Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sherpa Rallye

Dovolujeme si Vás pozvat na zajímavou víkendovou akci do zahraničí s názvem Sherpa Rallye. Určitě víte, že šerpa je vysokohorský nosič. Osobně jsem si pod slovem šerpa vždy vybavila vysokohorského nosiče v Himalájích, který nese tiše, trpělivě a s lehkostí těžkou bagáž Evropských turistů, kteří se vydali dokázat si, že na osmitisícovku prostě mají a uspokojení jejich ega stojí do značné míry na práci těchto nenápadných služebníků v pozadí. Nicméně do Himalájí Vás skutečně zvát nebudeme.

Podzim pro mnohé představuje oblíbené roční období. Poměrně mnoho lidí vyráží na podzim na prodloužené víkendy do hor, aby si ještě užili přírodu a hory. Letošním turistickým hitem bylo Slovensko, které předčilo i tolik oblíbené Chorvatsko a právě na Slovensko Vás chceme pozvat. Pokud se chystáte na prodloužený víkend do Vysokých Tater, nenechte si ujít jubilejní třicátý ročník Sherpa Rallye 2014. Nosičské závody se sice uskutečňují na různých místech Evropy, Krkonoše nevyjímaje, ale v podstatě jen Slovensko nabízí ten skutečný nosičský punc, tam to není „jen jako“.

Šerpy totiž nenaleznete jen v asijských Himalájích nebo v jihoamerických Andách , ale i na slovenských dvoutisícovkách. Slovenští vysokohorští nosiči si obstarávají své živobytí tím, že odnášejí zásoby na nedostupné vysoce položené horské chaty, vzpomeňme například Chatu pod Rysmy, Téryho chatu nebo Zámkovského chatu. Slovensko se tak může pyšnit evropskou raritou, protože je jedinou evropskou zemí, kde tradice nosičů trvá, například Alpské vysokohorské chaty jsou už dávno zásobovány pomocí vrtulníků. Díky této přežívající tradici je na Slovensku nosičská kultura velmi silná.

Pro zajímavost „chalani“ ze Žiliny založili hudební skupinu s příznačným názvem Sherpa Band a jejich „specializací“ je koncertování v nejvýše položených místech, kdy si své nástroje ovšem také vlastnoručně vynesou. Svým koncertem na Gerlachovském štítu se zapsali do Guinessovy knihy rekordů za koncert zrealizovaný v největší výšce.

Sherpa Rallye se uskuteční v neděli 19. 10. 2014. Pro potenciální zájemce je možnost zapsat se od 8.00 – 10.30 v hotelu Popradské Pleso. Cíl cesty se nachází na proslulé Chatě pod Rysmi, která je nejvýše položenou chatou na Slovensku. Váha naložené krosny u muže je 60 kg. U mužů nad 60 let je za každý rok úleva 3 kg. Zúčastnit se mohou samozřejmě ženy, přičemž váha naložené krosny u ženy je 20 kg. Samotná rallye začíná od Hotelu Popradské Pleso startem v 11:00. Sherpa Rallye je „otevřená“ i pro nosiče začátečníky a tak, kdo by si rád vyzkoušel svou zdatnost, má jedinečnou příležitost. Každopádně každý účastník je obeznámen, že se akce zúčastní na vlastní nebezpečí.

Rallye má také svého „předskokana“ Baby Rallye pro děti do 12 let. Tato dětská rallye se uskuteční na trase železniční stanice Popradské pleso až hotel Popradské Pleso. Zápis probíhá od 8:00-8:45, samotná Baby Rallye začíná v 9:00. ­

Podzimní Sherpa Rallye není jediným „nosičským“ závodem na Slovensku. V červnu se uskutečňuje také „mladší“ závod Nosičská stovka známá také jako Memoriál Juraja Petranského, kdy muži nesou 100 kg, ženy 25 kg a tato akce je určena pro nosiče profesionály a nezkušeným nosičům se nedoporučuje. Slovo memoriál vždy vzbuzuje pocit respektu a piety. Nejinak je tomu také u Memoriálu Juraje Petranského. Juraj Petranský byl mladý muž, který velmi miloval vysoké hory a jako nosič si obstarával také živobytí a to se mu také stalo osudným, když ho při vynášce v březnu 2000 zasypala lavina. Neměl v té době ještě ani 27 let. Jeho přátelé se rozhodli, že jeho památku si budou pravidelně připomínat. Nosičská stovka pak nabízí příležitost nejen obdivovat nosičské rekordy, ale také uvědomit si, že člověk má mít vůči horám a přírodě velikou pokoru.

A jak vypadá nosičův den? Nosič začátečník začíná na 30 kilogramech, zkušený nosič zvládá i 100 kg. Nosič obvykle zvládne 2 někdy i 3 trasy denně. Obvykle jednu dopoledne a jednu odpoledne. Chvilky odpočinku mezi vynáškami ovšem nemá. Nosič totiž působí zároveň trochu jako údržbář, pomocník v kuchyni nebo uklizeč, pomůže na chatě tam, kde je to třeba. Na vysokohorských chatách každý dělá, co je třeba, symbióza mezi lidmi a dobré vztahy jsou v těchto místech nevyhnutelné. Nosiči rozhodně nepatří mezi jakési podivínské solitéry. Tito lidé nezřídka získali i vysokoškolské vzdělání a mohli si dovolit ctižádostivé životní plány, ale láska k přírodě a horám byla silnější. Svým způsobem tato náročná práce by nám turistům, kteří mají komfort servírovaný až pod nos měla připomínat, že bychom se měli k horám chovat nejen s výše zmíněnou pokorou, ale především s úctou a ohleduplností.

Za vznik početných vysohorských chat, které na Slovensku vznikaly od konce 19. století Slovensko vděčí Edmundu Térymu (na jeho počest Téryho chata). Edmund Téry byl uherský lékař, chirurg a horolezec, který se zasloužil o propagaci turistiky a to zejména v Tatrách. Edmund Téry působil několik let jako chirurg v Bánské Štiavnici a během té doby získal k slovenským horám (po Tatrách také především ke Štiavnickým vrchům) hluboký vztah. Působil také jako redaktor časopisu Turista, v němž se věnoval Tatranské tématice. Jeho pojetí turistiky spočívalo ve spojení sportovního vyžití a poznávání přírodních krás. Stal se také velkým průkopníkem horské služby a za prestiž a vysokou profesionalitu horské služby, jak ji známe dnes, vděčíme právě lidem jako byl Edmund Téry. Téry byl nejen zdatný horolezec, ale také schopný lékař a časem zdravotní inspektor a ministerský poradce, který se neostýchal kritizovat veřejné zdravotnictví na venkově a od roku 1914 stav katastrofální hygieny ve vojenských zajateckých táborech. Při jedné inspekční cestě do zajateckého tábora se nakazil zápalem plic, k čemuž se přidružily také deprese z vyčerpání a z válečných hrůz první světové války, které bránily jeho organismu zotavit se. Edmund Téry byl sice zdatný horolezec, ale také citlivý člověk, který nedokázal odolat tlakům nemilosrdné doby a konce první světové války se už nedočkal. Život a dílo Edmunda Téryho nás natolik zaujal, že se mu budeme blíže věnovat v samostatném článku.

Článek je napsán pro časopis a audiomagazín Vaše srdcovka

 

Autor: Monika Mochová | čtvrtek 16.10.2014 8:45 | karma článku: 5,89 | přečteno: 316x
  • Další články autora

Monika Mochová

Kafe v pět a zajímavý vydavatelský počin roku

Dnes píše skoro každý. Internet je přehlcen blogosférou. Někomu se to může jevit jako ztráta času, někdo vnímá psaní jako koníček a někdo to píše v rámci terapie či relaxace. Přesto by se ten, kdo píše třeba blog nebo sem tam nějaký esej či povídku do šuplíku, nepovažoval za spisovatele. A přitom já osobně čtu raději blogy než seriózní publicistiku. Tak jako neherci mají osobitý projev a film s neherci získá neuvěřitelnou autenticitu, tak také slovní projev neprofesionálního„psavce“ má své kouzlo a vydat třeba povídky obyčejných lidí bez spisovatelských aspirací by určitě bylo velmi hodnotným vydavatelským počinem.

20.10.2014 v 11:37 | Karma: 6,10 | Přečteno: 378x | Kultura

Monika Mochová

Azylová péče – úvod

Dnešní den (17.10.) je Mezinárodní den za vymýcení chudoby. Když slyším hlubokomyslná slova o tom, jak je třeba s chudobou bojovat, podvědomě se mi vybaví vzpomínka profesora a kněze Tomáše Halíka, když přijal pozvání na jakýsi mezinárodní „hladový summit“, jehož poslání spočívalo v dialogu na téma „Jak bojovat proti chudobě v zemích třetího světa.“ Hosté byli ubytováni v luxusních hotelích a pochutnávali si na opulentních jídlech. Tomáš Halík se cítil zahanben a nebyl sám. Jeho kolega u stolu suše poznamenal něco ve smyslu: „Když si představím, že za peníze, které tento sumit stál, bychom mohli vystavět v Africe několik škol, ani se mi tady nechce moc být.“

17.10.2014 v 11:24 | Karma: 8,44 | Přečteno: 397x | Společnost

Monika Mochová

Hudební srdcovka Filipa Čenžáka a jeho kapely Sunnyflower

Hudba je velký byznys. Je to v pořádku každá produkce se stává produktem a produkt má mít svého kupce a uměleckého díla se to nepochybně týká dvojnásob. Problém nastává, když se úspěch stává prvoplánovou záležitostí, což přináší nutnost nežádoucích kompromisů a vytrácí se postupem času originalita a invence. Je to patrné nejen v oblasti hudebních celebrit, ale i mezi těmi, kteří si zvolili hudbu jako své hobby, kdy poptávka po kvalitní v podstatě reprodukované produkci například na plesech či svatbách mnoho zajímavých hudebníků odvedla od původních cílů skládat vlastní muziku. A protože my nechceme být „komerční“, nabízíme Vám nekomerční hudební ochutnávku.

17.10.2014 v 9:15 | Karma: 5,01 | Přečteno: 193x | Kultura

Monika Mochová

Chalupaření – Expedice Čochtan a pitný režim

Soutěž o nejlepší hranou komedii vyhrál kultovní film S tebou mě baví svět. A kde se převážná část děje odehrávala? Na chalupě. Nevím, jak Vám, ale mi přijde film diskriminující. Jsem sice daleka toho stát se feministkou, ale trojice Nový, Satinský, a Postránecký s partičkou malých harantíků v čele s Matesem, se snaží vzbudit dojem, že zábavní jsou jenom tátové, zatímco mámy jsou ty škarohlídné pedantky, s nimiž není vlastně žádná legrace.

15.10.2014 v 8:55 | Karma: 8,72 | Přečteno: 362x | Cestování

Monika Mochová

Nakladatelská lovestory

S mizejícím sluníčkem mnozí z nás zalezou stále častěji do pelíšku s knížkou. Kniha zůstává pro mnoho lidí stále srdcovkou. Neurologové nedávno zjistili, že pro vývoj dítěte je důležitá tradiční kniha a žádná čtečka, protože ta nestimuluje plnohodnotně činnost mozku. A mají recht. Knížka je prostě knížka. Šustění papíru, vůně tiskařské barvy nebo naopak patina času, to je prostě něco nenahraditelného a nic na tom nemění skutečnost, že na čtečku se Vám vejde celá knihovna. U čtení je pro mnoho lidí důležitá haptika, tedy možnost si tu knihu pořádně osahat, listovat v ní a to digitální kniha nenahradí.

7.10.2014 v 13:30 | Karma: 5,38 | Přečteno: 269x | Kultura
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 386x
Žen jako jsem já je 12 do tuctu, tak co bych o sobě tak asi měla psát :o)