Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Paroubek má seznam! Nemá. Ale?!

Dal jsem si tu práci, a podíval se na tiskové prohlášení přímo na stránkách sociální demokracie, protože média hovoří o zveřejňování fotografií odpůrců na internetu. Ve skutečnosti se jedná o ilustrované prohlášení, nic víc. To však neznamená, že bychom celou „věc“ mohli odložit jako další mediální kachnu s tím, že to nic neznamená. Celá záležitost nám totiž skrytě kyne s varovně zdviženým prstem.

Problém nezmizí s prohlášením, že o žádné seznamy nejde. Skutečně o ně nejde. Velmi nebezpečný je však samotný fakt, že vůbec dochází k pořizování fotografií osob s nesouhlasným názorem. A nejvíce alarmující je, že se tak děje na přímý příkaz poslance a předsedy politické strany. Neznamená, že když z fotografií seznam nevznikne, je takové jednání v pořádku. Naopak, v demokratické svobodné společnosti je naprosto nepřípustné, aby se pořizováním fotografií vůbec zakládala ona eventualita utváření seznamů.

Mnozí oponenti nebývají příliš odhodlaní. Nemají povahu disidentů. Oponují, protože se domnívají, že ve svobodné zemi je to bezpečné. Avšak stačí jim pouhý náznak nebezpečí, pouhá eventualita, aby se svého názoru vzdali. Skryté vyhrožování proskripcemi je nepřijatelné, protože proskripce (neboli forma seznamu) jsou od Sullových dob nástrojem útisku a nesvobody.

Naprosto hrozivě však působí tohle „odstrašující fotografování“ v souvislosti s textem, který se k němu vztahuje:

„Jsme toho názoru, že podobné chování je projevem lidské neslušnosti a neúcty k odkazu jedné z nejvýraznějších osobností českých dějin. Současně je však i v rozporu s demokratickými právy garantovanými každému jednotlivci, jakož i každé politické straně, v rámci shromažďovacího zákona.“1

Tomáš Masaryk byl prvním prezidentem Československé republiky. Zásluha o stát mu byla přiznána již za jeho života ústavní výjimkou. A to na základě všeobecné politické shody národa československého. Dnes patří TGM českému státu jako národní hrdina a jako takový je naprosto apolitický. Dovolávat se demokratických práv, svobody projevu a shromažďování je na politickém shromáždění do nebe volající. Uctění památky prvního prezidenta republiky není věcí politického přesvědčení, ale národního cítění. Proto nevidím důvod, proč by mělo být ve svobodné zemi organizováno politickou stranou, a toutéž stranou potom prohlašováno za apolitické a proto ústavně chráněné proti politickým protestům.

Uctění Tomáše Garrigue Masaryka je příležitostí k odložení politiky politiky. Je příležitostí ukázat, že přes rozdílné názory a politická přesvědčení je, stejně jako nás všechny, spojuje víra v Českou republiku. Víra v ideál, jemuž prezident Masaryk zasvětil život. Památka TGM by měla být uctívána představitely všech politických stran v zemi bez rozdílu na společném shromáždění. Jedině pak je totiž možné se dovolávat neúcty k něčí památce. Jedině pak by politický protest odporoval slušnosti. Jedině pak bychom mohli apelovat na společnost a dovolávat se demokracie. Ale za žádnou cenu bychom nesměli shromáždění bránit byť skrytou hrozbou vytváření seznamů. Privatizace národních hrdinů ve jménu politických ideálů musí vždy počítat s protestem. Proti politickému aktu máme vždy právo protestovat.

1 - http://www.cssd.cz/media/projevy-a-clanky/naruseni-slavnostniho-shromazdeni

P.S.: Tomáš Masaryk nikdy nebyl sociálním demokratem. Mnohem více byl národním socialistou. Jakékoli politické přivlastňování TGM je mi k smíchu i k pláči. A všechny strany jej pod rouškou uctívání zneužívají k vlastní propagaci…

 

Autor: Jan Mohnert | úterý 9.3.2010 16:24 | karma článku: 31,36 | přečteno: 1735x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Opilý řidič kličkoval Brandýsem. Čtyři tisíce pro každého, uplácel pak policisty

30. dubna 2024  17:03

V druhé polovině dubna zastavila policejní hlídka kličkující a pomalu jedoucí auto. Cizinec, který...

Došla na Majálesu voda? Odmítáme to, říká pořadatel. GIBS prověřuje zásah

30. dubna 2024  13:56,  aktualizováno  16:57

Na sobotním festivalu Majáles v pražských Letňanech nebyl problém pouze s vracením peněz za zálohy...

Masivní sucho je zpět, hrozí požár jako v Českém Švýcarsku, říká klimatolog

30. dubna 2024  16:53

Podcast V den pálení čarodějnic Český hydrometeorologický ústav varuje před vysokým rizikem šíření požárů,...

Česko nakoupí šest vrtulníků pro hašení požárů, pomohou i jinde v Unii

30. dubna 2024  16:51

Česko chce do roku 2030 nakoupit šest vrtulníků pro hašení lesních požárů. Jejich cena by byla do...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.