Záchranný kruh evropské ekonomiky - ale s olověným závažím
Evropská komise v minulém týdnu předložila návrh záchranného balíčku pro členské země v celkové výši 750 miliard EUR, tedy zhruba 20 bilionů korun. Peníze mají jít na obnovu ekonomik jednotlivých zemí postižených koronavirovou krizí. EK navíc prozradila, že dvě třetiny z této částky budou ve formě nevratných příspěvků a zbylá třetina formou úvěrů. Více jak 300 miliard je rezervováno pro nejvíce postižené země, tedy pro Itálii a Španělsko. Na Českou republiku zbude 20 miliard EUR.
Tolik zprávy, které se můžete dočíst v našich a v evropských médiích. Jsou to pouhá čísla a běžnému člověku nic moc neřeknou, ale každého z nás by už dnes mělo zajímat, kde na to Evropská unie vezme. Předsedkyně komise von der Leyenová prohlásila, že EK si díky svému silnému ratingu bude půjčovat na kapitálových trzích. Všichni víme, že dluhy se musí splatit a tahle půjčka vyjde draho zejména budoucí generace, komise chce totiž dluh splácet až po ukončení příštího sedmiletého volebního období, tedy až v roce 2028. Zdá se mi to nebo je to opět obvyklý přístup EU ve stylu „po nás potopa“? Teď vás bez vašeho souhlasu rekordně zadlužíme a co bude za sedm let, nás až tak moc nezajímá, to už si vyřešte sami. Alarmující je navíc fakt, že doba splatnosti má být třicet let, tři desetiletí s takovýmto obřím dluhem není zrovna nejlepší dědictví, které přenecháme našim dětem.
Jako problematické vidím i rozdělení prostředků mezi jednotlivé státy, více jak třetina pro Itálii a Španělsko, které sice byly postiženy koronavirem opravdu hodně, ale je na čase si přiznat, že jejich ekonomiky si už předtím vedly dlouhodobě špatně. V roce 2018 byl státní dluh Itálie astronomických 134,8 % HDP, což svědčí o dlouhodobém tragickém hospodaření země a má slova reflektují i světové ratingové agentury, podle mezinárodně uznávané společnosti Standard&Poor je tato jižní země hodnocena jako BBB minus, tedy s negativním výhledem do budoucna, Španělsko je na tom s ratingem úplně stejně. Nelze tudíž všechno svádět na koronavirus, tyto ekonomiky potřebovaly hlubokou vnitřní reformu již dříve a pouhé sypání peněz do systému jim nemůže nikdy pomoci. Navíc nepoměr mezi malým objemem peněz pro ČR i pro některé další členské země a obřím balíkem pro jižní státy vyvolá pnutí mezi jednotlivými členy EU.
Při rozdělování peněz by měla podle EK hrát roli také míra nezaměstnanosti, my máme tu „smůlu“, že je u nás dlouhodobě nízká. Takže nastane absurdní situace, kdy budeme v podstatě znevýhodněni za svou pracovitost. Itálie nebo Španělsko každoročně dováží zahraniční pracovníky na sezónní práce v zemědělství, protože Italům nebo Španělům se prostě pracovat nechce. Přijde vám to spravedlivé? Mně ani náhodou, odmítám zadlužit svoje potomky jen proto, aby si někteří italští nebo španělští občané i v příštích letech mohli relativně dobře žít jako nezaměstnaní.
Eskalující spory a rozdíly mezi severem a jihem Evropské unie jsou mimo jiné i jedním z důvodů proč je pro ČR výhodné, že nemáme euro a stále si držíme naši českou korunu. Jednak si stále můžeme sami rozhodovat o regulaci ekonomiky pomocí centrální banky, ale také se nemusíme kvůli euru podílet na řadě finančních problémů v Eurozóně, které budou velice pravděpodobně v budoucnu narůstat. Mohlo by se navíc lehce stát, že opatření Evropské centrální banky by na českou ekonomiku mohlo mít spíše negativní dopad, pokud bychom přijali euro a odevzdali tak část své suverenity v podobě České národní banky Evropské unii.
Mnozí zřejmě namítnou, že Česká republika z EU dostává dotace na svůj rozvoj, to už za pár let nebude platit a od roku 2024 budeme čistými plátci, to znamená, že do Unie pošleme více peněz, než z ní dostaneme. Ve světle tohoto faktu se chystaná pomoc EK jeví ještě hůř, protože na splácení dluhu musí EU někde vzít peníze. Předpokládá se navíc zavedení nových ekologických a digitálních daní, očekávat lze i zvýšený tisk peněz Evropskou centrální bankou a tudíž i nárůst inflace.
Ačkoli se mnozí radovali, že záchranný balíček je výrazem snahy o jednotu EU, mám dojem, že půjde opět o pravý opak a stávající problémy to jen prohloubí. Evropská unie musí začít restartem, nikoli zadlužováním našich dětí a vnoučat, protože v téhle podobě je to asi taková pomoc jako, když hodíte tonoucímu záchranný kruh s olověným závažím.
Miroslav Křížek
Ekonomický odhad roku 2022
Letošní rok se chýlí ke konci, a proto si dovolím uzavřít ho ekonomickou predikcí pro rok přicházející. Nekončíme s příliš optimistickými čísly, co se týká naší i světové ekonomiky.
Miroslav Křížek
NEflace, aneb nový ekonomický pojem
Inflaci se ve svých článcích věnuji dlouhodobě, ačkoli jsem její dramatické zvýšení předpokládal již na začátku tohoto roku, tak si při současné úrovni meziročního růstu 5,8 % kladu otázku, kdo je viníkem.
Miroslav Křížek
Pár ekonomických rad pro novou vládu
Pár ekonomických rad pro novou vládu. 5 zásadních problémů, které může nová vláda, doufejme, vyřešit.
Miroslav Křížek
Zase ta zatracená inflace
Ve svých článcích před inflačním rizikem varuji dlouhodobě, má predikce ze začátku roku předpovídala zhruba tříprocentní inflaci, trefil jsem se téměř přesně.
Miroslav Křížek
Soumrak střední třídy v Česku
Nejen ekonomické dění posledních měsíců mě donutilo se zamyslet, kdo je největším společenským otloukánkem, tedy kdo vlastně odnáší současnou situaci nejvíc.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Povodeň na Jesenicku smetla domy, před vodou prchají i jinde
Aktualizujeme Katastrofální povodně zasáhly většinu Česka. Nejhorší situace je aktuálně na Jesenicku. Povodňová...
Povodeň na Jesenicku smetla domy, před vodou prchají i jinde
Aktualizujeme Katastrofální povodně zasáhly většinu Česka. Nejhorší situace je aktuálně na Jesenicku. Povodňová...
Za deset minut byla voda o metr výš. Hanušovice ani nestihly evakuovat
Hanušovice na Šumpersku dopoledne zatopila povodňová vlna, většina lidí zůstala v domech a nestihla...
Nejhorší ještě není za námi, uvedl Fiala. Pokud můžete, pomozte, apeluje Pavel
Sledujeme online Podle premiéra Petra Fialy nyní v důsledku povodní přicházejí nejkritičtější chvíle. „To nejhorší...
V Polsku u hranic s Českem se protrhla přehrada, přívalová vlna zatopila město
V polském městě Stronie Śląskie nedaleko českých hranic se v neděli odpoledne protrhla přehrada,...
- Počet článků 35
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 6231x