západoevropské elektrizační soustavy dne 4. listopadu 2006, kdy v průběhu 19 vteřin došlo k výpadku 30 přenosových linek v 8 státech Evropy a kdy si 15 milionů západoevropských spotřebitelů na pár hodin vyzkoušelo život před elektrifikací. Čtenářům marně pátrajícím v paměti mohu pomoci upozorněním, že Česká republika se tehdy nacházela v oblasti s přebytkem výroby elektřiny, takže v našich končinách nemuselo docházet k nucenému odpojování spotřebitelů, tudíž našinci neměli možnost poznat, že se v evropské síti děje něco nenormálního.
Němečtí operátoři sítí samozřejmě nestojí jen tak s rukama v kapsách a nečekají až je nějaká neočekávaná kombinace nepříznivých vnějších okolností přitlačí ke zdi. Využívají veškerá technická a organizační opatření, které mají k dispozici: operativně mění nasazení vybraných elektrárenských bloků tak, aby došlo k odlehčení kriticky zatížených přenosových profilů (redispečink, protiobchody) a odkládají plánovanou údržbu vedení v kritických profilech, rovněž odkládají odstávky konvenčních bloků, aby měli k dispozici zdroje jalového výkonu pro regulaci napětí apod. Zprávy Bundesnetzagentur konstatují, že v současné době jsou v podstatě každodenně a rutinně využívány prostředky původně určené pro řešení mimořádných situací, čímž se vyčerpává škála dostupných technických protiopatření určených pro řešení případných nestandardních nebo poruchových stavů v síti a podstatně se tak zvyšuje riziko jejich nezvládnutí.
Abych předešel nařčení ze šíření poplašné zprávy za účelem projaderné propagandy musím rovněž připodotknout, že zprávy Bundesnetzagentur rovněž konstatují, že podle provedených analýz je prozatím zajištěna hraničně dostačující spolehlivost dodávek elektřiny, a to i v předpokládaných kritických situacích. Nicméně jednu skutečnost můžeme konstatovat již nyní: němečtí operátoři sítí budou mít velmi kreativní, pracovně pestré a horké nejenom nadcházející léto ale především podzim a zimu.
(Psáno pro blog.iDNES)
Petr Nejedlý
Petr Nejedlý
Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 3)
Závěrečný díl miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.
Petr Nejedlý
Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 2)
Pokračování miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.
Petr Nejedlý
Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 1)
Poradenská společnost McKinsey od září 2012 pravidelně zveřejňuje analýzu, která na základě hodnocení patnácti parametrů názorně dokladuje postup energetické transformace.
Petr Nejedlý
Jižní Austrálie, kraj bez baseloadu a po sérii blackoutů
Jižní Austrálie měla být globálním příkladem náhrady uhelných elektráren pracujících v základním zatížení obnovitelnými zdroji. K prvnímu blackoutu došlo za necelých pět měsíců.
Petr Nejedlý
O jednom zimním týdnu a obnovitelných zdrojích v Německu
Elektroenergetika musí zajistit spolehlivé dodávky elektřiny i za nejnepříznivějších podmínek, které v případě obnovitelných zdrojů určují přírodní vlivy.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
„Svět se zbláznil.“ Trump, Zelenskyj a Macron vedli v Paříží rozhovory
Příští americký prezident Donald Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron a ukrajinský...
Ani za koblihy. Obyvatelé Přehýšova odmítli v referendu výstavbu hal
Lidé v Přehýšově u Nýřan na severním Plzeňsku s 580 obyvateli se v referendu vyslovili proti...
Turek o volbách: Přemlouvají mě, ale moc se mi nechce. Když už, tak do vlády
Motoristé na kongresu jmenovali europoslance Filipa Turka svým čestným prezidentem. Zároveň ho...
Boje v Sýrii musí skončit, shodl se Lavrov se zástupci Íránu a Turecka
Ministři zahraničí Ruska, Íránu a Turecka se v sobotu v Dauhá podle šéfa ruské diplomacie Sergeje...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 157
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3029x
Seznam rubrik
Oblíbené knihy
Co právě poslouchám
- Magdalena Kožená: Ah! Mio Cor (Händel Arias)
- Magdalena Kožená: Bach arias
- Jean-Baptist Lully: Te Deum
- Magdalena Kožená: Lamento (Bach family arias)
- Magdalena Kožená: Vivaldi