Proč zachovat naši suverénní národní měnu - českou korunu

Jako ekonom jsem jednoznačně pro zachování naší národní měny a to hned z několika zásadních důvodů. 

Minulý týden jsem se rozhodl svým videem otevřít téma, které by určitě nemělo zapadnout ve víru dnešních událostí, protože koronavirus jednoho dne pomine, ale důležitá otázka, zda zachovat českou korunu či přijmout euro tu bude stále.

Jako ekonom jsem jednoznačně pro zachování naší národní měny a to hned z několika důvodů. Prvním argumentem pro korunu je teorie optimální měnové oblasti, se kterou přišel v 60. letech minulého století kanadský ekonom Robert Mundell a zaměřuje se na optimální podmínky, kdy může více zemí přejít na jednotnou měnovou unii. Zde platí, že s rostoucí velikostí měnové oblasti roste i odlišnost jednotlivých zemí a tudíž i mezní náklady měnové unie. Skvělým příkladem je Řecko v eurozóně, asi nikoho nepřekvapí, že mentalita Řeků ve vztahu k veřejným financím je dramaticky odlišná od Němců. Zadluženému Řecku neměl být navíc vůbec povolen vstup do eurozóny, protože následně jeho dluhy museli sanovat všichni členové tohoto uskupení. Takže 1:0 pro českou korunu, my jsme se toho díky ní účastnit nemuseli.

Další sporný bod je přínos pro český export, v Analýze sladěnosti 2019, kde Česká národní banka zkoumá dopady případného přijetí eura, stojí v oddílu o nízkých rizicích spojených s eurem: „Dlouhodobě k nim patří zejména vysoká míra otevřenosti české ekonomiky a velká obchodní i vlastnická provázanost s eurozónou, které vytvářejí předpoklady pro existenci přínosů zavedení eura, jakými jsou snížení transakčních nákladů nebo odstranění kurzového rizika.“ Řekněme si to upřímně, náš export dobře prosperuje i se současnou měnou a navíc není vůbec jisté, zda úspora transakčních nákladů a odstranění kurzového rizika převýší eventuální administrativní náklady na zavedení měny nové. Zásadní sdělení ovšem je, že náš zahraniční obchod běží skvěle i bez eura a výrazné zlepšení po jeho přijetí není jisté, tudíž 2:0 pro korunu.

Problematická je také ztráta samostatnosti měnové politiky, kdy souhlasím s ekonomkou Stanislavou Janáčkovou, která vidí negativně akceptaci společné měnové politiky a ztrátu flexibilního měnového kurzu, jež je základním přizpůsobovacím mechanismem měnové politiky státu. V momentě, kdy přijmeme euro, vzdáme se tohoto nástroje a v konečném důsledku nám budou stanovovány úrokové sazby zvenčí a přiznejme si, že ty budou takové, jaké se budou hodit Německu a Francii, na malé státy nikdo nebude brát zřetel. V tuto chvíli máme nezávislou národní banku, nepodléhající pokynům od Evropské centrální banky, takže naše ČNB může sama reagovat na vývoj hospodářského cyklu, často odlišného od cyklu ostatních zemí eurozóny. Česká koruna tedy zase vítězí, už v poměru 3:0.

Málo se hovoří o nákladech na přijetí eura, například podle analýzy ČMKOS by byly doslova astronomické, jednak bychom ihned museli vložit příspěvek do Evropského stabilizačního fondu (ESM) ve výši necelých 50 miliard Kč a závazek, že v případě nutnosti dodáme dalších 365 miliard Kč. Dále by se tuzemské banky musely povinně účastnit Bankovní unie, to je 120 miliard pro banky a stát by to stálo zhruba 20 miliard. Navíc musíme brát v potaz i přímé poškození občanů, naše platy stále nedosahují západní úrovně a při současném kurzu k euru by mnozí dostali téměř almužnu a navíc by doplatili na možný bezprostřední růst cenové hladiny. Těmto nákladům se lze vyhnout zachováním naší koruny, vede už 4:0 nad eurem.

Poslední bod bude spíše politický, samostatná národní měna je znakem státní suverenity a státním symbolem. Nebudeme si nic nalhávat, i euro je spíše projektem k větší politické soudržnosti, než k té ekonomické a tudíž je jeho přijetí více politickou záležitostí. Podle slovenského europoslance Ivana Štefance je euro jakousi vstupenkou do „lepšího“ klubu v rámci institucí EU a znamená lepší vyjednávací pozici. Po pravdě mě jeho výrok děsí, EU má být založena na rovnosti jednotlivých států a ono to spíše vypadá, že existují dvě kategorie států, ti s eurem a ti bez něho. Nicméně ani pobídka vstupu do „lepšího“ klubu pro mě není argumentem pro přijetí nové měny, ale suverenita a národní měna ano, takže 5:0 pro korunu.

Ani v sousedním Německu není víra v jednotnou měnovou oblast nekonečná a objevují se hlasy, že by státy jako Itálie mohly a měly z měnové unie vystoupit. Jednak proto, že jim společná měna s Německem škodí a tipl bych si, že ani Němci nechtějí donekonečna finančně sanovat jižní státy. Zastánci eura ho samozřejmě budou vehementně propagovat dál, aniž by přiznali jeho negativní dopady a hlavně pro stromy nevidí les. V globálním pohledu není rozšíření eurozóny nijak extra důležité, především ve světle aktuální zprávy z The Economist, že například Čína chystá v tomto roce uvedení první oficiální digitální měny a to je novinka, která má značnou váhu.

Závěrem jen dodám, že koruna v mém srovnání zvítězila 5:0 a to je pěkný debakl pro euro, takže zůstaňme u naší národní měny a nenechme se vystrašit řečmi eurohujerů, jak nám naše měna škodí, je tomu totiž často přímo naopak.

Za udělení karmy pod článkem nebo sdílení článku předem velice děkuji. Vaší pozornosti nechť též neunikne některý z mých článků starších, souvisejících s tématem. 

 

 

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/euro-prijeti-chorvatsko-bulharsko-ecb.A200709_165903_eko-zahranicni_kou

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/koruna-euro-inflace.A200524_194600_ekonomika_nea

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/euro-ceska-narodni-banka-evropska-unie-komentar-lukas-kovanda.A191110_181440_ekonomika_mama

https://euractiv.cz/section/ekonomika/news/ceska-koruna-jiz-neni-stabilni-prijeti-eura-v-cr-presto-neni-na-poradu-dne/

https://www.economist.com/the-world-ahead/2020/11/17/china-prepares-to-launch-the-worlds-first-official-e-currency

 

 

Autor: Miroslav Křížek | pondělí 18.1.2021 8:33 | karma článku: 47,12 | přečteno: 8895x

Další články autora

Miroslav Křížek

Ekonomický odhad roku 2022

Letošní rok se chýlí ke konci, a proto si dovolím uzavřít ho ekonomickou predikcí pro rok přicházející. Nekončíme s příliš optimistickými čísly, co se týká naší i světové ekonomiky.

16.12.2021 v 7:08 | Karma: 32,86 | Přečteno: 5118x | Diskuse | Ekonomika

Miroslav Křížek

NEflace, aneb nový ekonomický pojem

Inflaci se ve svých článcích věnuji dlouhodobě, ačkoli jsem její dramatické zvýšení předpokládal již na začátku tohoto roku, tak si při současné úrovni meziročního růstu 5,8 % kladu otázku, kdo je viníkem.

22.11.2021 v 8:05 | Karma: 31,37 | Přečteno: 4548x | Diskuse | Ekonomika

Miroslav Křížek

Pár ekonomických rad pro novou vládu

Pár ekonomických rad pro novou vládu. 5 zásadních problémů, které může nová vláda, doufejme, vyřešit.

13.10.2021 v 7:12 | Karma: 32,22 | Přečteno: 3750x | Diskuse | Ekonomika

Miroslav Křížek

Zase ta zatracená inflace

Ve svých článcích před inflačním rizikem varuji dlouhodobě, má predikce ze začátku roku předpovídala zhruba tříprocentní inflaci, trefil jsem se téměř přesně.

23.9.2021 v 7:11 | Karma: 29,12 | Přečteno: 3287x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Miroslav Křížek

Soumrak střední třídy v Česku

Nejen ekonomické dění posledních měsíců mě donutilo se zamyslet, kdo je největším společenským otloukánkem, tedy kdo vlastně odnáší současnou situaci nejvíc.

25.8.2021 v 11:35 | Karma: 40,65 | Přečteno: 6405x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu

29. dubna 2025  9:31

Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...

Co to je za čilého staříka? Otec Izraele se postavil na hlavu a ukázal železnou vůli

30. dubna 2025

Seriál Na pláži v Tel Avivu můžete narazit na podivuhodnou sochu: břichatého staříka v plavkách stojícího...

Můžou za to větrníky a soláry? Blackout ve Španělsku provázel i výpadek informací

30. dubna 2025

Premium Nic podobného ve Španělsku dosud nezažili. Pondělní blackout uvěznil desítky milionů lidí ve...

Chtěla jsem do politiky, ale zklamala mě. Aktivistka Haškovcová o klimatu i Gretě

30. dubna 2025

Premium Rozárie Haškovcová je ve svých 22 letech jedním z nejsilnějších hlasů šířících osvětu o změnách...

Znáte Labubu? Jak se čínský zubatý skřítek zakousl do lidských srdcí i recese

30. dubna 2025

V nekonečné řadě postaviček přicházejících z Asie jsou panenky jménem Labubu nejnovějším...

Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a
Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a

Zápisy do prvních tříd se nezadržitelně blíží. Víte, že na některých školách si rodiče mohou dopředu zarezervovat konkrétní čas, kdy se s budoucím...

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6232x
Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.