Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsem se rozkmotřil s TOP09

….a stal se nedopatřením někým, kdo je považován za jejího odpůrce. Prostřednictvím blogu bych tuto situaci rád napravil, protože mám rád, když je ve všem jasno a když je „čistý vzduch“

TOP09 je stranou, která od počátku trpí značným nepochopením podstatné části společnosti, podloženým velice jednoduchým a obecně pochopitelným argumentem – strana nebyla zvolena ve volbách, co tedy dělá ve sněmovně? Vždyť my, občané a voliči, vhazujeme své lístky do uren stranám, tak jak je možné, že se najednou objeví v poslanecké sněmovně něco, co od nás nikdy hlasy nedostalo?

Protože se věnuji politické vědě, není mi blízké takto jednoduché vnímání reality, a hledám objektivní příčiny problému. A tím je podle mého názoru zásadní nesoulad ústavního textu s formou, jakou dosazujeme své zástupce. Česká varianta proporčního volebního systému totiž umožňuje jen velmi omezenou možnost přizpůsobení volebních lístků voličově představě. Důsledkem toho je, že psychologicky český volič svůj hlas vnímá jako hlas pro stranu, nikoli pro konkrétní zástupce. Naproti tomu, ústavní slib, který musí každý poslanec složit, předpokládá poslancovu odpovědnost svému „nejlepšímu vědomí a svědomí“. Zatímco pro podstatnou část voličů je tedy mandát kolektivní záležitostí (jeho držitelem je politická strana), z hlediska naší Ústavy je mandát individuální, a proto pouze poslancův.

Na dnešním „setkání studentů s Miroslavem Kalouskem v Plzni“ (tento týden již druhá akce toho druhu) jsem se proto poslance Kalouska zeptal, zda si je TOP09 tohoto problému vědoma, a zda má v úmyslu se s ním coby strana jím nejvíce „postižená“ nějakým způsobem vypořádat. Jen pro pořádek, existenci TOP09 jsem nezpochybnil a nikdy tak činit nebudu. Politické strany vznikají různým způsobem a v minulosti byl vznik politických stran na půdě parlamentu zcela běžnou záležitostí. A bylo by popíráním reality, kdybychom tvrdili, že nic jako TOP09 před volbami neexistuje.

Nicméně dočkal jsem se standardní „politické“ odpovědi – „de iure je vše naprosto v pořádku a na vzniku TOP09 žádná kontroverze není.“ Upřímně řečeno, překvapen jsem nebyl. Jen mne má otázka jaksi mimoděk postavila na stranu odpůrců strany. Veřejně zde říkám – není to pravda. Jen si myslím, že politické strany by měly řešit problémy v případě, že se objeví. A to nejen ekonomického rázu. Podle mne by bylo velice žádoucí, kdyby taková strana minimálně zavedla na pořad dne diskusi o problému a jeho případná řešení – změnu textu ústavy, anebo změnu či reformu volebního systému.

Osobně bych preferoval změnu volebního systému, konkrétně německým směrem, tedy k tzv. „personalizovanému proporčnímu systému“. Změna ústavy je vždy krokem krajním a rovněž obtížným. Proč ne reformu většinovým směrem, když nám takový systém funguje v Senátu? Kdyby TOP09 vznikla na půdě Senátu a nikoli ve sněmovně, nikdo by se nad tím ani nepozastavil. Nejen proto, že Senát má jen velmi omezenou moc (což je zdaleka nejdůležitější), ale také proto, že senátoři na rozdíl od poslanců disponují individuálními mandáty nejen z Ústavy, ale také z hlediska psychologie voliče. Volíme-li poslance, vidíme na billboardech po celé zemi tutéž tvář. Volíme-li však senátora, je tváří tolik, kolik je volebních obvodů.

Proporční volební systém umožňuje mnoha stranám, aby byly slyšeny, ale žádná opravdu nevládne tak, jak si přeje. Ve většinovém volebním systému (který má tendenci napomáhat vzniku systému dvou stran) sice není slyšet mnoho stran, zato jedné je vždy umožněno po určitý čas vládnout podle svého. A já se obávám, že česká společnost není ochotna akceptovat situaci, v níž by po určitý čas neměly všechny názory rovnou šanci se prosadit.

Nicméně si myslím, že pochyby, které TOP09 ve společnosti rozvířila, bychom neměli házet jen tak za hlavu. Zvláště ne v případě, kdy je nesoulad ústavy a chápání voličů tak očividný, a kdy tento nesoulad rozhodně není neřešitelným filosofickým a právním problémem. Řešení je. A řešení je, myslím si, hlavním důvodem, proč v demokracii pravidelně volíme své zástupce.

Autor: Jan Mohnert | pátek 19.3.2010 15:45 | karma článku: 12,81 | přečteno: 1524x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

I na čarodějnice padaly rekordy. Nejtepleji bylo severně od Prahy

30. dubna 2024  18:41

Na 24 ze 168 stanic fungujících alespoň 30 let v úterý, poslední den měsíce dubna, kdy se tradičně...

Chci víc peněz na vědu i bezúročné půjčky pro doktorandy, říká nový ministr

30. dubna 2024  15:37,  aktualizováno  18:29

Pavel Tuleja, který má být příští týden jmenován novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace za TOP...

Green Deal nikdo nezmění. Vnímejme ho jako příležitost, radí Pavel Telička

30. dubna 2024

Premium Česká republika slaví 20. výročí vstupu do EU. Pavel Telička tehdy český vstup v Bruselu...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

30. dubna 2024  17:58

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.