Vánoce jsou sbaleny, ale nezoufejme. Přichází Rok Králíka

“Leden za kamna vlezem" nepatříval mezi mé oblíbené měsíce. Po rozsvícených Vánocích a Silvestru jakoby se zhaslo a celý svět se pohroužil do neutěšeně pochmurné mlhy krátkých dní a dlouhých zimních večerů...

....pololetního vysvědčení a později zkouškového období. Netušila jsem tehdy, že šedivý čas povánoční může být úplně jiný. Leden jako měsíc barev, slunce, naděje a života? Neslýchané! Poprvé jsem na tento zcela nový způsob prožívání ledna narazila na jihu Číny, kam jsme jako studenti rádi jezdívali na zimní prázdniny. Naším oblíbeným cílem býval tropický ostrov Chaj-nan. 

Leden a někdy i část února jsou tu obdobím důležitých příprav na Lunární Nový Rok, v čínštině též známý jako Svátek Jara. Tehdy na jihu Číny doslova rozkvetou nejen lidské příbytky, ale i kanceláře a veřejná prostranství. Ve vzduchu je cítit radostné očekávání příchodu nejdůležitějšího svátku roku. U vstupu do budov se objeví velké keramické květináče s keři zelených listů a miniaturních pomerančů, s větvemi broskvoní posetými křehkými růžovými vločkami květů, spolu s květináči pivoněk a orchidejí. Občas se někde objeví i méně obvyklé poklady rostlinné říše, jako například kdoulovec japonský. Lidé neoceňují jen svěží krásu, vůni a paletu barev, která se tu nabourává do zimy. Každá rostlina má svůj symbolický význam. Znalci tradic si domů pořizují květiny, které dle jejich přesvědčení přinesou všem zdraví, štěstí a prosperitu po celý další rok. 
 

Květy broskvoně a miniaturní pomeranče v keramických květináčích zdobí předsíně a haly v jižní Číně

Zatímco v některých částech Evropy se snažíme prodloužit magické kouzlo Vánoc, Čína, Korea a některé země jihovýchodní Asie už na začátku ledna ledna přepnou do modu radostného očekávání jara a oslav nových začatků. Koncem prosince mě na českém Twitteru zaujala bouřlivá diskuze o tom, kdy končí Vánoce. Zatímco někteří rázně zabouchli dveře za Vánocemi už 26. 12., jiní argumentovali křtem Páně a liturgickým obdobím vánočním. V Hongkongu tyto debaty nevedeme. Vánoce jsou tu spíše komorní záležitost a každý si je slaví či neslaví, jak uzná za vhodné. 27.12. jsme ale všichni bez rozdílu svorně uvítali jeden den vánočního volna navíc. Vyfasovali jsme ho jako náhradu za neděli 25.12. 

V naší domácnosti slavíme Vánoce české, po kterých následují Vánoce anglické a pak volně přejdeme k oslavám Vánoc řeckých a ukrajinských. V prosinci nás dostihl covid, a tak jsme slavili spíše až v tom ukrajinském termínu. Ještě v druhé polovině ledna je tu možné u některých pomalejších lidí a firem občas vidět vánoční výzdobu. Na veřejných místech jí ale každým dnem ubývá a na její místo se nedočkavě stěhuje červená a zlatá barva, pomerančovníky a spousta květin, které symbolizují nový začátek, štěstí, vitalitu a prosperitu nadcházejícího Lunárního Nového Roku. Letos na všechno to hemžení seshora dohlíží Králík, který 22. ledna převezme žezlo od kralujícího Tygra. 

V porovnání s těmito přípravami je možné říci, že Vánoce a Silvestr jsou v Hongkongu jen takovou lehkou předehrou k bouřlivým oslavám Lunárního Nového Roku, kdy to lidé nejen v Číně, ale i v mnoha zemích jihovýchodní Asie skutečně rozbalí na plné pecky. A to nejen co se týká květin, jídla a rodinných sešlostí, ale i rachotu. Vzpomínám si, že před mnoha lety v Pekingu začínali lidé odpalovat rachejtle několik týdnů před oficiálním vypuknutím oslav. Stejná situace byla i na jihu, na ostrově Chaj-nanu. Tam, kdo neodpaloval rachejtle, jakoby nežil. Těsně před svátky pak přišlo crescendo, které vyvrcholilo příchodem Nového roku, ale rachot pokračoval ještě mnoho dní poté. Dnes už je naštěstí  odpalovaní dělbuchů ve velkých městech zakázáno.

Mám tu každoroční plynulou transformaci, od Vánoc přes Silvestra po Lunární Nový Rok, ráda. Už od začátku ledna jsou všechna květinářství po celém Hongkongu v plné polní a připravené na nejlukrativnější sezónu roku. Po městě v lednu vyrostlo celkem 15 tradičních novoročních květinových trhů. Na tom hlavním v Parku Královny Viktorie si zapomětlivci a šetřílkové mohou pořídit květiny až do 22. ledna do druhé hodiny po půlnoci. Podle skazek zkušených harcovníků jdou prý po půlnoci ceny květin prudce dolů. 

Letos jsme na ostrově Cheung Chau (stejně jako loni jsme tam oslavili příchod roku 2023) byli očitými svědky toho, jak vánoční výzdoba našeho hotelu putovala do krabic, a jak na její místo okamžitě nastoupila novoroční výzdoba plná květin, symbolů jara a červené a zlaté jako symbolů života a kýženého bohatství. Leden je v Hongkongu dobrý měsíc.  

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marketa Moore | pátek 20.1.2023 4:20 | karma článku: 9,56 | přečteno: 213x