Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Alenka v říši divů a za staveništěm: co zůstalo ze City University v Hongkongu?

Na konci srpna jsem navštívila svou Alma Mater, the University of Hong Kong (HKU), nejstarší (založena v roce 1911) a nejvýznamější místní univerzitu. Měla jsem pocit, že se stala svým vlastním stínem. 

To jsem ale ještě netušila, jak to vypadá na dalších univerzitách.
 

Pán ve žluté helmě něco svařoval. Napravo je vstup do chodby, kterou se staveništěm dostanete na univerzitu

Minulý týden jsem měla možnost navštívit City University of Hong Kong. Neznám ji tak dobře jako HKU, ale několik dlouhých let jsem tam učila. City University najdete ve stanici Kowloon Tong, důležité přestupní stanici zelené a modré trasy metra. A dostanete se do ní přes nákupní centrum Festival walk (asi něco jako v Praze nákupní centrum Chodov). City University byl původně technický institut (engeneering college/polytechnic) založený v roce 1984. Na univerzitu byl povýšen o deset let později, v roce 1994. Já jsem se tam pokoušela vzdělávat studenty v letech 2007-2014.
Cílem mé návštěvy City University (CityU) byla tentokrát unikátní výstava o šíření buddhismu z Indie do jihovýchodní Asie, Číny, Koreje a Japonska po moři. Toto šíření buddhismu probíhalo díky obchodním výpravám právě z Indie směrem na východ. Někteří historici dokonce tyto námořní cesty nazývají Mořskou Hedvábnou cestou.
Vůbec mě nenapadlo, že návštěva výstavy bude vlastně taky náročnou expedicí plnou nástrah a nečekaných překvapení. A protože to tak nějak vystihuje realitu dnešních dnů v Hongkongu, rozhodla jsem se vás pozvat na tuto výpravu se mnou. 
Dva dny před cestou na City University nás naše průvodkyně požádala o zaslání přesného  jména, příjmení a čísla našich hongkongských občanek. Tyto informace pak předala komusi na City University. Tam náš záměr navštívit výstavu schválili a zaslali nám každému na e-mail individuální QR kód ke vstupu. Průvodkyně nám řekla, že po nás možná ani QR kód ani občanky nebudou chtít, ale že mají plné právo je po nás požadovat, a tak je třeba být připraven. 
Nakonec po nás skutečně nikdo nic nechtěl. Zřejmě usoudili, že naše skupina evropsky a indicky vypadajících žen o věkovém průměru 60 let, se neskládá z nebezpečných záškodníků, kteří se budou snažit narušovat hladký chod vzdělávání mladé hongkongské generace.
Musím se přiznat, že jsem CityU vůbec nepoznala. Vešly jsme vchodem, který jsem neznala a který připomínal vstup na staveniště. Uskakovaly jsme nákladním autům naloženým stavebním materiálem a skupinka sekuriťáků-důchodců, která seděla u závory, nás jen ležérně odmávla. Naši průvodkyni už dobře znali a zřejmě se tam dosud chovala podle předpisů, tak i nás poctili svou důvěrou.
Na výstavě jsme všechny dostaly na triko nálepku návštěvníka, aby důvod naší návštěvy univerzity byl hned všem jasný. Bylo tam s námi též několik místních lidí, protože výstava je otevřena veřejnosti a je možné se tam dostat samostatně přes registraci na webových stránkách galerie. Výstava byla naprosto úžasná a budu se jí věnovat podrobněji v dalším příspěvku.
Po výstavě jsme dostaly rozchod a bylo nám vysvětleno, jak se dostat zpět do civilizace na metro. Já jsem v té chvíli byla ještě v buddhistickém chrámu v Thajsku (ano, ta výstava je tak dobře udělaná, že navozuje pocit, jako byste se přenesli do jiného času a jiných destinací), a tak se ke mě donesly jen útržky těchto informací. Ale byla jsem si jistá, že po sedmi letech strávených v této instituci, určitě cestu ven najdu. 
Po rozchodu jsem si celou expozici prošla ještě jednou a skončila opět u vchodu, na začátku. Tam jsem se zeptala, jestli mám jít zpátky k východu na druhém konci výstavy, ale bylo mi řečeno, že můžu použít výtah, kterým jsme přijely. Tak jsem se ocitla zpátky dole na staveništi. A tu jsem zaváhala. Mohla jsem zamířit doleva, kudy jsme přišly, nebo doprava na staveniště, které bylo součástí univerzity. Nakonec zvítězila má zvědavost a rozhodla jsem se podívat na své bývalé pracoviště. Dostala jsem se tam podivnou zastřešenou chodbou, která vedla staveništěm, a pak jsem už jen zírala jako Alenka v říši divů…

Kupodivu největším problémem bylo nakonec dostat se ven. Na CityU jsou totiž naistalované turnikety jako v metru a bez elektronické studentské/zaměstnanecké karty nebo zvláštního povolení se nedostanete tam, ani ven. Já jsem se po obhlídce univerzity chtěla dostat ven. Před turnikety jsem úplně ztuhla. A samozřejmě jsem úplně zapomněla na to, že mám svůj oficiální QR kod. Nálepku návštěvníka galerie jsem též někde ztratila...a tak jsem jen zoufale mávala letáčkem z výstavy. Mír...chci odejít v míru a pokoji a mám ty nejlepší úmysly. Hodný pan sekuriťák měl pochopení a vypustil mě na svobodu do nákupního centra Festival walk. Obrázky turniketů a sekuriťaků se mi tu bohužel nepodařilo nahrát. Jen malá drobnost. Zatímco na HKU dnes hlidkuji pohodoví hongkongští strýcové a tety, na CityU u hlavního vchodu stále zaměstnávají nesmlouvavé a agresivní sekuriťáky z Afriky. 

Semestr už začal a studenti pilně studují
A už jsem uvnitř. CityU teď má i svou hymnu
Knižky zdarma
Dnes se zjevně nic moc neděje...
Socha Svobody je trochu pochroumaná, ale stále stoji. I s nápisem 4.6.1989. Jen Zeď Demokracie, kam byli studenti zvykli psát své nápady a pocity, prochází nějakou podivnou rekonstrukcí....
....pokud máte dotazy ohledně renovace Zdi demokracie, volejte na uvedené telefonní číslo
Jen knihovna Run Run Shaw se stále na svém místě
Na rozdíl od HKU, bezpečnostní agentura na CityU stále zaměstnává drsné a nesmlouvavé sekuriťáky z Afriky. Na HKU byly nahrazeni milými strejdy a tetami z Hongkongu.

 

Autor: Marketa Moore | pondělí 13.9.2021 7:44 | karma článku: 8,49 | přečteno: 287x
  • Další články autora

Marketa Moore

Cestování v době covidové (2): Karanténní hotely aneb nejen cesta ale i návrat je cíl

Všude ve světě už sice covid skončil, ale v Hongkongu se čas zastavil v roce 2020. Covidová opatření a restrikce stále řídí naše životy a terorizují místní obyvatelstvo.

22.6.2022 v 12:04 | Karma: 29,32 | Přečteno: 3591x | Diskuse| Cestování

Marketa Moore

Sobota 35. května byl den, kdy se před 33 lety v Pekingu nic nestalo

Přípravy na den, kdy se nic nestalo, začaly letos v Hongkongu nezvykle brzo. Už dva dny před ním, jsme byli upozorněni, že nemáme chodit sami do parku. Nedoporučovalo se také nosit květiny, svíčky nebo trička s nápisy.

8.6.2022 v 5:57 | Karma: 21,80 | Přečteno: 743x | Diskuse| Osobní

Marketa Moore

Svátek dračích člunů v naši hongkongské česko-anglické domácnosti

Dnes je sice pátek, ale v Hongkongu slavíme Svátek dračích člunů ???, též zvaný Tuen Ng, a tak máme opět volno.

3.6.2022 v 6:52 | Karma: 12,62 | Přečteno: 288x | Diskuse| Ostatní

Marketa Moore

Jak jsme jeli do Sin-ťiangu a neporušili žádný zákon

Do Sin-ťiangu jsem se měla namířeno už od svých studentských let v Pekingu. Nakonec jsem tam ale docestovala až v roce 2017 a byl to nezapomenutelný zážitek, při kterém neutrpělo žádné zvíře, rostlina ani zákon.

19.5.2022 v 10:48 | Karma: 17,49 | Přečteno: 752x | Diskuse| Cestování

Marketa Moore

Cestování v době covidové (1)

V posledních dvou letech pro nás představa cestování nebyla spojena s radostí, ale s nesmírným stresem. Jak prohlásila moje rakouská kamarádka Tina, plánovaní cestování z Hongkongu a zpět je dnes podobně dobrodružné, jako

12.5.2022 v 9:40 | Karma: 14,04 | Přečteno: 521x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 523x
Více než 25 let jsem doma v Hongkongu. Píšu o životě tady z pohledu Češky v bývalé britské kolonii pod čínskou správou. A též o cestách i necestách po Asii a okolí.

Postřehy a obrázky z každodenního života na Facebooku na stránce "Byl jednou jeden přístav" @pristavHongKong

Seznam rubrik