Vláda nás hodila přes palubu

Místo toho, aby se vláda věnovala důkladnému zpracování programu na podporu stále se zhoršující ekonomické situace, tak legislativní kličkou zabránila získání odškodného pro podnikatele. Srovnání vládních rozhodnutí se světem.

Vláda nás hodila přes palubu

 

Místo toho, aby se vláda věnovala důkladnému zpracování programu na podporu stále se zhoršující ekonomické situace, tak legislativní kličkou zabránila získání odškodného pro podnikatele, kteří jsou kvůli restriktivním opatřením vlády momentálně často bez jediného příjmu. Jak k tomu došlo? Vláda prostě 23.3. zrušila krizové opatření, které vydala 12.3.2020 a nahradila ho krizovým opatřením Ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Pomineme-li bezprecedentní ohýbání legislativy, tak účel v tom vidím pouze jediný, znemožnit firmám a OSVČ případné čerpání nároku na kompenzaci škod. Místo podpory tedy hodili deseti tisíce nejohroženějších lidí přes palubu, nejvíce na tento krok samozřejmě doplatí malí živnostníci jako například kadeřnice, maséři, trenéři nebo také knihkupci a kavárníci, zaměstnávající pár dalších osob.

Podle studie finanční analytické společnosti JPMorgan je průměrná doba, kdy jsou schopni malé firmy pokrýt své ztráty z rezerv 27 dní, data navíc jednoznačně ukazují, že sektor služeb (pohostinství, osobní služby, řemeslníci a opraváři) a maloobchod jsou pod průměrem, někteří dokonce dost hluboko, v oboru gastro je průměrná doba přežití bez výdělku pouhých 16 dní. Abych vládě nekřivdil, tak už přišla spolu s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou s programem Covid, kde si malé a střední firmy mohou bezúročně půjčit až 15 milionů korun. Celé to má ovšem hned dva háčky, prvním je, že program je dočasně pozastaven, takže v něm o pomoc již žádat nemůžete a druhý je mnohem závažnější, za půjčku ručíte celým svým osobním majetkem. Dovedete si představit, že v takto nejisté situaci se upíšete k podmínkám, že v případě krachu přijdete o střechu nad hlavou? Já tedy určitě ne, existují totiž mnohem účinnější formy pomoci, inspirovat se můžeme například v sousedním Německu.

Německý vládní kabinet se již v pondělí shodl na podpoře OSVČ a malých podniků ve výši 9 000-15 000 EUR na tři měsíce, částku obdrží po té, co prokážou, že zůstali zcela bez příjmů. Další ulehčení pro malé a střední firmy vidím v rychlém schválení „Kurzarbeit“ neboli práce na zkrácený úvazek, efektivní nástroj k zachování pracovních míst, kdy Německá pracovní agentura bude zaměstnavateli vyplácet 60% mzdy zaměstnance a to po dobu 12 až 24 měsíců.

Němci prostě vědí, že nesmí nechat poškozené lidi padnout a roztočit tak spirálu druhotné platební neschopnosti, která vede i k obrovskému sociálnímu tlaku a úpadku. Každý průměrně myslící jedinec si dovede spočítat, že když teď vydá prostředky na podporu živnostníků a malých firem, tak nebude muset za pár měsíců řešit podporu v nezaměstnanosti, sociální dávky a hledání nouzových bytů pro ty, kteří nebudou schopni splácet své hypotéky.

Nezapomínejme, že ekonomika je silná tak, jak silné jsou její nejslabší články!

 

 

Autor: Miroslav Křížek | čtvrtek 26.3.2020 11:30 | karma článku: 33,00 | přečteno: 1715x
  • Další články autora

Miroslav Křížek

Ekonomický odhad roku 2022

16.12.2021 v 7:08 | Karma: 32,86

Miroslav Křížek

Zase ta zatracená inflace

23.9.2021 v 7:11 | Karma: 29,12