Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žádná energetická krize! Ve skutečnosti lež premiéra a spekulace na burze

Premiér Fiala  a vláda od počátku roku 2022 stále mluví o energetické krizi v ČR. Žádná energetická krize tady nebyla a není. Všechny ty řeči okolo elektřiny měly zakrýt obrovské spekulace na burze s komoditními deriváty.

    Dnes jsou k dispozici jasná data o výrobě elektřiny v ČR v minulých letech, o exportu i o tradingu (obchodech na burze), ale nikoliv s elektřinou, ale s komoditními deriváty.

    Energie to není pouze elektřina, ale také ropa a zemní plyn.

   Hned na úvodu je důležité zdůraznit, že jednou z cest kudy k nám stále proudí plyn i ropa je stále území Ukrajiny. Takže pokud ruská ropa a plyn nevadí Ukrajincům, tak proč se nad tím máme pozastavovat u nás. Ukrajinci za poplatek přečerpávají do Střední Evropy ruskou ropu i zemní plyn a nemají s tím problém. Přitom by Ukrajincům stačilo málo, vypnout motory na přečerpávacích stanicích. To Ukrajina neudělala a dál za poplatek přepravují plyn i ropu dál na západ. Mimochodem objem přepraveného plynu přes území Ukrajiny klesal již několik let před válkou.

  Máme, ale záložní trasy pro ropu i plyn. Již od roku 1996 je v provozu druhá trasa ropovodu z Ingolstadtu do Kralup n. Vl. Jako pojistka. Podobně byla v roce 2006 spuštěna přečerpávací stanice Branov, která byla vybudována jako naše napojení na německý plynovod OPAL.

    Pojďme se, ale podívat na hlavní téma tohoto článku, na příčiny zdražení elektřiny v ČR v letech 2022-23.

   Elektrárny v ČR stále fungují dobře. Na rozdíl od Vlády ČR. Stejně tak na tom je i elektrická přenosová soustava. Takže nedostatek elektřiny u nás nebyl. Zdražení elektřiny byl podvod a šmelina vyvolaná Vládou ČR a jejich „kamarády“, kteří po pádu Bohemia Energy ucítili obrovskou šanci. Jenže trading, obchodování s komoditními deriváty je víc podobné ruské ruletě, než práci směnového inženýra v blokové dozorně. V poslední kapitole tohoto článku najdete informace o otevřených pozicích v hodnotě až 557 MILIARD Korun. Tedy o tom jak se trading ČEZu vymkl kontrole a bylo potřeba rychle někde sehnat peníze na případné škody.

   V tabulce číslo 1. je vidět velký přebytek výroby elektřiny (brutto) nad množstvím, které spotřebují čeští zákazníci, tj. firmy, živnostníci i občané.

   Jak je vidět v tabulce číslo 1, tak spotřeba elektřiny v ČR v posledních pěti letech klesla o víc jak 10%. Výroba v ČR byla ve stejném období v zhruba ve stejných objemech. Ani vývoz neukazuje nějaký neobvyklý nárůst. Tedy v ČR byl dostatek elektřiny, ani nebyl nepředvídaný nárůst nákladů. A pokud chce někdo mluvit o emisních povolenkách, tak ty se snažil dobrý hospodář zajistit v předstihu za lepší cenu. Takže ani povolenky nebyly důvodem k bláznivému nárůstu cen.

Tabulka číslo 1 - Výroba elektřiny v ČR :

2017201820192020202120222023

Zdroje : stránky ERÚ, MPO a ČEZ
Výroba a spotřeba v letech 2010 -2020 dokument MPO.czVýroba a spotřeba v roce 2021 na Kurzy.cz nebo spvez.cz
Výroba a spotřeba v roce 2022 na faktaoklimatu.cz  nebo ERÚ.cz

/1 Zatím neoficiální údaj

    K utvoření úplného obrazu o výrobě a spotřebě elektřiny v ČR si ještě přidejme vyjádření zástupce ČEZu pro server OENERGETICE.cz o tom, že jejich firma 95% objemu své výroby prodává v ČR. Elektřinu prodávají přímo zákazníkům, na základě dvoustranných smluv místním obchodníkům, jako je PRE, E.On a další. Teprve přebytky ČEZ prodává na burzách.

    Také si vzpomínáte na ty rádoby odborníky, kteří celé roky 2022 a 23 tvrdili všem lidem, že se musí elektřina prodávat přes burzu? Jejda, asi jsou to lháři nebo dezinformátoři, když ČEZ ve skutečnosti naprostou většinu své výroby prodá v ČR, přímo zákazníkům nebo distributorům.

   Nárůst cen elektřiny pro zákazníky v ČR byl svalen na pád Bohemia Energy a na válku na Ukajině. Je tragédie, že to Vláda ČR a dozorové úřady dovolily. Navíc nám dlouhodobě a systematicky lhali o energetické krizi a o tom, jak oni s tím co sami vyvolali, tak (usilovně) bojují.

   Na jaře a v létě 2021 začaly po několika letech relativního klidu stoupat krátkodobé, spotové ceny elektřiny na burzách i v dalších mimoburzovních aplikacích. Důvodů bylo několik. Těmi hlavními bylo vypínání jaderných elektráren v Německu a závady, resp. plánované odstávky jaderných bloků ve Francii.

Technicky, z pohledu techniků, nebyl v ČR důvod ke zdražení elektřiny. Ukončení poskytování služeb ze strany Bohemia Energy byla příležitost pro ostatní obchodníky získat snadno nové zákazníky, možná i s nějakou cenovou přirážkou. To co se, ale stalo byl souboj „Urvi, co můžeš, pokladna je otevřena“.

 

Tabulka číslo 2 - Prodej elektřiny společností ČEZ :

201720182019
49,855,863,366110,2234,7
3,64,10,742,21,6
13,511,449,8119,0
13,514,517,512,76,76,9

Hodnoty jsou miliardách Kč

PXC - POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE, a.s.

OTE – Organizátor trhu s energiemi

/2 Výroční zprávy 2017 – 2022 společnosti ČEZ, kapitola Provozní výnosy

/3 Příloha účetní závěrky k 31.12. 2021, kapitola 22, strana 348

/4 Příloha účetní závěrky k 31. 12. 2022, kapitola 22, strana 350

 

   V předchozích dvou tabulkách je vidět, že výroba ČEZu i ostatních elektráren běžela bez výkyvů. V tabulce číslo 1 je vidět, že množství elektřiny exportované byly skutečně přebytky elektřiny. Z čísel v tabulkách i v odkazu na článek je jasně vidět, že naprostá většina elektřiny se spotřebovává v ČR a ČEZ jí prodával a prodává přímo velkým spotřebitelům a prodejcům. Tak na co potřeboval ČEZ v létě 2022 rychle půjčku ve výši až 3 miliadry Euro (podle kurzu až 75 miliard korun)??

   Problém nebyl ve výrobě elektřiny, problém nebyl ani pád Bohemia Energy. Problém bylo obchodovaní či spíše spekulace s komoditními deriváty na Lipské burze.

 

Trading , obchodování s finančními a komoditními deriváty

   Obchodováním s deriváty (finančními či komoditními) se společnosti chrání, proti skokovému zvýšení cen. Společnosti také uzavírají kontrakty, aby se chránily před změnami směnných kurzů a úrokových sazeb. Podobné to bylo a je s cenami komodit (elektřiny, plyn,…) a ochranou před jejich kolísáním.

   Další možností je obchodovat s komoditními deriváty. S kvalitním řízením rizik je možné si tímto způsobem vylepšovat finanční hospodaření společnosti. Pokud se některá rizika opomenou nebo na trhu dojde k nečekané změně, tak to pro obchodníka s komoditními deriváty může znamenta velkou finanční ztrátu. Někdy ta ztráta může být pouze jednorázová a nahradí jí obchodování v dalším období. Při fatálním nezvládnutí řízení rizik to může mít katastrofální následky.

   A tím se dostávám k otázce, k čemu potřeboval ČEZ rychlou půjčku od státu ve výši až 3 miliardy Euro, přičemž určitě čerpal 2 miliardy Euro. Bylo potřeba rychle a pokud možno bez skandálu vypořádat obchody s komoditními deriváty. Jenže již na konci roku 2021 vytvořily tyto obchody ztrátu 26,3 miliardy korun.

   Půjčka až 3 miliardy Euro od Vlády ČR, navíc otevřené komoditní závazky, které přesahovaly víc jak pětkrát běžnou angažovanost ČEZu a dosahovaly hodnoty přes 500 miliard korun (v tabulce 3 – přesně 557,1 miliard Kč), dále akcionářům zajistit nějakou dividendu, tak to všechno byly důvody proč tak šíleně vystřelily ceny elektřiny.

   Zastropování cen elektřiny až na úrovni 5000,-Kč/MWh bez DPH byl další pomocný nástroj jak z občanů, živnostníků a firem dostat peníze. To pro případ, že velká obchodní angažovanost ČEZu v obchodování s komoditními deriváty se změní v obrovský průšvih.

   Naštěstí spekulace ČEZu v druhé polovině roku 2022 se začaly překlápět do zisku a oni na derivátech vydělávají. Jenže inflace byla roztočena, zdražování se rozběhlo a Vláda ČR se do svých lží a mlžení, tak zamotala, že již neměla sílu a znalosti, aby inflaci a zdražování rychle zastavili.

Tabulkka číslo 3 – Obchodování s komoditními deriváty

201720182019202020212022
1,0560,3817,5653,602-26,324,745
1,2130,5757,6106,313-4,46841,150
44,0102,562,773,2557,1258,8

Hodnoty jsou miliardách Kč

Tabulka někdy dá znaménko mínus na jiný řádek a je to hůře srozumitelné. Takže v roce 2021 byla ztráta z derivátových obchodů  26,302 miliard Kč.

  S použitím Výročních zpráv společnosti ČEZ se mi podařilo najít vysvětlení k čemu fungující energetická firma rychle a bez velké publicity potřebuje půjčku, která dosahuje až 3 miliard Euro.

   S použitím otevřených zdrojů z delší časové řady je jasně vidět, že premiér Fiala a jeho vláda  lhali, když říkali, že máme v ČR energetickou krizi. Žádná energetická krize nebyla a prof. Fiala lhal a má obrovský díl odpovědnosti na inflaci v ČR.

   Našel jsem sice skutečný důvod proč Vláda ČR rychle půjčovala společnosti ČEZ 3 miliardy Euro. Našel jsem sice vysvětlení proč tak bláznivě zdražila elektřina a tím se roztočila inflace, ale zůstává mnoho dalších otázek.

 

Autor: Jiří Nápravník | čtvrtek 8.2.2024 11:02 | karma článku: 31,60 | přečteno: 1169x
  • Další články autora

Jiří Nápravník

Proč jsme se stali EU lenochy? Místo čísel je nutné si přiznat co jsme dělali špatně.

Česko potřebuje zvýšit produktivitu práce, ale když se má situace zlepšit, tak si musíme přiznat kde byla chyba, spíš chyby, které způsobily, že se vytratila iniciativa, chuť věci posouvat dál a dělat lépe.

30.4.2024 v 7:00 | Karma: 33,75 | Přečteno: 2739x | Diskuse| Politika

Jiří Nápravník

„Nemocný muž“ Česko? Základ řešení je v poučení se z minulých chyb

Současné problémy české ekonomiky a státu se hromadily, neřešily a odsouvaly dlouhé roky. Došli jsme tak daleko, že mnoho neefektivností, „standardizovaných“ postupů či doslova hloupostí je pro mladší generaci normální práce.

4.12.2023 v 6:19 | Karma: 21,16 | Přečteno: 371x | Diskuse| Politika

Jiří Nápravník

Požár v Českém Švýcarsku - jeden zapálil, další vytvořil podmínky pro požár

Státní zástupce obžaloval muže, který založil požár v Č. Švýcarsku v červenci '22. Obžalovaný požár založil. O lidech, kteří vytvořili podmínky pro tak velký požár a brzdili v počátcích hasební práce, se ale v obžalobě už nepíše.

26.11.2023 v 19:58 | Karma: 18,63 | Přečteno: 418x | Diskuse| Politika

Jiří Nápravník

Křivoklátsko - demokracie nebo silou prosazený nápad

Na Křivoklátsku byla a je stále úžasná příroda, o kterou se starali a starají místní lidé. Úředníci a politici tam chtějí udělat národní park. Ten však chce jen několik eko-kariéristů.

19.11.2023 v 19:59 | Karma: 24,21 | Přečteno: 534x | Diskuse| Politika

Jiří Nápravník

České Švýcarsko rok po požáru

Už je to rok, co začalo hořet v Malinovém dole mezi Hřenskem a Mezní loukou. Požár je dávno uhašen, ale všichni si musíme ten požár připomínat podobně jako povodně na Moravě nebo v Praze v roce 2002.

25.7.2023 v 11:28 | Karma: 15,47 | Přečteno: 251x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Kadyrov si vydržuje dětský harém, malé konkubíny mu povily děti

18. června 2024  8:54

Ramzan Kadyrov má slabost pro velmi mladé dívky a milenky si často hledá mezi školačkami a...

Vojáci KLDR opět překročili hranici na jih, stáhli se po varovných výstřelech

18. června 2024  6:23,  aktualizováno  8:06

Jižní Korea varovnými výstřely odrazila severokorejské vojáky, kteří už podruhé během tohoto měsíce...

Moře, nebo hory? Češi si plánují léto, do ciziny chtějí hlavně mladí

18. června 2024  7:37

V noci na pátek začíná astronomické léto a s ním i doba dovolených. Letní pobyt v zahraničí plánuje...

Je tu tropický den. Třicítky čekejme hlavně v Praze, středních Čechách a na Moravě

18. června 2024  7:30

Česko čeká tropické úterý. Podle meteorologů stoupnou teploty nad 30 stupňů na řadě míst. Vysokými...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 68
  • Celková karma 33,75
  • Průměrná čtenost 1811x
Jsem praktik, který poznal práci v montérkách, ve státní správě i na místě ředitele dvou výrobních závodů. Mým velkým koníčkem jsou jíž 25 let počítače, programy a sítě. Dokáži o počítačích hovořit kriticky a snad i jazykem, který je srozumitelný běžným uživatelům.

Prvního hackera jsem vypátral v roce 1999, prvního vykradače bankovních účtů přes internetová bankovnictví v roce 2002.

Seznam rubrik