Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Soumrak střední třídy v Česku

Nejen ekonomické dění posledních měsíců mě donutilo se zamyslet, kdo je největším společenským otloukánkem, tedy kdo vlastně odnáší současnou situaci nejvíc.

Nejen ekonomické dění posledních měsíců mě donutilo se zamyslet, kdo je největším společenským otloukánkem, tedy kdo vlastně odnáší současnou situaci nejvíc. Bohužel pro nás všechny je to střední třída, a ačkoli se politické strany tváří, jak budou usilovně zlepšovat životní podmínky právě těchto lidí, tak realita je dost odlišná.

 

Kdo tam vlastně patří

Pojďme si na začátek definovat, kdo to je vlastně střední třída a proč hraje v ekonomice tak zásadní roli. Podle zakladatele sociologie Maxe Webera lze střední společenskou třídu definovat mezi vyšší a dělnickou třídou, v našem západním pojetí ji Roger Scruton připisuje ještě další vlastnosti, jako jsou určitá úroveň všeobecné vzdělanosti, materiální úroveň v podobě soukromého vlastnictví a tendence k politickému kompromisu. Britský sociolog Anthony Giddens přišel s konkrétním rozdělením do tří skupin platným i u nás, první je stará střední třída, kam patří drobní podnikatelé, živnostníci, majitelé menších obchodů a soukromí zemědělci, další podskupinu tvoří vyšší střední třída v podobě odborníků, jako jsou lékaři, a vedoucích pracovníků, poslední podskupina nižší střední třídy je složená z učitelů, nižších úředníků nebo zdravotních sester. OECD považuje za střední třídu obyvatele s příjmem 75 % až 200 % mediánu, což považuji za rozumnější definici než násobky průměrné mzdy, která ekonomickou realitu vystihuje poněkud zkresleně.

Význam střední třídy pro demokratický stát a ekonomiku je nesporný, dalo by se říci, že tvoří přímo jakési makroekonomické ukotvení a na jejich bedrech leží financování státu pomocí daní, které v podstatě udržují ve státě sociální smír mezi nejbohatšími a nejchudšími.

 

 

Co ohrožuje střední třídu?

Již před dvěma lety vyšla studie OECD, popisující ždímání kapes střední třídy. Nejvyšší ohrožení stability této společenské vrstvy jak autoři, tak já osobně, spatřují v raketovém zdražování bydlení. Momentálně u nás máme čtvrtý nejvyšší růst cen nemovitostí v EU a v prvním kvartále tohoto roku byl růst cen domů a bytů 11,9 %, vzhledem k růstu cen stavebních materiálů a inflaci neočekávám, že druhý kvartál bude lepší, spíše naopak. Teď si dejte do souvislosti tato čísla s růstem mezd také v prvním kvartálu 2021, průměrná mzda poskočila výše o 3,2 % a to ještě musíme počítat s faktem, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Vychází mi z toho celkem jednoduchá rovnice, kde je příslušník střední třídy v minusu a zoufale se za pomocí hypotéky a úvěrů na bydlení snaží dohnat pádícího koně v podobě cen bydlení utržených ze řetězu. Řešením bytové krize určitě nejsou levičácké nápady na pokutování dlouhodobě neobsazených bytů nebo přísné zdanění investičních bytů, již jsem minulosti napsal, že zásadní je podpořit výstavbu nových bytů zejména těch obecních a státních, s tím souvisí i potřeba zrychlení stavebního řízení a po vzoru Vídně opakovat lidem, že bydlet v nájmu není žádná ostuda.

 

Daně a inflace útočí

Vraťme se k našemu usouženému závodníkovi, jakoby nestačilo, že musí stíhat tempo růstu cen nemovitostí, tak mu ještě stát do obou kapes přidá zátěž. Do první mu naloží zvýšení daní, které už v podstatě připouští po volbách i vládní strany, protože díra ve státním rozpočtu se musí nějak zalátat. Na nejchudších si nic nevezmete, jejich daňový odvod je minimální a nejbohatší zase umí v daňové optimalizaci dobře chodit, takže střední třída to jako vždy odnese.

Do druhé kapsy se ještě vejde závaží v podobě rostoucí inflace, která střední třídě nejen požírá případné úspory, ale také jim komplikuje rodinné rozpočty. Poslední údaj za červenec je růst cen o 3,4 % a inflační výhled vypadá na další růst. Pokud v souvislosti s inflací podíváme na reálný růst mezd, tedy růst očištěný o růst spotřebitelských cen, tak v prvním čtvrtletí tohoto roku to bylo pouze 1 % a stále opakuji, mzdy zdaleka reálně nerostly všem příslušníkům střední třídy. Tištění peněz a následné hnojení ekonomiky se prostě muselo projevit, když k tomu přidáte bezuzdné rozhazování státu, tak je to pro střední třídu hodně jedovatý koktejl, který bude muset vypít až do dna.

 

 

Závěrem jen dodám, že silnou a produktivní střední třídu potřebujeme všichni, chudí se bez ní propadnou ještě níže do pasti chudoby a bohatí se vystavují riziku sociálních nepokojů. Je na čase obrátit role, stát by měl být kvalitním sluhou pro střední třídu, která si ho platí a ne naopak, protože jedině tudy vede cesta k prosperitě.

 

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceny-inflace-zdrazovani-ekonomove-seidler-kovanda.A210806_114822_ekonomika_jla

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/finance-ceny-ekonomika.A210818_191327_domaci_kzem

https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/nemovitost-byt-cena-rust-reality.A210819_110447_viteze_daja

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miroslav Křížek | středa 25.8.2021 11:35 | karma článku: 40,65 | přečteno: 6404x
  • Další články autora

Miroslav Křížek

Ekonomický odhad roku 2022

Letošní rok se chýlí ke konci, a proto si dovolím uzavřít ho ekonomickou predikcí pro rok přicházející. Nekončíme s příliš optimistickými čísly, co se týká naší i světové ekonomiky.

16.12.2021 v 7:08 | Karma: 32,86 | Přečteno: 5113x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

NEflace, aneb nový ekonomický pojem

Inflaci se ve svých článcích věnuji dlouhodobě, ačkoli jsem její dramatické zvýšení předpokládal již na začátku tohoto roku, tak si při současné úrovni meziročního růstu 5,8 % kladu otázku, kdo je viníkem.

22.11.2021 v 8:05 | Karma: 31,37 | Přečteno: 4545x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

Pár ekonomických rad pro novou vládu

Pár ekonomických rad pro novou vládu. 5 zásadních problémů, které může nová vláda, doufejme, vyřešit.

13.10.2021 v 7:12 | Karma: 32,22 | Přečteno: 3749x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

Zase ta zatracená inflace

Ve svých článcích před inflačním rizikem varuji dlouhodobě, má predikce ze začátku roku předpovídala zhruba tříprocentní inflaci, trefil jsem se téměř přesně.

23.9.2021 v 7:11 | Karma: 29,12 | Přečteno: 3287x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Miroslav Křížek

Řidič v roce 2040 - aneb když ekonom napíše povídku (4 minuty čtení)

„Jauvajs!“ vykřikl jsem zlostně, když mi strojek z ničeho nic spadl na palec u nohy a odkutálel se do rohu koupelny. Přemýšlím, kde se stala chyba a najednou mi to došlo, všichni v domě si dálkově zapnuli nabíjení svých....

22.7.2021 v 9:07 | Karma: 45,32 | Přečteno: 8263x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Úder na tábor v Rafáhu zabil 45 lidí. Rozhodnutí z Haagu musí platit, řekl Borrell

27. května 2024  12:47,  aktualizováno  15:19

Izraelské vzdušné údery na palestinský uprchlický tábor poblíž Rafáhu na jihu Pásma Gazy v neděli...

Řidič se řítil po dálnici rychlostí 226 km/h, bez papírů může být i rok a půl

27. května 2024  15:13

Rychlostní 226 kilometrů v hodině se po dálnici D55 u Tlumačova na Zlínsku řítil řidič audi....

Krajské a senátní volby budou 20. a 21. září, oznámil prezident

27. května 2024  14:42,  aktualizováno  14:48

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září....

Nepoučíme se. Základem zdraví má být životní styl, ne léky, říká Špičák

27. května 2024  14:22

Pandemie plně odhalila křehkost a zranitelnost moderní civilizace, přesto se Češi zdravějšímu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6230x
Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Seznam rubrik