Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Václav Machiavellista Klaus, aneb účel světí prostředky

Co spojuje Davida Camerona se sudetskými Němci? Euroskeptik, ekoskeptik a především egocentrik Václav Klaus. Obdivuhodná persona v ohledu vytrvalostním, jelikož není příliš lidí, kteří lpí na svém do posledního dechu jen proto, aby neztratili tvář. A Klausovi ztráta tváře hrozila nejen před českým národem, ale – což je pro mužské ego jeho formátu vražedné – před půl miliardou lidí celé Unie.

Aby mohl dál vytrvale a tvrdošíjně prosazovat svojí nechuť k lisabonské reformní smlouvě a s důstojností zachovávat vlastní názorovou konzistenci, potřeboval v posledním měsíci opravdu již nějaký pádný důvod. Zvlášť když i věrolomní Irové dali reformované Evropě zelenou a Klausův spojenec Kaczynski ve Varšavě uspořádal ku příležitosti lisabonské autogramiády honosný banket, bylo na Hradě nutno hledat jakékoli stéblo, jehož by se pan prezident mohl chytit.


Není to tak dlouho, co v prezidentské kanceláři skrze dopisní papír svitla naděje na udržení Klausova ojedinělého euroskepticismu při životě - psal sám šéf britských konzervativců David Cameron, že když se podpis pozdrží o pár měsíců, on se přestěhuje na Downing Street a potopí Lisabon v referendu. Jenomže pro rádoby legitimní pozdržení ratifikační signatury by po uplynulých několika dnech potřeboval opravdu pořádný důvod - a vyšťoural ho kde jinde, než v samotné smlouvě. Uhodil na sudetoněmeckou otázku a možnost majetkových vyrovnání, čímž propojil Camerona s národnostní třenicí tisíce kilometrů od La Manche a samozřejmě popudil Němce ještě víc, než se mu to dařilo pouhým odpíráním parafy.


Nejsem právník, Lisabonskou smlouvu jsem nečetl (a kdo ji měl jako právní laik v ruce, ten moc dobře ví proč). Ale její propojení s otázkou Sudet mi od politika Klausova formátu (svého času jsem si ho vážil coby dobrého prezidenta) připadá vůči národu necitlivá, vůči zahraniční politice neprozíravá a vůči morálce a etice ubohá. Je naprosto evidentní, že o ochranu domečků a políček v pohraničí našemu prezidentovi až tolik nejde, zato o Camerona ano. V tomto případě jde o jasný machiavelismus: účel (destrukce Lisabonu) posvětil coby prostředek i takovou nestoudnost, jako podněcování česko-německého antagonismu strašákem odsunů a následných žalob.


Nestydím se za slovo „antagonismus", i když opravdoví, pravověrní „Evropané" by mne za tento pojem uvnitř Unie rádi odsoudili. Věnoval jsem nějaký čas pročítání reakcí na Klausovy požadavky v německých médiích. A pokud lze soudit, nestranný a objektivní přístup k otázce událostí těsně po 2. světové válce jsem nikde nenašel. Němci i Češi se rádi tváří, že je to již minulost, ovšem do doby, než tuto minulost někdo nevytáhne. Emocionální postoj vyjadřují i rozdílná označení pro vystěhovanou populaci - zatímco my o nich hovoříme jako o „odsunutých", německé slovo je mnohem expresivnější - „vyhnaní".


Nejmenovaný německý server popisuje Benešovy dekrety jako „listiny, na jejichž základě byly z ČSR vyhnány a o majetek připraveny tři miliony Němců". České „odsunuty" a „konfiskovány" zní o mnoho více „nad věcí", než emocionální německé pojmosloví. Antagonismus až mírná zášť je tedy vcelku na místě. Mnozí Němci odsuny a události kolem nich neustále vnímá jako křivdu a zločin. Ano - děly se zločiny. Ano, majetek jim byl zabaven. Ano, byli vystěhováni a doslova vykořeněni.


Na druhé straně v Německu chybí objektivní pohled z druhé strany - sudetští Němci byli (i přes tvrzení snažící se dokázat opak) obrovskou menšinou trpící chronickou neloajalitou k republice (stejně ovšem i Slováci), menšinou, která odmítla ČSR v nejkritičtější chvíli podržet a nakonec to byla ona, kdo demokracii v Československu nasadila oprátku. Po Mnichově byli ze Sudet vystěhováváni také Češi. Bylo zde období protektorátu a heydrychády, byl zde holocaust. Byly zde nucené práce. Třetí říše hospodářsky vysávala všechna dobytá území, včetně ČSR. V Německu naprosto chybí reflexe a úvahy o možné adekvátnosti odsunů.


Co je tam prohlášeno za mrtvé, je ve skutečnosti pouze uložené k ledu.  Umrtvení sudetské otázky je nejspíše možné pouze se současným umrtvením generací, jichž se sama dotýká. Václav Klaus svým přístupem bohužel umrtvování příliš neurychluje. Naopak možná budí k životu vášně, které by zanedlouho byly úplně zapomenuty.

Autor: Jan Mohnert | pondělí 12.10.2009 21:43 | karma článku: 14,73 | přečteno: 1201x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Poslance SPD jsem zbil já, přiznal se 17letý mladík. Došlo k dalšímu ničení

5. května 2024  11:22,  aktualizováno  20:49

Drážďany v sobotu zaznamenaly další předvolební útok. Tentokrát šlo o stánek protiimigrační...

Strach z migrace i rebelie proti levici. Mladí Němci se přiklánějí k AfD

5. května 2024  20:15

Čekali byste, že mladí Němci volí hlavně Zelené nebo jiné levicové strany? Omyl Roste podíl těch,...

Méně teorie a faktů, více praktických znalostí. Blíží se reforma školních osnov

5. května 2024

Premium Ministerstvo školství chystá změnu toho, co a hlavně jak by se měli žáci na základních a středních...

Usnul za volantem a srazil lidi na chodníku. Pro ženu a dítě letěl vrtulník

5. května 2024  19:10,  aktualizováno  19:48

V Kostelní Lhotě na Nymbursku vjel v neděli odpoledne řidič osobního auta na chodník, kde srazil...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.