Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pravice a levice = rozdílný přístup k hospodářství. Vážně?

Existují jisté nezadatelné hodnoty, na nichž politika zprava doleva historicky stála. A zdaleka to nejsou pouze hodnoty materiální. Liberalismus prosazuje neustálé rozšiřování lidské svobody do všech oblastí, kde ještě svoboda není. Tak například svoboda vyznání. Či svoboda slova. Anebo svobodný přístup k informacím. Svobodné shromažďování. To přece nejsou svobody ekonomické, nebo ano? To jsou svobody politické, a jen náhodou jsou jaksi vtěleny do demokratického systému dneška. Demokracie se totiž může odehrávat i bez těchto svobod. Ostatně, tak navrhnul demokratické zřízení Jean J. Rousseau.

Zosobnení konzervativismu, liberalismu a socialismu na jediném obrázku.

Konzervativizmus naopak stojí na uchování tradic. V podstatě přímo oponuje liberalismu. Vezměme si třeba rodinu – zatímco liberál bude hájit jakoukoli formu rodiny (nukleární, širší, neúplnou, či homosexuální), konzervativec bude trvat na tradiční rodině, s přesně rozdělenými úlohami otce, matky a dětí. Zatímco liberál bude bořit tradiční rozdělení rolí ve společnosti a podporovat rovnoprávnost (tedy větší svobodu) žen a mužů, konzervativec bude proti němu brojit. Konzervativec bude striktně prosazovat kapra, zatímco liberál bude tvrdit, že na druh ryby nezáleží. Dokonce to ani nemusí být ryba. Každý se smí svobodně rozhodnout, jak bude slavit Vánoce.

Zatímco konzervativec bude chtít vzdělání pouze pro hrstku lidí, liberál bude prosazovat svobodný přístup. Konzervativec bude zuby nehty bránit elitní školy, zatímco liberál je bude chtít svobodně zpřístupnit všem, kdo jsou dost chytří, aby je studovali. A dostáváme se k socialistovi. Jeho ústřední heslo je rovnost. Proto bude na rozdíl od konzervativce a liberála žádat vzdělání úplně pro všechny. A nejen vzdělání, ale i například volební právo. To chce sice pro všechny i liberál, jenomže socialista jej na rozdíl od liberála bude prosazovat rovné. Každý bude mít jen jeden hlas. A ničí hlas nebude mít větší váhu. Tak daleko liberálové nejdou, i John Stuart Mill prosazoval volební právo všeobecné, ale nerovné. Další politickou hodnotou, vlastní konzervativcům a liberálům, je právo na soukromí.

A mohl bych pokračovat dále a dále. Zatímco konzervativci představují od Velké francouzské revoluce pravici, liberálové se od té doby z levice přesunuli někam doprostřed. Z leva je vytlačili socialisté. Zatímco v mnoha otázkách stojí konzervativci proti liberálům a socialistům, jinde (například v mnohých otázkách týkajících se rovnosti) naopak svorně s liberály oponují socialistům. A nebyla to ekonomická práva, kdo rozdělil politiku na pravici a levici. Prvotní dělení bylo politické.

Otevřeme-li dnes noviny, podíváme-li se na televizi, zjistíme, že politické strany se jinak, než ekonomicky neprezentují. A český občan (a jakýkoli jiný občan v Evropě) ani jinou prezentaci nevyžaduje. Český občan dělí politiky na pravicové a levicové nikoli na základě souhrnného programu politických a ekonomických cílů, ale na základě způsobu, jakým hodlají distribuovat bohatství. Materiální, nikoli kulturní či duševní, samozřejmě. Rozhoduje se podle toho, zda dotyční podpoří ty, či rozdají druhým. Český občan se zajímá o to, „co z toho bude fyzicky mít“. A tak zde máme volební programy plné kroků k potírání nezaměstnanosti a boji s hospodářskou krizí, ale naprosto postrádající návrhy na obhajování politických práv, či – ideálně - jejich zdokonalování.

 

Poznámka: Článek je původně součástí jiného textu ("Vnímáme vůbec ještě politiku politicky?"), ovšem pro větší stravitelnost byl rozdělen do dvou volně navazujících a navzájem se inspirujících částí.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Mohnert | středa 28.4.2010 10:34 | karma článku: 14,19 | přečteno: 1227x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Publikace Nerudové jsou ostuda. Zesměšňuje všechny vědce, míní europoslanec

9. května 2024  12:08

Ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová publikováním do...

V systému DiPSy jsou výsledky přijímacích zkoušek, školy je zveřejní během dne

15. května 2024  7:16

V systému DiPSy jsou k dispozici výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. Uchazeči si...

Guvernérka urazila kmenové náčelníky. Siouxové jí zakázali vstup na pětinu státu

15. května 2024  6:56

Guvernérka amerického státu Jižní Dakota Kristi Noemová má aktuálně zakázaný vstup skoro na pětinu...

Pláničkova metoda v praxi. Turecký farmář pouští slepicím Mozarta, nesou víc vajec

15. května 2024  6:35

Po vzoru legendární české komedie Slunce, seno, jahody, v níž muzikou zvyšoval dojivost krav...

Bidenova administrativa má nový balík zbraní pro Izrael, vyjde na miliardu dolarů

15. května 2024  6:22

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena pokročila v přípravách balíku zbraní a munice pro...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.