Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Česká republika - silný a hrdý národní stát

Česká republika je suverénní a hrdý stát, který má právo na národní svébytnost a sebeurčení. Jsme zemí kde vznikly a působí skvělé a prestižní firmy. Příklady táhnou a proto je takových pozitivních příkladů článek plný. 

Česká republika - silný a hrdý národní stát

 

V posledních týdnech se zřetelně projevily výhody národních států, které budou v příkré opozici vůči postojům Evropské unie a tlaku na větší „semknutí se“. Otec myšlenky evropské společné měny Euro, francouzský socialista Jaques Delors je prý zděšen posledním vývojem v Evropské unii a varuje před nedostatkem solidarity. Paradoxní, že zrovna v době, kdy nás zasáhla pandemie koronaviru a očekávají se obrovské ekonomické problémy, tak je samotná unie se svými členy dokonce tak solidární, že nás soudní dvůr EU ve čtvrtek odsoudil za provinění proti unijnímu právu, když jsme odmítli povinné kvóty na přerozdělování migrantů. Korunu všemu nasadila Evropská komise svým dopisem, kritizujícím náš zákaz vývozu a reexportu respirátorů. Dokonce vyhrožují sankcemi a krácení evropských dotací. Opravdu se necháme zrovna teď vydírat a nevsadíme radši na silný národní stát?

Ten má v dobách krize nezpochybnitelné výhody, kromě toho, že může jedním zákonem smést ze stolu nesmysly, jakými jsou výše zmíněné kvóty, tak se proti pandemii osvědčuje i krátkodobé uzavření hranic a jejich kontrola. V rozplizlém prostoru, kde by se státní hranice úplně rozpustily, by se asi těžko kontroloval pohyb nakažených osob a určitě by vzrostl i příliv nelegálů z muslimských zemí. Silný stát dále může rychle reagovat na měnící se situaci pomocí své legislativy, bez toho aniž by musel čekat na schválení či povolení z Bruselu, na to teď prostě není čas. Síla státu se neobejde ani bez základních ekonomických pilířů naší společnosti v podobě podnikavých a šikovných lidí. Stále tvrdím, že je jich u nás valná většina a je potřeba jim nesvazovat ruce nadměrnou byrokracií, naopak v této těžké době si zaslouží podporu a povzbuzení. Pojďme se na to podívat pozitivně, protože v České republice máme firmy, na které můžeme být opravdu hrdí!

Národní hrdost teď cítím zejména při vyslovení jména firmy Linet, vyrábějící polohovatelná lůžka a matrace, hojně využívané ve zdravotnictví nejen pro pacienty s Covid-19. Ale není to jen obor medicínské technologie, kde jsou Češi dobří. Studie reklamní agentury Ogilvy&Mather navíc dokazuje, že českým značkám se daří i díky výborné kvalitě jejich produktů, proto nesmíme zapomenout na národní poklad v oblasti potravinářství, a sice české pivovary. V potravinářství přes sto let prosperuje také jihočeská Madeta. Připomeňme si i další firmy s bohatou a dlouhou historií, třeba Koh-i-noor od roku vyrábí od roku 1848 v Českých Budějovicích grafitové tuhy a k tomu se jejich portfolio rozrostlo i do strojírenství či energetiky. Ve strojírenství excelují i rodinné firmy Promet Group nebo TOS Varnsdorf. Nezapomeňme ani na Agrostroj Pelhřimov, největšího výrobce zemědělských strojů u nás. A co tradiční textilní a obuvnický průmysl? Ve světě je se svými netkanými textiliemi proslavená firma Juta, ale daří se i malým značkám jako je například legendární obuv Prestige. V designu budí celosvětové nadšení také práce našich sklářů z Lasvitu a Preciosy. Naše sklo z KavalierGlass frčí též v domácnostech, v průmyslu a v laboratořích,

Vždy jsme vynikali i ve výrobě s vysokou přidanou hodnotou, kde je potřeba vzdělaných zaměstnanců a šikovných inovátorů, příkladem může být firma Meopta se svou optikou pro zobrazovací a osvětlovací systémy. Pozornost si zaslouží i zbrojní průmysl, Česká zbrojovka se svými kvalitními zbraněmi nebo Tatra a její vozy pro armádu, obě firmy jsou vysoce ceněné i ve světě, drtivá většina vojenského zboží míří do zahraničí, jen za první pololetí loňského roku tento export činil více jak 6,8 miliard Kč.

A jak si vedeme v oblasti IT a moderních technologií? Patříme ke světové špičce, vzpomeňte si třeba na antivirové systémy AVG a Avast, oběma dohromady patří 24,9 % trhu, to znamená, že porazili i giganta Microsoft s jeho 23 % podílem. Lídrem na poli informačních systémů je také česká rodinná firma Unicorn, jejíž majitele mimochodem založili i školu, podporující vzdělávání nových talentů. Vynikáme i ve výrobě specifického hardwaru pro telekomunikaci a bezpečnostní systémy, to vše díky firmě Jablotron.

Velmi aktuální je také zejména inovační motor českých firem, jsme světovými lídry v řadě oborů, velmi aktuální je potřeba výroby nanoroušek s FFP3 a vyšším stupněm ochrany. Lídrem v oblasti českých nanotechnologiích je například celosvětově známá Nafigate Corporation. Skvělých českých firem máme na tisíce a tohle bylo jen takové namátkové píchnutí prstu do pomyslné mapy.

Tak co, stále ještě pochybujete a myslíte si, že jsme jen montovna aut a výrobna náhradních dílů pro Německo? Ne, máme spoustu firem a šikovných lidí, na které můžeme být právem hrdí. Ale na druhou stranu mě mrzí, že jsem v článku nevyjmenoval zdaleka všechny, takže jim alespoň chci poděkovat za jejich práci a úsilí, protože bez nich se žádný prosperující stát neobejde. A nejsou to jen oni, je to i vaše kadeřnice, kosmetička nebo prodavačka v malém obchůdku na rohu, zrovna tak jako malý farmář či vinař, hoteliér a restauratér. Všichni svým dílem přispívají k tomu, aby se nám tu dobře žilo i v budoucnu. Je potřeba nemyslet jen na velké koncerny, ale na cílenou, efektivní a rychlou pomoc státu pro všechny, kteří se kvůli současné pandemii ocitli v krizi. V dlouhodobém hledisku musí být naším cílem i podpora vzdělávání v perspektivních oborech a co si budeme povídat generová studia nebo evropská kulturní studia to určitě nebudou.

Doufám, že můj článek vás tentokrát povzbudil a nezapomeňte, že současná situace pro nás může být impulsem k tomu, abychom se zase stali hrdým a soběstačným národem. Už je na čase!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miroslav Křížek | pondělí 6.4.2020 10:07 | karma článku: 41,50 | přečteno: 4057x
  • Další články autora

Miroslav Křížek

Řidič v roce 2040 - aneb když ekonom napíše povídku (4 minuty čtení)

„Jauvajs!“ vykřikl jsem zlostně, když mi strojek z ničeho nic spadl na palec u nohy a odkutálel se do rohu koupelny. Přemýšlím, kde se stala chyba a najednou mi to došlo, všichni v domě si dálkově zapnuli nabíjení svých....

22.7.2021 v 9:07 | Karma: 45,32 | Přečteno: 8263x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Miroslav Křížek

Zelená totalita změní nejen trh s elektřinou

To vše se v budoucnu promítne do zvýšení cen elektrické energie, domácnosti si sáhnou hlouběji do kapsy a firmám se prodraží vstupní náklady na výrobu a provoz, což se ve výsledku promítne do vyšších cen koncového zboží.

29.6.2021 v 8:05 | Karma: 39,65 | Přečteno: 5182x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

(Ne)mocný hypoteční trh

Je zkrátka na čase si připustit, že byty jsou prostě jen jedno z aktiv, jako jakékoliv jiné. A že žádný nárok na bydlení ve vlastním nikdo nemá. Bydlet ve slušném nájemním bytě je v současnosti i ekonomicky zajímavou alternativou.

3.6.2021 v 9:18 | Karma: 31,21 | Přečteno: 4046x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

Po zimě přijde jaro

Napadlo mě, že ta věta je sice dost jednoduchá a neříká žádné objevné moudro, ale v tom je její síla, protože platí univerzálně. Její platnost se vztahuje na každé období po pandemiích, po ekonomickém útlumu prostě přijde růst.

4.5.2021 v 10:04 | Karma: 31,82 | Přečteno: 4504x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Křížek

Vysokým zdaněním bohatých k rovnosti? Nesmysl!

Z pohledu ekonoma vidím nejlepší cestu v přehledných a spravedlivých daních, jistá míra solidarity by určitě měla být zachována, ale nesmí mít nic společného s nadměrným zdaněním vysoko příjmových obyvatel.

12.4.2021 v 7:52 | Karma: 41,84 | Přečteno: 7308x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

U Neapole bylo nejsilnější zemětřesení za posledních 40 let. Mělo 4,4 stupně

21. května 2024  6:16,  aktualizováno  6:29

Okolím jihoitalského města Neapol v pondělí večer otřáslo zemětřesení, podle agentury AFP...

Předčasné volby budou v Íránu na konci června. Lidé uctí památku zesnulého prezidenta

21. května 2024  6:22

Předčasné prezidentské volby v Íránu se uskuteční v pátek 28. června. Registrace zájemců o...

Poslanci mají znovu jednat o odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění

21. května 2024  5:45

Na poslední řádné schůzi před evropskými volbami se scházejí poslanci. Nejtřaskavějším bodem z...

Koho ještě zajímá? Trumpův soud jako reklama končí, demokraty neuspokojil

21. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Soudní proces s exprezidentem USA Donaldem Trumpem o údajné nelegálnosti úplatku pornoherečce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6230x
Ekonom, vysokoškolský pedagog, podnikatel, politik, filantrop, otec a letec. Ředitel několika institucí podporujících podnikání v ČR. Úspěšný podnikatel napříč obory.

Seznam rubrik