Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stát v rozkladu

Jako ekonoma mě trápí i stav veřejných financí, schválený astronomický schodek a poslušné sklapnutí podpatků v Bruselu, kdy budeme ručit za dluhy všech států, včetně zemí Eurozóny je pomyslnou cestou do pekel.

Je sice okurková sezóna, ale tohle téma by vám ujít nemělo a myslím, že už jste si toho taky všimli, teď v létě ještě o něco víc. Náš stát je prostě v rozkladu, nejviditelnější a nejcitelnější na vlastní kůži je to zřejmě při cestování po republice. Pokud zvolíte jízdu autem, čekají vás nekonečné a často nesmyslné objížďky a uzavírky. Takovým smutným mementem za celý stát by mohla být objížďka Novomlýnských nádrží u Mikulova, několik měsíců předem zde byl provizorní most, ovšem práce na novém se mezitím nekonala, ta začala až v březnu, kdy se provizorium dostalo do havarijního stavu, a na dlouhých devět měsíců se musíte kodrcat po objízdné trase vedoucí přes rozpadající se silnice třetí třídy. Nervy tečou nejen řidičům, ale i obyvatelům vesnic, přes které je vedena objížďka. Do stavu opravdového vzteku se dostanete až za hranicemi s Rakouskem, kdy zjistíte, že jejich dálnice už vede takřka k hraniční čáře. Obchvat poslední vesnice Drasenhofen byl postaven za 18 měsíců, kdežto obchvat Mikulova je stále jen na papíře.

Předseda vlády se sice vymlouvá, že nejsme v EU tak dlouho jako Španělsko a tudíž nemůžeme mít takovou síť dálnic a silnic z evropských peněz. Jenže náš soused Polsko je v EU stejnou dobu a od roku 2010 postavili více jak desetkrát tolik dálnic, u nás to bylo smutných 75 kilometrů, u nich 780 kilometrů. Jestli vám ještě toto nepřipadá katastrofální, tak stav na našich železnicích už se tomu blíží. Nechci hodnotit selhání lidského faktoru při posledních nehodách na kolejích, ale fakt, že neexistuje špičkové moderní, automatické zabezpečovací zařízení na všech tratích je prostě alarmující. Nebo se vážně chcete dostat do stavu, kdy před cestou vlakem bude nutné pomalu sepsat závěť?

Moc dobře na tom není ani naše zdravotnictví, jehož největší předností jsou momentálně obětavost vzdělaného zdravotnického personálu a jejich ochota sloužit přesčasy. Ale někde to prostě už nejde, jako třeba v chebské nemocnici, kde bude přes léto uzavřená interna, takže se občanům z celého okresu dramaticky zhorší dostupnost péče. Dlouhodobě chybí koncepce reformy zdravotnictví postavená na solidaritě, ale také na udržitelnosti celého systému. Pokud to takhle půjde dál, tak zejména příhraniční okresy budou trpět čím dál horší zdravotní péčí, která bude téměř nedostupná. Nedovedu si představit, jak senior pojede se svým problémem například až do Plzně autobusem, to je navíc i dost nedůstojné, pokud celý život platil zdravotní pojištění.

Jako ekonoma mě trápí i stav veřejných financí, schválený astronomický schodek a poslušné sklapnutí podpatků v Bruselu, kdy budeme ručit za dluhy všech států, včetně zemí Eurozóny je pomyslnou cestou do pekel. K prosperitě se prostě propůjčovat nedá, ta vzniká jedině prací chytrých hlav a šikovných rukou a je smutné, že se lídři EU tváří tak sebejistě, jakoby neplatilo, že všechny dluhy se jednou musí splatit i s úroky.

Možná nejhorší je počínající rozklad společenský, všimli jste si, jak je poslední dobou vše vyhrocené? Nejlepším důkazem ostré rozpolcenosti je předchozí prezidentská volba, příznivci obou kandidátů by se snad byli schopni rozhádat do krve a výsledek nakonec odpovídá rozštěpení společnosti. Navíc si spousta lidí zejména z mladší generace myslí, že vše si vydupou nějakou demonstrací či hnutím. Ne, respekt k čemukoli nevzniká z uřvanosti a ukřivděnosti, ale ze smysluplného dialogu a činů. Dokud budou hlavní zbraně jakéhokoli hnutí vandalismus, mediální vymývání hlav ve spřátelených novinách a špinění ostatních s odlišnými názory, tak se nikam neposuneme, spíše naopak, dojde k vykopávání ještě hlubších názorových příkopů mezi oběma stranami.

Možná jste moje předchozí řádky vyhodnotili jako příliš pesimistické čtení, ano, veselé to není, ale jen pokud si přiznáme, že náš stát je skutečně v rozkladu, tak můžeme něco změnit. A já to určitě nevzdám, protože nechci svým dětem jednou předávat spálenou zem, kde se jim bude špatně žít.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miroslav Křížek | čtvrtek 23.7.2020 9:03 | karma článku: 43,87 | přečteno: 5073x
  • Další články autora

Miroslav Křížek

Ekonomický odhad roku 2022

Letošní rok se chýlí ke konci, a proto si dovolím uzavřít ho ekonomickou predikcí pro rok přicházející. Nekončíme s příliš optimistickými čísly, co se týká naší i světové ekonomiky.

16.12.2021 v 7:08 | Karma: 32,86 | Přečteno: 5113x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

NEflace, aneb nový ekonomický pojem

Inflaci se ve svých článcích věnuji dlouhodobě, ačkoli jsem její dramatické zvýšení předpokládal již na začátku tohoto roku, tak si při současné úrovni meziročního růstu 5,8 % kladu otázku, kdo je viníkem.

22.11.2021 v 8:05 | Karma: 31,37 | Přečteno: 4545x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

Pár ekonomických rad pro novou vládu

Pár ekonomických rad pro novou vládu. 5 zásadních problémů, které může nová vláda, doufejme, vyřešit.

13.10.2021 v 7:12 | Karma: 32,22 | Přečteno: 3749x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

Zase ta zatracená inflace

Ve svých článcích před inflačním rizikem varuji dlouhodobě, má predikce ze začátku roku předpovídala zhruba tříprocentní inflaci, trefil jsem se téměř přesně.

23.9.2021 v 7:11 | Karma: 29,12 | Přečteno: 3287x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Miroslav Křížek

Soumrak střední třídy v Česku

Nejen ekonomické dění posledních měsíců mě donutilo se zamyslet, kdo je největším společenským otloukánkem, tedy kdo vlastně odnáší současnou situaci nejvíc.

25.8.2021 v 11:35 | Karma: 40,65 | Přečteno: 6404x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Jak to Němcům vtlouct do hlavy. Macron rok trénoval, aby jim to řekl po jejich

27. května 2024  21:33

Když v pondělí Emmanuel Macron střídal francouzštinu a němčinu při projevu k evropské mládeži v...

Pavel dorazil do Jordánska, přivezl humanitární pomoc pro civilisty v Gaze

27. května 2024  21:15

Český prezident Petr Pavel v pondělí večer přistál v jordánském Ammánu, kde bude v dalších dnech...

VIDEO: Jak v akčním filmu. Po zuby ozbrojení Poláci chytili českého dealera

27. května 2024  20:48

Polská policie zadržela muže z Česka, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač kvůli podezření z...

Uznání Palestiny je i políček za Gazu. Tři státy moc nezmohou, říká Kalhousová

27. května 2024  20:36

Podcast Zatímco se může brzy dostat před soudy případ války v Gaze a tři evropské státy uznají v úterý stát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6230x
Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Seznam rubrik