Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Inovace a zlepšování je cesta k další prosperitě

Inovace, inovační strategie to rozhodně není být úkol pouze pro premiéra a vládu. Zlepšovat současné výrobky a pracovní postupy je výzva pro všechny.

   Česká republika nemá tradici v turistickém ruchu jako Rakousko, nejsme ani země se silným bankovnictvím jako je Švýcarsko. Nejsme ani země zaměřená na zámořský obchod jako Nizozemí nebo Velká Británie.

   Měli jsme a máme silnou průmyslovou tradici. Bohužel v posledních 15-20 letech jsem na to zapoměli nebo jsme se domnívali, že najdeme nějakou novou cestu, kdy stačí průměrné a povrchní znalosti pro pohodlný život a prosperitu celé země.

   Jenže levná pracovní síla na Dálném Východě a postupující robotizace výroby vše rázně mění. Pokud si i za 10, 15, 20 let chceme užívat relativně pohodlného života uprostřed Evropy, tak inovace a touha dělat věci lépe než ostatní musí být pro nás samozřejmost. Konkurování nižší cenou nebude a nemůže v dlouhodobém horizontu fungovat.

   Inovace, inovační strategie by rozhodně neměl být úkol pouze pro vládu a jednotlivá ministerstva. Pokud inovační strategii a s tím spojené změně v myšlení vysloví podporu ministr nebo dokonce předseda vlády, tak bude mnoho věcí jednodušších. Avšak realizace takové strategie, hledání nových cest a nových řešení bude na nás ostatních.

   Do myšlení lidí by se mělo vrátit jedno staré přísloví - „ Neříkej, že to nejde. Zkus najít nějaké řešení.“

   Zájem o inovace, chuť a zájem dělat věci lépe než ostatní, musí začít u výchovy a vzdělání dětí i mládeže. V hodnocení práce zaměstnanců by měl být zohledněn zájem dělat věci lépe. Zájem o inovace se musí logicky dotknout i myšlení manažerů, majitelů firem, domělých i skutečných elit. To je a bude to obrovská změna.

 

Vláda a inovace

   Od 23. ledna se objevují v novinách i na Internetu informace o tom, že se připravuje Inovační strategie ČR. To je výborná zpráva. Na druhou stranu předseda vlády a ministři z České republiky sami osobě nezajistí inovace v každé firmě.

   Předseda vlády je nebo měl by být tím pomyslným kapitánem lodi, který určuje směr a vlastní realizace je na dalších členech týmu.

   Kapitán má tu výhodu, že na letadlové lodi je on tou nejvyšší autoritou. Na souši, uprostřed Evropy se budeme muset vypořádat s mylnými, ale velmi hlasitými názory, že vývoj jde moc rychle kupředu, že nám již „ujel vlak“. Případně, že v jiných zemých to dokáží dělat levněji. Ve skutečnosti to jsou všechno řešitelné překážky a výzvy pro skutečné inovátory.

 

Rodina a škola

   Rodina je základ. Pokud kluci a dívky doma vidí pouze brblání z gauče na špatný svět, tak je to pro ně špatný vzor, který bude formovat jejich přístup ke vzdělání, k práci, ke zlepšování současného stavu i k inovacím.

   Naštěstí není vše tak pesimistické. Při své práci v technickém kroužku poznávám prakticky každý den mnoho otců a dědečků, kteří své technické i organizační zkušenosti chtějí předávat dál. V tom je obrovský potenciál. Sice se nejedná přímo o základní výzkum a nové patenty, ale může jít o stovky a tisíce drobností, které naše současná řešení vylepší a odliší od konkurence.

   Pozice základních škol je v této situaci velmi těžká. Málokterý ředitel je ochoten riskovat spor s sebevědomým (přesněji arogantním a sebestředným) rodičem, jehož málo manuálně zručný synek se v dílnách praštil kladivem nebo se spálil o trysku u 3D tiskárny.

   Postupem let se z žáků stanou studenti a na technických školách je větší prostor pro jejich praktické vzdělávání. Střední školství je důležité, ale pro podchycení budoucích vědců, konstruktérů to může být pozdě. Jednoduše proto, že konkrétní žák v době, kdy se bude rozhodovat o své budoucnosti si vybere jednodušší nebo médiálně lépe zobrazenou cestu.

   Inspiraci jak to změnit můžeme najít u sportovců, kde se začíná s vyhledáváním talentů právě již na základních školách.

 

   Další oblastí, které se dotýkají inovace jsou vysoké školy. Ty by však, podle mne, měly mít inovace a výchovu ke kreativnímu a inovativnímu myšlení přímo v „genech“, bez ohledu na to jak velký mají rozpočet. Vychovávat „sebevědomé programátory v PowerPointu“ by neměl být jejich cíl.

 

Firmy

   Pokud firmy působící v České republice nebudou mít zájem a nebudou reálně podporovat tvořivé a kreativní odborníky, tak bude veškeré snažení vlády, škol i rodičů málo úspěšné. Případně může nastat ještě horší situace, tou by byla situace kdy mladí lidé s tvořivým a inovativním uvažováním odejdou do zahraničí.

   Pro inovace a zlepšování současných výrobků a pracovních postupů musí být ve firmách příznivá atmosféra. To je často problém. Inovovat jinými slovy znamená změnit včas to co je jisté, co nějak funguje a takový přístup chce odvahu. V opačném případě, tedy pokud změnu odkládám, tak se z konkurenční výhody lehce stane nutnost pro udržení kroku s konkurencí.

   Pokud by všude byla atmosféra, která podporuje skutečné inovace, tak by byla pozice našeho hospodářství, úřadů i školství lepší než v součastnosti je.

   Situace ve firmách je někdy spojena s únavou majitele, který po 25 letech budování firmy již nemá tak silný „tah na branku“. Někdy je to způsobeno mladými a ambiciozními manažery, kteří s teoretickými znalostmi dohlížejí na firmu, hlídají aktuální výsledky a budoucnost je podle nich ukryta v nové nabídce od headhuntera. Další smutnou variantou je situace, kdy si ředitel nebo vedení firmy myslí, že pouze oni mají „patent na rozum“ a návrhy podřízených na technická nebo organizační vylepšení neberou vážně.

   Neustálé inovace a vylepšování technické i organizační stránky je základ naší budoucí prosperity.

 

   Inovace, inovační strategie by rozhodně neměl být úkol pouze pro vládu. V inovacích je přidaná hodnota a důvod proč požadovat lepší cenu. Chuť dělat věci lépe, zájem stále hledat a podporovat nová řešení by měl být jeden ze základních úkolů každého šéfa. Pokud si i za 10, 15, 20 let chceme užívat relativně pohodlného života uprostřed Evropy, tak inovace a touha dělat věci lépe než ostatní musí být pro nás samozřejmost.

 

 

Autor: Jiří Nápravník | pondělí 11.2.2019 3:55 | karma článku: 6,00 | přečteno: 96x
  • Další články autora

Jiří Nápravník

Proč jsme se stali EU lenochy? Místo čísel je nutné si přiznat co jsme dělali špatně.

Česko potřebuje zvýšit produktivitu práce, ale když se má situace zlepšit, tak si musíme přiznat kde byla chyba, spíš chyby, které způsobily, že se vytratila iniciativa, chuť věci posouvat dál a dělat lépe.

30.4.2024 v 7:00 | Karma: 33,27 | Přečteno: 2628x | Diskuse| Politika

Jiří Nápravník

Žádná energetická krize! Ve skutečnosti lež premiéra a spekulace na burze

Premiér Fiala a vláda od počátku roku 2022 stále mluví o energetické krizi v ČR. Žádná energetická krize tady nebyla a není. Všechny ty řeči okolo elektřiny měly zakrýt obrovské spekulace na burze s komoditními deriváty.

8.2.2024 v 11:02 | Karma: 31,60 | Přečteno: 1147x | Diskuse

Jiří Nápravník

„Nemocný muž“ Česko? Základ řešení je v poučení se z minulých chyb

Současné problémy české ekonomiky a státu se hromadily, neřešily a odsouvaly dlouhé roky. Došli jsme tak daleko, že mnoho neefektivností, „standardizovaných“ postupů či doslova hloupostí je pro mladší generaci normální práce.

4.12.2023 v 6:19 | Karma: 21,16 | Přečteno: 369x | Diskuse| Politika

Jiří Nápravník

Požár v Českém Švýcarsku - jeden zapálil, další vytvořil podmínky pro požár

Státní zástupce obžaloval muže, který založil požár v Č. Švýcarsku v červenci '22. Obžalovaný požár založil. O lidech, kteří vytvořili podmínky pro tak velký požár a brzdili v počátcích hasební práce, se ale v obžalobě už nepíše.

26.11.2023 v 19:58 | Karma: 18,63 | Přečteno: 417x | Diskuse| Politika

Jiří Nápravník

Křivoklátsko - demokracie nebo silou prosazený nápad

Na Křivoklátsku byla a je stále úžasná příroda, o kterou se starali a starají místní lidé. Úředníci a politici tam chtějí udělat národní park. Ten však chce jen několik eko-kariéristů.

19.11.2023 v 19:59 | Karma: 24,21 | Přečteno: 532x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

  • Počet článků 68
  • Celková karma 33,27
  • Průměrná čtenost 1784x
Jsem praktik, který poznal práci v montérkách, ve státní správě i na místě ředitele dvou výrobních závodů. Mým velkým koníčkem jsou jíž 25 let počítače, programy a sítě. Dokáži o počítačích hovořit kriticky a snad i jazykem, který je srozumitelný běžným uživatelům.

Prvního hackera jsem vypátral v roce 1999, prvního vykradače bankovních účtů přes internetová bankovnictví v roce 2002.

Seznam rubrik