Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč leží moc v této zemi na ulici

Premiér by měl sebrat poslední zbytky sebeúcty, a pokud není schopen působit na lidi jako důvěryhodný a názorově pevný lídr, kterého nevláčí průzkumy veřejného mínění, tak by měl odstoupit. 

Řídí nás nemehla

Také se vám čím dál častěji v mysli promítá tenhle předvolební slogan Andreje Babiše, který nás z billboardů po celé republice ubezpečoval, jak jsme schopný národ, jen nás řídí nemehla? Obávám se, že ani marketingový mág Prchal nepředpokládal, že dojde k tak černému naplnění jeho slov.

 

Možná si řeknete, že kopnout si do vlády teď může každý a na jejich místě bychom také nevěděli, co máme pořádně dělat. Jenže my si je neplatíme za neschopnost, zbabělost a vyhrožování, my si tuhle partu z našich daní velkoryse dotujeme proto, aby kvalifikovaně rozhodovali a přijali patřičná opatření, která by na jedné straně chránila naše zdraví a na druhé nedecimovala ekonomiku.

 

Podnikatelé přes palubu

Když to vezmeme popořadě, tak na jaře nikdo nic pořádně nevěděl, počáteční zmatek by se tudíž dal odpustit. Co však omluvitelné není, je půl bilionový dluh a žádné výsledky, vláda musela minimálně selským rozumem dojít ke skutečnosti, že vir sám od sebe nezmizí a se zhoršeným podzimním počasím se situace rozhodně nezlepší, právě naopak. Naši čelní představitelé navíc selhali v podpoře postižených sektorů, která byla pomalá a zmatečná, jak už jsem psal ve svém starším článku. Podnikatelé často museli podporu z programu Anticovid vracet, někdy kvůli administrativní chybě, která sice byla na jejich straně, ale přičtěte si stres ze ztráty příjmů a zodpovědnost za zaměstnance a hned pochopíte, že úředníci by měli spíš být více nápomocní než rozdávat pokuty.

Na úterý 13. října připadá den soukromého podnikání, nevím, zda se mám hořkosladce smát nebo brečet, jaký dárek od naší vlády podnikatelé dostali. V gastronomii v podstatě ze dne na den musí zavřít své provozovny a přizpůsobit se na provoz výdejních okének, pokud mají vůbec tu možnost, pokud možnost nemají a zkrachují, tak jim ještě prezident přidá na náladě, protože podle něj „zkrachují jen neschopní“. Premiér sice včera slíbil, že postižené obory dostanou od státu náhradu, ale lidé mu už logicky nevěří ani slovo.

 

Fatální ztráta důvěry

Problém ztráty důvěry naší vlády je podle mě nejzásadnější a od něj se odvíjí i neochota části občanů přijímat logická, jednoduchá opatření jakými jsou roušky, rozestupy a desinfekce rukou. Důvěra je totiž ze slova věřit, a jak můžete věřit někomu, kdo přesouvá vlastní zodpovědnost tu na epidemiology, tu na ministra zdravotnictví a někdy na ministra školství, což premiér v tuto chvíli přesně dělá. Všimli jste si, jak najednou nenápadně mizí z tiskovek a předsouvá místo sebe pěšáky? Trik marketingového týmu kolem Babiše ale už průměrný volič snadno prokoukne, takže nebude fungovat příliš dlouho. V těžkých chvílích lidé potřebují srozumitelná a jasná vyjádření s přesně formulovanými podmínkami, nikoli blábolení a vyhrožování, že si za všechno můžeme sami svým chování. Tahle alibistická výmluva z úst premiéra nebyla jen jeho osobním selháním, ale odstrašující ukázkou, že Babiš nezapomněl nic z praktik dávno minulých, mezi které zastrašování a výhrůžky neomylně patřily. Třešinkou na dortu bylo vystoupení premiéra na poslední tiskové konferenci, nevím, zda se pokouší svým vystoupením nahradit divadelní představení v kategorii absurdní drama, ale rozhodně jsem z něj neměl dojem, že celá vláda má vůbec nějaký plán. A jsme opět u té důvěry, přece nikdo z vás nevěří někomu, kdo evidentně neví, co dělá.

 

Premiér by měl sebrat poslední zbytky sebeúcty, a pokud není schopen působit na lidi jako důvěryhodný a názorově pevný lídr, kterého nevláčí průzkumy veřejného mínění, tak by měl odstoupit. Jak se říká, není čas ztrácet čas a teď to platí dvojnásob, nepotřebujeme nekompetentní politiky, ale krizového manažera, který přesně nastaví podmínky a hlavně dodá lidem víru, že to zvládneme. Nebudeme si nalhávat, že nás čekají snadné časy, ale potřebujeme naději a ta se s touhle vládou vykřesává bohužel jen hodně těžko.

 

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-vlada-jednani-opatreni-zprisneni-narust-pripadu.A201012_134752_domaci_brzy

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/roman-prymula-zruseny-projev-ministr-zdravotnictvi-vlada-jednani-koronavirus.A201012_210312_domaci_vlc?zdroj=vybava_recombee

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lockdown-koronavirus-babis-covid-prohlaseni-hamacek-prymula.A201010_155559_domaci_maka

https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=758750

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miroslav Křížek | středa 14.10.2020 8:35 | karma článku: 38,77 | přečteno: 3959x
  • Další články autora

Miroslav Křížek

Ekonomický odhad roku 2022

Letošní rok se chýlí ke konci, a proto si dovolím uzavřít ho ekonomickou predikcí pro rok přicházející. Nekončíme s příliš optimistickými čísly, co se týká naší i světové ekonomiky.

16.12.2021 v 7:08 | Karma: 32,86 | Přečteno: 5113x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

NEflace, aneb nový ekonomický pojem

Inflaci se ve svých článcích věnuji dlouhodobě, ačkoli jsem její dramatické zvýšení předpokládal již na začátku tohoto roku, tak si při současné úrovni meziročního růstu 5,8 % kladu otázku, kdo je viníkem.

22.11.2021 v 8:05 | Karma: 31,37 | Přečteno: 4545x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

Pár ekonomických rad pro novou vládu

Pár ekonomických rad pro novou vládu. 5 zásadních problémů, které může nová vláda, doufejme, vyřešit.

13.10.2021 v 7:12 | Karma: 32,22 | Přečteno: 3749x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

Zase ta zatracená inflace

Ve svých článcích před inflačním rizikem varuji dlouhodobě, má predikce ze začátku roku předpovídala zhruba tříprocentní inflaci, trefil jsem se téměř přesně.

23.9.2021 v 7:11 | Karma: 29,12 | Přečteno: 3287x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Miroslav Křížek

Soumrak střední třídy v Česku

Nejen ekonomické dění posledních měsíců mě donutilo se zamyslet, kdo je největším společenským otloukánkem, tedy kdo vlastně odnáší současnou situaci nejvíc.

25.8.2021 v 11:35 | Karma: 40,65 | Přečteno: 6404x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Nález ÚS respektuji, vzkázal Fiala. Platy soudců bude koalice ještě řešit

28. května 2024  13:15

Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) k platům soudců respektuje. Je na samotném...

Ženě tlačil hlavu do hlíny, pak ji pokálel. Za brutální znásilnění dostal 6,5 roku

28. května 2024  13:15

Mimořádně brutálně si počínal cizinec, který na Vyškovsku napadl ženu. Tu nejprve oslovil, pak ji...

Když neuděláme nic, za 20 let budeme muset penze o třetinu snížit, říká koalice

28. května 2024  5:59,  aktualizováno  13:15

Přímý přenos Důchodovou reformu podle představ současné vlády Petra Fialy začínají na mimořádné schůzi...

Španělská vláda oficiálně uznala Palestinu. Podpora genocidy, zuří Izrael

28. května 2024  13:11

Španělská vláda schválila uznání palestinského státu, označila to za historický krok. Má to jediný...

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6230x
Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Seznam rubrik