Proč jsme se stali EU lenochy? Místo čísel je nutné si přiznat co jsme dělali špatně.
To, že Česko potřebuje zvýšit produktivitu práce, jak ve firmách, tak i ve státní správě, v tom měli paní Horská a pan Vykouřil pravdu. Jenže takto laděné články čtu v českých denících a ekonomických časopisech už mnoho let. Jenže tabulky, grafy a porovnávání s jinými zeměmi za nás problém nevyřeší. Když se má situace zlepšit, tak si musíme přiznat kde byla chyba, spíš chyby, které způsobily, že se vytratila iniciativa, chuť věci posouvat dál a dělat lépe.
Starší ročníky si vzpomenou na 90. léta a prohlášení tehdejšího předsedy vlády Václava Klause, že je třeba si „utáhnout opasky“. Nejenom že současní politici nemají odvahu vystoupit s podobným prohlášením, nedokážou ani občany přesvědčit, aby takové prohlášení přijali a ztotožnili se s ním. Ještě vážnější je fakt, že se rozevřely pomyslné nůžky mezi těmi, kteří si myslí, že jsou politická, vědecká, ekonomická či mediální elita a zbytkem obyvatel.
Kde je tedy problém? Proč se pomalu, vytrácela a po covidu již zřetelně vytratila, dynamika ekonomiky a iniciativa velké části obyvatel??
Dnes je možné koupit i ty nejmodernější výrobní technologie. Zkušenosti s organizací výroby jsou shrnuty do různých „kuchařek“, ze kterých může čerpat prakticky kdokoliv. Navíc ještě v 90. letech se hovořilo o zlatých českých ručičkách a naší průmyslové tradici. Tyto výchozí podmínky dnes nestačí k udržení konkurenceschopnosti a ke zvyšován produktivity práce. To tedy znamená, že v našich firmách, v úřadech a školách došlo ke změnám, které jsou dnes brzdou pro inovace, zvyšování produktivity a konkurenceschopnosti.
Když můžeme koupit technologie a můžeme koupit know-how, tak z toho vyplývá, že problém je v lidech. Nejde o staré a málo kvalifikované lidi. Problém a brzda rozvoje a zvyšování produktivity jsou manažeři a obecně vedoucí pracovníci.
Ve své praxi jsem slyšel mnoho výmluv, proč něco nejde. Když to říká dělník, tak je dobré se zamyslet nad tím, jestli chodí do práce si pouze splnit dané úkoly nebo jestli není znechucen přístupem nadřízených. Směrem vzhůru v organizační struktuře firmy, tak do rozhodování manažeru vstupuje i takový fakt jako je strach o své místo a ohrožení splátek hypotéky. Pokud manažer plní nadřízeným dané úkoly, tak má velkou jistotu, že neohrozí své místo, případně odejde s dobrým odstupným.
Velký problém pro zjednodušování, zlepšování pracovních postupů i pro zvyšování produktivity je školství, jeho podoba a podmínky pro zapojení absolventů do práce. Od roku 1990 se podíl průmyslu na HDP o několik procentních bodů zvýšil. Snížil se naopak podíl služeb. Přesto dlouhá léta dostávali v novinách i dalších médiích prostor „odborníci“, kteří hlásali, že to staré již neplatí, a to nové jde tak rychle kupředu, že vlastně nevědí co mají mladé kluky a dívky učit. To je další a hodně velká překážka pro inovativní myšlení a později i pro růst produktivity práce.
Za posledních 20, 30, 50 let se v základech matematiky, fyziky, chemie či biologie nic zásadního nezměnilo. Takže názor „odborníků“, že nevědí, co mají žáky a studenty učit, je špatný a takový člověk by se neměl plést do školství. Je pravda, že se mění již zavedené a přicházejí nové technologie. To jsou ve skutečnosti znalosti a zkušenosti z matematiky, fyziky či chemie přenesené do nového výrobku.
Vedle chyb v požadavcích na školství, kde se jasně a dlouhodobě upřednostňuje „nějaký“ titul před skutečnými znalostmi a zkušenostmi, je ještě další chyba. Tou jsou jednogenerační týmy, případně týmy s jedním názorem, jedním pohledem na úkol. Tím, kdo k tomu dal prostor, jsou opět vrcholoví manažeři nebo majitelé firem.
Mnoho manažerů nesnáší odmlouvání, jiný názor nebo když jim dokonce podřízený řekne, že zvolený postup je špatný. Jasně jsou výjimky. Měl jsem v týmu paní, které brblala. Můžete namítnout, že to dělá mnoho lidí. Ano. Jenže ona vždy nabídla řešení, jak by to dělala a vzhledem k dlouholeté praxi a skutečnému zájmu, tak její rady fungovaly. Takový člověk, který vidí problém dřív než manažer a nabízí řešení, tak takový kolega je doslova poklad. To spoustě manažerů a politiků nedochází a raději s menší produktivitou vedou týmy podle svého. Podřízený, který nabídl svoji radu a zkušenosti se stáhne a zpovzdálí pozoruje toho manažera či politika jase snaží „objevit kolo“.
Těch drobných i rozsáhlejších překážek, které brzdí naší konkurenceschopnost a růst přidané hodnoty je celá řada. Najdeme je na straně majitelů, kteří jsou za těch 10, 20 někdy i 30 let vedení firmy unaveni a jednají s zaměstnanci jinak, než když měli půjčku a čerstvě zprivatizovaný podnik. Obrovské překážky byly a jsou na straně politiků, kteří především v případě školství, budování infrastruktury a energetiky velmi často sklouzli k prosazování názorů úzkých skupin svých poradců, lobbistů, místo toho, aby prosazovali zájmy výhodné pro celou Českou republiku.
Dotace z EU nebo naše domácí nedávno někdo přirovnal k užívání drog. Firmy, manažeři, kteří se naučili žít z dotací místo z inovací, tak udělají strašně moc, aby získaly další dávku, další dotaci. Jen samotné téma dotací z EU, které místo do infrastruktury směřovaly i do „soukromých školících středisek“, by vydalo na samostatný článek.
Změněná struktura školství, chování a myšlení manažerů a politiků, dotace z fondů EU, to vše pomalu a na počátku nenápadně podkopávalo naši konkurenceschopnost a schopnost zvyšovat neustále produktivitu práce.
Dlouho fungovalo, že když se našla výmluva, tak se tím získal další čas. Pak přišla další krize a řešení se zase mohla odložit. Jenže pokud nenajdeme odvahu jasně a hlavně nahlas si říkat, co bylo a co je špatně, tak se z toho začarovaného kruhu „nerůstu“ ekonomiky a celé společnosti nedostaneme.
Jiří Nápravník
Bartošovo IT dobrodružství a zapomenuté přechodné období

Tématem letošních prázdnin je vydávání stavebního povolení v novém informačním systému stavebního řízení (ISSŘ). Nový zákon počítá s přechodným obdobím. Podobně o tom informovala ČKAIT a Obecniportal.cz
Jiří Nápravník
K čemu je dětem škola ?

Za pár dnů začíná školní rok. To je i důvod bavit se víc o školství a jeho podobě. Když se chceme bavit o podobě vzdělávání, tak bychom měli mít nejprve jasno, proč a pro koho by se naše děti měly učit.
Jiří Nápravník
Existuje řešení chyb podobných CrowdStrike nebo je to sci-fi?

Samozřejmě, že řešení existuje. Když se inženýři a technici poučili z problémů Boeingu 737Max, z problémů s naftovými motory VW, atd., tak je možné vyřešit problémy s počítačovými viry a chybami v SW, resp. v jejich aktualizaci .
Jiří Nápravník
Žádná energetická krize! Ve skutečnosti lež premiéra a spekulace na burze

Premiér Fiala a vláda od počátku roku 2022 stále mluví o energetické krizi v ČR. Žádná energetická krize tady nebyla a není. Všechny ty řeči okolo elektřiny měly zakrýt obrovské spekulace na burze s komoditními deriváty.
Jiří Nápravník
„Nemocný muž“ Česko? Základ řešení je v poučení se z minulých chyb

Současné problémy české ekonomiky a státu se hromadily, neřešily a odsouvaly dlouhé roky. Došli jsme tak daleko, že mnoho neefektivností, „standardizovaných“ postupů či doslova hloupostí je pro mladší generaci normální práce.
Další články autora |
Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii
Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72...
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest
Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Nezaměstnaných Čechů přibývá. Ohroženi jsou hlavně lidé před důchodem
Premium Každému třetímu nezaměstnanému je více než padesát let. O práci přijdou nejčastěji kvůli tomu, že...
ANALÝZA: Uznání ruského záboru na Ukrajině uvede v pokušení jiné agresory
Premium Vypadá to, že éra relativní zdrženlivosti po pádu železné opony byla jen epizodní odchylkou od...
Povolenka je nedotknutelná. Evropská unie má jiný plán, jak zlevnit energie
Premium Největší úlevu od drahých energií by přineslo alespoň krátkodobé zrušení či zastropování cen...
Hrubky bývají neodpustitelné. Tréninku psaní y/i proto nikdy není dost
Premium Vít nebo výt? Být nebo bít? Na tom, zda napíšete i nebo y, někdy opravdu záleží. Stejně jako na...

Prodej bytu 3+1 ve Velkém Meziříčí, ulice Bezděkov
Bezděkov, Velké Meziříčí, okres Žďár nad Sázavou
4 242 000 Kč
- Počet článků 71
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1769x
Prvního hackera jsem vypátral v roce 1999, prvního vykradače bankovních účtů přes internetová bankovnictví v roce 2002.